Gaj Ojców i Matek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gaj Ojców i Matek

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 lipca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoba trzyma gałązkę w dole, druga zasypuje dół ziemią

W Toruniu powstanie przestrzeń do sadzenia drzew upamiętniających narodziny dzieci. Na miejsce Gaju Ojców i Matek wstępnie wyznaczono tereny rekreacyjne przy ul. Olsztyńskiej.

Roboczo nazwany Toruński Gaj Ojców i Matek będzie kompozycją zieleni, składającą się z drzew sadzonych indywidualnie przez mieszkańców na wyznaczonym przez miasto obszarze. Każde drzewo ma upamiętniać narodziny małego torunianina lub małej torunianki. Przez następne lata rośliny będą objęte opieką zainteresowanych ich losem rodziców. Pierwszym inicjatorem tego typu gaju w Polsce był Gdańsk – już od dekady sadzone są tam drzewa na cześć nowo narodzonych dzieci.

W Toruniu na miejsce sadzenia drzew wstępnie wyznaczono tereny rekreacyjne przy ul. Olsztyńskiej.

- Miasto w najbliższym czasie podejmie działania umożliwiające nasadzenia na gruntach gminnych drzew dla upamiętnienia narodzin dzieci. Wstępnie wytypowano miejsce takich nasadzeń – obok terenów rekreacyjnych przy ul. Olsztyńskiej, spełniające warunki: siedliskowe, dobrej dostępności oraz właściwej ekspozycjiczytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Michała Jakubaszka.

Warto dodać, że o powstanie takiego miejsca zabiegali wcześniej także radni Bartosz Szymanski oraz Maciej Krużewski.

Obecnie opracowywane są ramy organizacyjno-prawne dla przedsięwzięcia. Do rozstrzygnięcia zostaje też sama nazwa gaju, dokładna jego lokalizacja oraz wybór gatunków drzew rodzimych, które najlepiej przyjmą się na wyznaczonym terenie.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.