Festiwal Podróżników w nowej formie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal Podróżników w nowej formie

Miasto
Data publikacji: 11 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Zdjęcie przedstawia plakat wydarzenia -  Extreme Travel Festival  - człowiek z plecakiem turystycznym stoi u stóp góry, której wierzchołek skrywa się za mgłą

Jubileuszowa 5. edycja Extreme Travel Festival z uwagi na pandemię zostanie przeprowadzona w formie spotkań video. Festiwal odbywać się będzie w dniach 25-26 września 2020 r.

Transmisja spotkań będzie dostępna na profilach WSB w Toruniu i Bydgoszczy.


Program 5. Edycji Extreme Travel Festival

25 września 2020 r. - piątek:
•    godz. 09:00-09:50: Renata i Maciej Czerscy czyli „Nieregularnik z podróży“ „Te Araroa – najdłuższej trasy trekingowej w Nowej Zelandii“. Na co dzień mieszkają w Krakowie i pracują jako korposzczury. Podróżują od czasów wczesnostudenckich. Zwiedzili już Kanadę, Meksyk, Kolumbię, RPA, Lesotho, Iran, Indie, a ostatnio na nogach przeszli całą Nową Zelandię – ponad 3000 km. Te Arora – najdłuższy szlak Nowej Zelandii, biegnący przez całą długość kraju, obie wyspy Północną i Południową to 145 dni marszu przez wszystko co w Nowej Zelandii najlepsze: góry, wulkany, lasy, plaże, bagna, farmy miasta, wsie i pastwiska. Przez jedne z najpiękniejszych krajobrazów świata, znane szerszej publiczności jako Śródziemie z Władcy Pierścieni.
•    godz. 10:00- 10:50: Dominika Kolańska - jej coroczne wakacje związane były z wyjazdami za granicę, Zawsze były zaplanowane jednak wspólnie z rodziną. Dość interesujące, ale mocno przewidywalne. Ostatnie jednak przyniosły przełom w jej życiu - Dominika wyjechała na samodzielną przygodę do USA. Po trzech miesiącach pracy na Summer Campie w stanie Maryland wyruszyła w miesięczną podróż po wschodnim wybrzeżu USA. 18 lat, grupa nieznających się wcześniej osób, jeden miesiąc, 11 777,28 km, dwa samochody, kilka lotów samolotem i tak oto zrealizowała swoje marzenie.
•    godz. 11:00-11:50: Martina Zawadzka, autorka książki http://dziewiecmarzen.pl/ i bloga lovelajf.pl - po podróży dookoła świata w pojedynkę rozstała się z korporacją i zmieniła życiowe priorytety. Swoją historią i doświadczeniem stara się inspirować innych, aby spełniali marzenia i robili w życiu to, co kochają.
•    godz. 12:00-12:50 Piotr Cyngiel „Romet-Dakar ADV" - muzyk, podróżnik, animator i pasjonat kultury afrykańskiej. Prezes Fundacji Fabryka Rytmu i kierowca kultowego rometa, lider zespołu Derubey. Sztukę gry na afrykańskich instrumentach perkusyjnych oraz wiedzę o kulturze afrykańskiej zdobywał poprzez liczne podróże na Czarny Ląd. Od lat współpracuje w Polsce i Europie z wieloma zespołami muzycznymi, uczestnicząc w koncertach i prowadząc profesjonalne warsztaty gry na bębnach dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Wielka podróż małym motocyklem dwóch zwariowanych chłopaków Piotrka i Tomka. Ta prezentacja opowie o 16 tysiącach kilometrów, 12 krajach przejechanych w trzy miesiące oraz całej masie przygód na chińskim motocyklu. www.facebook.com/piotr.cyngiel oraz www.facebook.com/Romet-Dakar-ADV-1474800292830818

26 września 2020 r. - sobota
•    godz. 09:00-09:50: Wojciech Łopaciński: Na podbój Europy busem i na stopa” - 19-nastolatek, tegoroczny maturzysta w I LO w Toruniu. Jako 11- latek miał okazję podróżować przez rok dookoła świata. Zarażony pasją przez rodziców postanowił już wieku 17 lat wraz z paczką kolegów wyruszyć do Albanii. W wieku 18 lat zorganizowała kolejną wyprawę tym razem busem z kolegami z liceum do Turcji. Niestety przez covid-19 jego ekipa musiała zmienić plan trasy i takim oto sposobem odwiedzili Francję, Grecję, Włochy i Węgry. O tym, jak zorganizować wyprawę busem z grupą przyjaciół, gdzie spać, kiedy brak już pieniędzy, gdzie warto zboczyć z trasy i że świat jest naprawdę piękny opowie w swojej prezentacji.
•    godz. 10:00-10:45 - Cecylia Lisek-Lewicka - Etiopia - kraj, w którym czas odmierza się inaczej. Autorka dzieli się na nim swoim podróżniczym doświadczeniem, zachęca do poznawania świata na własną rękę. Celina odkryła w sobie także żyłkę organizatorską, uwielbia planować, układać trasy i robi to także zawodowo w firmie Travelizeme. Podróże, zaprojektowane przez nią, to nie tylko zwiedzanie głównych atrakcji, to przede wszystkim poznawanie tradycji i odkrywanie nowych kulinarnych smaków. Regiony, które szczególnie ją fascynują to Bliski Wschód oraz Afryka Subsaharyjska. To właśnie o dwukrotnej samodzielnej podróży do Etiopii opowie tym razem. Co ciekawe, podczas tych podróży natrafiła także na polską fundację Dzieci Afryki, działającą na tymże kontynencie, o czym także opowie.
•    godz. 11:00-11:50: Monika Popławska - absolwentka prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowana kulturą Kolumbii i zakochana w jej Wybrzeżu Karaibskim, które jej zdaniem jest najbardziej szalone i najbardziej kolorowe ze wszystkich regionów Kolumbii (chociaż nie najpiękniejsze). W przeszłości, w ramach wolontariatu, uczyła angielskiego w Barranquilli i pobliskich miejscowościach, a później pracowała w Bogocie. Jednym z jej ulubionych wspomnień jest zatańczenie wspólnie z Kolumbijczykami tradycyjnego tańca cumbia w paradach jednego z największych karnawałów na świecie (Barranquilla). Uwielbia tańce latynoskie, a salsa w słuchawkach stawia ją na nogi każdego dnia.
•    godz. 12:00-12:50 - Lila Poszumska - „Gabi w krainie lodu i niedzwiedzi czyli Alaska z trzylatką“ www.lilianaposzumska.pl oraz www.tolecimydo.pl - rodzina podróżników, która razem odwiedziła już kilkanaście krajów na pięciu kontynentach. Zanim na świecie pojawiła się ich córka Gabi, Lila i Arek, zdążyli objechać razem lub oddzielnie – w czasach, gdy jeszcze los ich ze sobą nie połączył – spory kawałek globu. Swoje eskapady z okresu „przed Gabi” opisali w pięknie wydanym, dwujęzycznym albumie „Toros Bravos Sueltos”, czyli podróże pewnego małżeństwa, którego premiera odbyła się na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy w 2019 roku. Gdy akurat nie podróżują, to mieszkają w Gdyni, gdzie Lila prowadzi swoją szkołę językową La Mancha i pracuje jako tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego, a Arek realizuje projekty informatyczne, po godzinach rozwijając zamiłowanie do fotografii i numizmatyki. Gabi na razie uczęszcza do przedszkola i jeszcze nie wie, kim zostanie w przyszłości.


Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.