Finał festiwalu Kontakt | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Finał festiwalu Kontakt

Kultura, Miasto
Data publikacji: 08 czerwca 2024
Autor: Filip Tomasik

Znamy laureatów Festiwalu Teatralnego Kontakt!

Koncert Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej „Hańba” zakończył 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Zaprezentowane przez muzyków połączenie miejskiego folku z ludowością i punkowym brzmieniem było ostatnim punktem przed ogłoszeniem laureatów tegorocznego Festiwalu. 

Nagrody przyznało jury w składzie Wioleta Deczewa, Profesor Teatrologii na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim w Sofii (Bułgaria); Raluca Rădulescu, dziennikarka teatralna, kuratorka, tłumaczka (Rumunia); Thomas Irmer, krytyk teatralny (Niemcy).

Nagrodę Główną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotra Całbeckiego przyznano The Employees w reżyserii: Łukasza Twarkowskiego  (STUDIO teatrgaleria). Nagroda Prezydenta Miasta – Pawła Gulewskiego dla najciekawszej osobowości festiwalu otrzymała Chulpan Khamatova ( Kraina głuchych, Nowy Teatr w Rydze).

Pozostałe nagrody:

Nagroda dla najlepszego aktora

Damian Kwiatkowski, Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy

Nagroda dla najlepszej aktorki

Małgorzata Zawadzka, Pewnego długiego dnia, Narodowy Stary Teatr im Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Wyróżnienie dla aktora

Dainius Svobonas, Dorian, Nacionalinis Kauno Dramos Teatras i D‘haus

Wyróżnienie dla aktorki

Agnieszka Dziewa, Niepokój przychodzi o zmierzchu, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

Nagroda ufundowana przez Sekcję Teatrów Dramatycznych im. Zdzisława Maklakiewicza za najlepszy epizod aktorski

Wojciech Niemczyk, Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję, Teatr im. Stefana Żeromskiego i Teatr Łaźnia Nowa

Ponadto studentki i studenci przyznali Nagrodę Młodych KRZYK MŁODEGO POKOLENIA

Niepokój przychodzi o zmierzchu, reż. reż. Małgorzata Wdowik, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.