Festiwal Rocka Progresywnego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Festiwal Rocka Progresywnego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat Festiwalu Rocka Progresywnego

16. edycja Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego 2022 obędzie się w dniach 2-3 lipca 2022 r. kolejno w Gniewkowie i Toruniu.  

Podczas dotychczasowych piętnastu edycji festiwalu wystąpiło 78 wykonawców z różnych zakątków Polski i nie tylko, którzy łącznie zagrali 100 koncertów. W 16. edycji festiwalu wystąpi dziewięciu wykonawców, a dodatkowo zagrają goście specjalni - dwa zespoły z zagranicy.

Dzień pierwszy - 2 lipca 2022 r. – Boisko sportowe w Gniewkowie, ul. Toruńska 40: Distant Dream (Gdańsk), Gallileous (Wodzisław Śląski), Karfagen (Ukraina), Leap Day (Holandia).

Dzień drugi - 3 lipca 2022 r. – Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu: Starless (Toruń), Origin Of Escape (Jastrzębie-Zdrój), Pinn Dropp (Warszawa), Hellhaven (Myślenice), Light Entanglement Machine (Kraków).

Wydarzenia towarzyszące:

 • Cegiełko-loteria fantowa (zbiórka publiczna) - od lat jeden z głównych punktów Festiwalu. Uczestnicy imprezy mogą w zabawie wygrać wiele atrakcyjnych gadżetów, wydawnictw muzycznych, pamiątkowych koszulek i innych nagród podarowanych przez naszych darczyńców, przyjaciół i sponsorów.
 • Wręczenie Nagrody im. Roberta "Roro" Roszaka (XI edycja), która honoruje najciekawsze polskie wydawnictwo z gatunku rocka progresywnego, jakie zostało wydane w minionym roku. Zwycięzca plebiscytu zostaje wybrany w wewnętrznym głosowaniu Członków Stowarzyszenia PROGRES. Podczas imprezy zwycięski wykonawca otrzymuje na scenie pamiątkowe trofeum. W tym roku wyróżnienie otrzyma projekt muzyczny pn. Light Entanglement Machine – 2021.
 • Wręczenie wyróżnień w 1. Plebiscycie im. Piorta “Grudnia” Grudzińskiego, które zostały przyznane w otwartym głosowaniu fanów, w następujących kategoriach:

- Gitarzysta – Jan Mitoraj (Osada Vida, Pasimito, Brain Connect)
- Klawiszowiec – Krzysztof Walczyk (ProAge, ex Kruk)
- Basista – Mariusz Duda (Riverside, Lunatic Soul, Mariusz Duda)
- Perkusista – Sławomir Ziemisławski (Hipgnosis)
- Wokalista – Mariusz Filosek (ProAge)
- Zespół – ProAge

 • Kiermasz płytowy - w którym udział zwykle biorą czołowi wydawcy płyt z Polski, z Europy, wykonawcy, a także pasjonaci w postaci kolekcjonerów oraz poszukiwaczy muzycznych perełek, których co roku bardzo wiele pojawia się w ofercie wystawców.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „PROGRES”

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.