Festiwal Podróżników w nowej formie | www.torun.pl

Festiwal Podróżników w nowej formie

Miasto
Data publikacji: 11 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Zdjęcie przedstawia plakat wydarzenia - Extreme Travel Festival - człowiek z plecakiem turystycznym stoi u stóp góry, której wierzchołek skrywa się za mgłą

Jubileuszowa 5. edycja Extreme Travel Festival z uwagi na pandemię zostanie przeprowadzona w formie spotkań video. Festiwal odbywać się będzie w dniach 25-26 września 2020 r.

Transmisja spotkań będzie dostępna na profilach WSB w Toruniu i Bydgoszczy.


Program 5. Edycji Extreme Travel Festival

25 września 2020 r. - piątek:
•    godz. 09:00-09:50: Renata i Maciej Czerscy czyli „Nieregularnik z podróży“ „Te Araroa – najdłuższej trasy trekingowej w Nowej Zelandii“. Na co dzień mieszkają w Krakowie i pracują jako korposzczury. Podróżują od czasów wczesnostudenckich. Zwiedzili już Kanadę, Meksyk, Kolumbię, RPA, Lesotho, Iran, Indie, a ostatnio na nogach przeszli całą Nową Zelandię – ponad 3000 km. Te Arora – najdłuższy szlak Nowej Zelandii, biegnący przez całą długość kraju, obie wyspy Północną i Południową to 145 dni marszu przez wszystko co w Nowej Zelandii najlepsze: góry, wulkany, lasy, plaże, bagna, farmy miasta, wsie i pastwiska. Przez jedne z najpiękniejszych krajobrazów świata, znane szerszej publiczności jako Śródziemie z Władcy Pierścieni.
•    godz. 10:00- 10:50: Dominika Kolańska - jej coroczne wakacje związane były z wyjazdami za granicę, Zawsze były zaplanowane jednak wspólnie z rodziną. Dość interesujące, ale mocno przewidywalne. Ostatnie jednak przyniosły przełom w jej życiu - Dominika wyjechała na samodzielną przygodę do USA. Po trzech miesiącach pracy na Summer Campie w stanie Maryland wyruszyła w miesięczną podróż po wschodnim wybrzeżu USA. 18 lat, grupa nieznających się wcześniej osób, jeden miesiąc, 11 777,28 km, dwa samochody, kilka lotów samolotem i tak oto zrealizowała swoje marzenie.
•    godz. 11:00-11:50: Martina Zawadzka, autorka książki http://dziewiecmarzen.pl/ i bloga lovelajf.pl - po podróży dookoła świata w pojedynkę rozstała się z korporacją i zmieniła życiowe priorytety. Swoją historią i doświadczeniem stara się inspirować innych, aby spełniali marzenia i robili w życiu to, co kochają.
•    godz. 12:00-12:50 Piotr Cyngiel „Romet-Dakar ADV" - muzyk, podróżnik, animator i pasjonat kultury afrykańskiej. Prezes Fundacji Fabryka Rytmu i kierowca kultowego rometa, lider zespołu Derubey. Sztukę gry na afrykańskich instrumentach perkusyjnych oraz wiedzę o kulturze afrykańskiej zdobywał poprzez liczne podróże na Czarny Ląd. Od lat współpracuje w Polsce i Europie z wieloma zespołami muzycznymi, uczestnicząc w koncertach i prowadząc profesjonalne warsztaty gry na bębnach dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Wielka podróż małym motocyklem dwóch zwariowanych chłopaków Piotrka i Tomka. Ta prezentacja opowie o 16 tysiącach kilometrów, 12 krajach przejechanych w trzy miesiące oraz całej masie przygód na chińskim motocyklu. www.facebook.com/piotr.cyngiel oraz www.facebook.com/Romet-Dakar-ADV-1474800292830818

26 września 2020 r. - sobota
•    godz. 09:00-09:50: Wojciech Łopaciński: Na podbój Europy busem i na stopa” - 19-nastolatek, tegoroczny maturzysta w I LO w Toruniu. Jako 11- latek miał okazję podróżować przez rok dookoła świata. Zarażony pasją przez rodziców postanowił już wieku 17 lat wraz z paczką kolegów wyruszyć do Albanii. W wieku 18 lat zorganizowała kolejną wyprawę tym razem busem z kolegami z liceum do Turcji. Niestety przez covid-19 jego ekipa musiała zmienić plan trasy i takim oto sposobem odwiedzili Francję, Grecję, Włochy i Węgry. O tym, jak zorganizować wyprawę busem z grupą przyjaciół, gdzie spać, kiedy brak już pieniędzy, gdzie warto zboczyć z trasy i że świat jest naprawdę piękny opowie w swojej prezentacji.
•    godz. 10:00-10:45 - Cecylia Lisek-Lewicka - Etiopia - kraj, w którym czas odmierza się inaczej. Autorka dzieli się na nim swoim podróżniczym doświadczeniem, zachęca do poznawania świata na własną rękę. Celina odkryła w sobie także żyłkę organizatorską, uwielbia planować, układać trasy i robi to także zawodowo w firmie Travelizeme. Podróże, zaprojektowane przez nią, to nie tylko zwiedzanie głównych atrakcji, to przede wszystkim poznawanie tradycji i odkrywanie nowych kulinarnych smaków. Regiony, które szczególnie ją fascynują to Bliski Wschód oraz Afryka Subsaharyjska. To właśnie o dwukrotnej samodzielnej podróży do Etiopii opowie tym razem. Co ciekawe, podczas tych podróży natrafiła także na polską fundację Dzieci Afryki, działającą na tymże kontynencie, o czym także opowie.
•    godz. 11:00-11:50: Monika Popławska - absolwentka prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowana kulturą Kolumbii i zakochana w jej Wybrzeżu Karaibskim, które jej zdaniem jest najbardziej szalone i najbardziej kolorowe ze wszystkich regionów Kolumbii (chociaż nie najpiękniejsze). W przeszłości, w ramach wolontariatu, uczyła angielskiego w Barranquilli i pobliskich miejscowościach, a później pracowała w Bogocie. Jednym z jej ulubionych wspomnień jest zatańczenie wspólnie z Kolumbijczykami tradycyjnego tańca cumbia w paradach jednego z największych karnawałów na świecie (Barranquilla). Uwielbia tańce latynoskie, a salsa w słuchawkach stawia ją na nogi każdego dnia.
•    godz. 12:00-12:50 - Lila Poszumska - „Gabi w krainie lodu i niedzwiedzi czyli Alaska z trzylatką“ www.lilianaposzumska.pl oraz www.tolecimydo.pl - rodzina podróżników, która razem odwiedziła już kilkanaście krajów na pięciu kontynentach. Zanim na świecie pojawiła się ich córka Gabi, Lila i Arek, zdążyli objechać razem lub oddzielnie – w czasach, gdy jeszcze los ich ze sobą nie połączył – spory kawałek globu. Swoje eskapady z okresu „przed Gabi” opisali w pięknie wydanym, dwujęzycznym albumie „Toros Bravos Sueltos”, czyli podróże pewnego małżeństwa, którego premiera odbyła się na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy w 2019 roku. Gdy akurat nie podróżują, to mieszkają w Gdyni, gdzie Lila prowadzi swoją szkołę językową La Mancha i pracuje jako tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego, a Arek realizuje projekty informatyczne, po godzinach rozwijając zamiłowanie do fotografii i numizmatyki. Gabi na razie uczęszcza do przedszkola i jeszcze nie wie, kim zostanie w przyszłości.


Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • logo SGO
  Eko, Miasto
  Od 1 stycznia 2021 r. wchodzi ustawowy obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Poprawne segregowanie śmieci będzie kontrolowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
 • plakat akcji Czytaj PL
  Kultura, Miasto
  Powoli dobiega akcja Czytaj PL, w której od kilku lat bierze udział także Toruń. Na finał, w weekend 27-29 listopada 2020 r., rusza #znowuczytamchallenge - inicjatywa mająca za zadanie zaktywizowanie wszystkich czytających.
 • Na zdjęciu widać młodych zawodników pokazujących swoje medale i dyplomy
  Miasto, Sport
  Toruński Klub Sportowy Centuria wrócił ze świetnymi wynikami z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików strefy B, które odbyły się 21 listopada 2020 r. w Bydgoszczy.
 • Zbliżenie na nakładkę z logo roweru miejskiego Torvelo
  Drogi, Miasto
  Prawie 300 tysięcy razy wypożyczane były rowery z miejskiego systemu Torvelo od początku jego funkcjonowania w 2019 r.
 • Podczas zawodów lekkoatletycznych odbywa się bieg przez płotki - widać zawodników w trakcie skoku, w tle trybuny pełne kibiców
  Miasto, Sport
  Światowa Federacja Lekkoatletyczna ogłosiła wstępny kalendarz Diamentowej Ligi na sezon 2021 oraz imprez zaliczanych do World Athletics Indoor Tour 2021, czyli halowego odpowiednika. Nie zabrakło w tym gronie siódmego mityngu Copernicus Cup Toruń 2021.
 • prezydent Michał zaleski ze statuetką HIT i dyplomem
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski otrzymał Honorowy Tytuł "HIT Promocji Regionu". W imieniu organizatorów konkursu wyróżnienie wręczył laureatowi 23 listopada 2020 w Urzędzie Miasta Romuald Mencel.
 • 152 nowe przypadki zachorowań z powodu koronawirusa potwierdzono 25 listopada 2020 r. w Toruniu - podaje gov.pl - Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na moście Piłsudskiego trwa frezowanie starej nawierzchni i przygotowanie do zaplanowanej na przyszły tydzień naprawy betonowej płyty obiektu.
 • Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu, który przypada 28 listopada 2020 r.
 • Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstaje mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • 25 listopada obchodzimy Dzień Tramwajarza. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, gdyż wypada w dzień św. Katarzyny - patronki kolejarzy i przewoźników.
 • 5 marca 2021 roku w Toruniu rozpoczną się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Ruszyło wielkie odliczanie! Do startu jednej z największych imprez lekkoatletycznych na starym kontynencie pozostało dokładnie 100 dni!
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia informuje o możliwości rejestracji osób bezrobotnych, uzyskania zasiłku i pomocy w ramach usług i instrumentów rynku pracy.
 • Sejm przyjął ustawę dot. pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, czyli tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Teraz trafi ona do Senatu.