www.torun.pl

Festyn w zajezdni

Miasto, MZK
Data publikacji: 21 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniu 21 września 2019 roku odbył się festyn rodzinny w zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza.

Podczas festynu na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji i konkursów. Mieszkańcy Torunia chętnie brali udział w prelekcjach nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pokazach ratownictwa medycznego, a także sprawdzali swoje siły na cykloergometrach wioślarskich. Nie zabrakło również stoiska informacyjnego o realizowanych przez MZK projektach dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej, a także stoisk policji i straży miejskiej. Dodatkowo policjanci znakowali rowery. Chętni mogli zwiedzić Izbę Pamięci komunikacji miejskiej, zaplecze techniczne zajezdni i za darmo przejechać się tramwajem turystycznym.

Najmłodsi zaś uczestniczyli w zabawach z animatorem, malowaniu buziek oraz konkursach z nagrodami, a także oglądali pokazy iluzjonisty.

W zajezdni było także miejsce przeznaczone do przetestowania miejskich rowerów elektrycznych. Na takim pojeździe na festyn przyjechał prezydent Michał Zaleski. – Choć dla mnie najważniejszy jest rower tradycyjny, to jazda rowerem elektrycznym była dla mnie dużą frajdą. Rower elektryczny ma wspomaganie i są momenty kiedy rzeczywiście kierujący tylko trzyma nogi na pedałach, a pojazd sam jedzie. Chociaż pokonując wzniesienie, trzeba się trochę przyłożyćpodzielił się spostrzeżeniami prezydent Michał Zaleski.

- W tym dniu należy podkreślić, że podróżowanie komunikacją publiczną jest niedrogie, bo od lat nie podnoszone są ceny biletów, i wygodne, ponieważ cały czas dokładamy starań, by toruńskie autobusy i tramwaje zapewniały komfort podróżującym – powiedział prezydent Michał Zaleski. Prezydent przypomniał, iż miasto inwestuje w nowoczesny tabor, przyjazny dla środowiska.  

W ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu w sobotę 21 września 2019 r. o godzinie 17.00 z Rynku Nowomiejskiego wystartuje Rowerowa Masa Krytyczna.

Warto pamiętać, że następnego dnia, w niedzielę 22 września, warto zrezygnować z jazdy samochodem. Tego dnia tradycyjnie każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego pojazdu (oraz dowód osobisty), będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji publicznej.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.