Gala 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Dyrygent Przemysław Fiugajski otrzymuje medal prezydenta Thorunium

Medale i statuetki dla zasłużonych oraz uroczysty koncert w CKK Jordanki uczciły 15 października 2021 r. jubileusz 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

- Za toruński fenomen uznajemy to, że ta szkoła zawsze, w całym świętowanym stuleciu, była otulona nadzwyczajną życzliwością bliskich sobie osób. Była i wciąż jest jedyną szkołą artystyczną Torunia, ale też szybko wspięła się na szczyt i od lat pozostaje jednym z najlepszych ośrodków edukacyjnych naszego miastamówił podczas koncertu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Obchody 100-lecia istnienia szkoła zainaugurowała dzień wcześniej, w Dniu Edukacji Narodowej 14 października 2021 r., uroczystym posiedzeniem Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Muzycznych, podczas którego zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody i wyróżnienia państwowe, wojewódzkie i miejskie. Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego dyrektor szkoły Kinga Litowska odebrała czek na 15 tys. zł z przeznaczeniem na wydanie płyt z okazji 100-lecia ZSM, a wyróżnieni pracownicy -  nagrody finansowe, statuetki Anioła i okolicznościowe dyplomy. Więcej tej o uroczystości

Druga część obchodów 100-lecia ZSM miała miejsce dzień później, 15 października 2021 r. Podczas jubileuszowego koncertu galowego w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki przypomniano najważniejsze momenty ze stuletniej historii szkoły, powołanej do życia z inicjatywy Konfraterni Artystów oraz Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego w 1921 r. jako Konserwatorium Muzyczne. Placówka ta była jedną z pierwszych instytucji publicznych ustanowionych w polskim Toruniu, przyłączonym wówczas wraz z Pomorzem do wolnej Polski. Wysoki poziom kształcenia zapewnił jej  nadany w 1925 r. status uczelni wyższej.

Przez kolejne dekady zmieniali się dyrektorzy placówki, jej formy organizacyjne, a także lokalizacje. Z prywatnego mieszkania przy ul. Mostowej 6, gdzie swoją pierwszą siedzibę miało Konserwatorium Muzyczne, szkoła mieściła się następnie przy ul. Strumykowej 19, w Dworze Artusa, przy ul. Mickiewicza 28, a także Niesiołowskiego 20 i Kosynierów Kościuszkowskich 11. Miała też swoje filie w Chełmży i Brodnicy.

W 2005 r. miasto podjęło decyzję o dyslokacji toruńskich oddziałów ZSM do obiektów szkolnych przy Szosie Chełmińskiej 224. Budynki po Zespole Szkół nr 3 i Pogotowiu Opiekuńczym zostały w tym celu gruntownie zmodernizowane i przystosowane do potrzeb kształcenia artystycznego. Rok szkolny 2006/2007 placówka, kierowana wówczas przez Dorotę Zawacką -Wakarecy, powitała już w nowej siedzibie. Cztery lata później przy szkole została otwarta Szkolna Sala Koncertowa im. Reginy Smendzianki, mieszcząca 300 słuchaczy i zapewniająca uczniom możliwość zdobywania doświadczenia koncertowego. W ten sposób, po 90 latach istnienia, szkoła muzyczna zyskała wreszcie godne swojej tradycji warunki lokalowe w Toruniu. Dziś jej społeczność tworzy 692 uczniów i 167 nauczycieli. Więcej o historii szkoły

- Wszyscy doskonale wiemy, że w tej szkole najważniejsi zawsze okazywali się nieprzeciętnie utalentowani ludzie: i to zarówno z grona profesorskiego, jak i uczniowskiego. Wielu z nich to sławy z toruńskiej, krajowej i światowej sceny muzycznej. Zapewniali oni swojej szkole dobre imię i renomę. I dlatego po stu latach patrzymy na ich wspólną i wielopokoleniową edukację artystyczną i ogólną z najwyższym uznaniem. Dla nas w Toruniu ich gra lub śpiew zawsze będą brzmieć najpiękniejzapewnił prezydent Torunia.

Koncertowa gala na Jordankach była okazją do wyróżnienia zasłużonej instytucji i osób z nią związanych. Dla podkreślenia wagi jubileuszu 100-lecia ZSM samorząd miejski Torunia uhonorował szkołę medalem 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyżniewskiego odebrała go dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Kinga Litowska wraz z okolicznościowym dyplomem, flagą Torunia oraz grafiką z panoramą miasta – dla zaznaczenia związków z macierzystym miastem.

Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium", najwyższym prezydenckim wyróżnieniem, został odznaczony Przemysław Fiugajski, zasłużony absolwent Zespołu Szkół Muzycznych, który po studiach na Akademii Muzycznej w Krakowie zyskał reputację jednego z najlepszych polskich dyrygentów. Występował z kilkudziesięcioma zespołami i orkiestrami filharmonicznymi polskimi i zagranicznymi. Poprowadził wiele prawykonań, występując na licznych międzynarodowych festiwalach. Przez 15 lat (2003-2017) jako etatowy dyrygent prowadził Warszawską Operę Kameralną. Swoje występy i przedstawienia prezentował też m.in. w Polskiej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Lubelskiej i Teatrze Muzycznym w Lublinie, a w sąsiedniej Bydgoszczy jest znany jako dyrygent mistrzowskich kursów pianistycznych Paderewski Piano Academy.

Okolicznościowymi wyróżnieniami uhonorowano również kilkunastu zasłużonych pracowników i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych.

Statuetki Flisaka i dyplomy otrzymały:

  • Barbara Matusiak – dyrektor w latach 1979-1982 (wyróżnienie odebrał syn – nauczyciel ZSM – Robert Matusiak)
  • Krystyna Tubaja – dyrektor w latach 1989-1997
  • Ewa Skarżewska – dyrektor w latach 1997-2002
  • Dorota Zawacka-Wakarecy – dyrektor w latach 2002-2017
  • dr hab. Kinga Litowska – dyrektor szkoły od 1 września 2017

Statuetki szklanego Anioła i dyplomy otrzymali:

  • Anna Maria Staśkiewicz (Nagroda Prezydenta Torunia w kategorii "Kultura i Sztuka" w 2004 roku) - uczennica PPSM w latach 1990-1998 i SM II st. w latach 1998-1999, w klasie skrzypiec
  • Agata Schmidt - absolwentka SM II st. w roku 2004 — ukończyła klasę śpiewu, a w 2005 — klasę skrzypiec
  • Adam Siebers - uczeń OSM I st. w latach 1999-2005, skrzypce
  • Aleksandra Turalska - uczennica SM II st. w latach 2002 - 2005, śpiew
  • Michał Szczerba - absolwent SM II st. w klasie waltorni (dyplom z wyróżnieniem 2002)
  • Paweł Wakarecy (medal Thorunium w 2011 roku, nagroda Marszałka WK-P w 2011 roku) - absolwent szkoły PPSM w latach 1994-2000 (fortepian), absolwent szkoły OSM II st. w latach 2000-2006 (fortepian).

W części muzycznej wieczoru goście wydarzenia i toruńscy melomani mieli okazję usłyszeć popisy wokalne i instrumentalne nagrodzonych chwilę wcześniej wybitnych uczniów toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych. Przed publicznością zaprezentowali się: Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce, Adam Siebers – altówka, Michał Szczerba – waltornia, Agata Schmidt – mezzosopran, Aleksandra Turalska – sopran i Paweł Wakarecy – fortepian. W ich wykonaniu zabrzmiały: Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 na skrzypce i altówkę Exultate oraz Jubilate KV 165, cz. 1 W. A. Mozarta, Morceau de concerto op. 94 C. Saint-Saënsa, Stabat mater – aria Inflammatus et accensus A.Dvoraka i  I Koncert fortepianowy Es-dur F. Liszta. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadził od pulpitu laureat "Thorunium" Przemysław Fiugajski.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.