www.torun.pl

Festyn w zajezdni

Miasto, MZK
Data publikacji: 21 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniu 21 września 2019 roku odbył się festyn rodzinny w zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza.

Podczas festynu na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji i konkursów. Mieszkańcy Torunia chętnie brali udział w prelekcjach nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazach ratownictwa medycznego, a także sprawdzali swoje siły na cykloergometrach wioślarskich. Nie zabrakło również stoiska informacyjnego o realizowanych przez MZK projektach dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej, a także stoisk policji i straży miejskiej. Dodatkowo policjanci znakowali rowery. Chętni mogli zwiedzić Izbę Pamięci komunikacji miejskiej, zaplecze techniczne zajezdni i za darmo przejechać się tramwajem turystycznym.

Najmłodsi zaś uczestniczyli w zabawach z animatorem, malowaniu buziek oraz konkursach z nagrodami, a także oglądali pokazy iluzjonisty.

W zajezdni było także miejsce przeznaczone do przetestowania miejskich rowerów elektrycznych. Na takim pojeździe na festyn przyjechał prezydent Michał Zaleski. – Choć dla mnie najważniejszy jest rower tradycyjny, to jazda rowerem elektrycznym była dla mnie dużą frajdą. Rower elektryczny ma wspomaganie i są momenty kiedy rzeczywiście kierujący tylko trzyma nogi na pedałach, a pojazd sam jedzie. Chociaż pokonując wzniesienie, trzeba się trochę przyłożyćpodzielił się spostrzeżeniami prezydent Michał Zaleski.

- W tym dniu należy podkreślić, że podróżowanie komunikacją publiczną jest niedrogie, bo od lat nie podnoszone są ceny biletów, i wygodne, ponieważ cały czas dokładamy starań, by toruńskie autobusy i tramwaje zapewniały komfort podróżującym – powiedział prezydent Michał Zaleski. Prezydent przypomniał, iż miasto inwestuje w nowoczesny tabor, przyjazny dla środowiska.  

W ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu w sobotę 21 września 2019 r. o godzinie 17.00 z Rynku Nowomiejskiego wystartuje Rowerowa Masa Krytyczna.

Warto pamiętać, że następnego dnia, w niedzielę 22 września, warto zrezygnować z jazdy samochodem. Tego dnia tradycyjnie każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego pojazdu (oraz dowód osobisty), będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji publicznej.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.