Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd | www.torun.pl

Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
plakat festiwalu

Do Maroko, Kolumbii i Gruzji będzie można się wybrać uczestnicząc w trzeciej edycji Festiwalu Kultury Podróży ŚwiatoPogląd. Odbędzie się on 18-20 czerwca 2021 r. w Dworze Artusa.

Festiwal organizowany jest przez Fundację You Plan Culture. To spotkanie pasjonatów podróży, filmów dokumentalnych oraz poznawania innych kultur. Wydarzenie skupia się na tematyce świadomego podróżowania w oparciu o tolerancję międzykulturową. Co roku Festiwal przybliża trzy wybrane państwa. Podczas trzeciej edycji będzie to bliskie spotkanie z Maroko, Kolumbią i Gruzją.

Podczas Festiwalu będzie można dowiedzieć się, jak świadomie po nich podróżować i poznawać prawdziwy charakter tych miejsc, a także jak wygląda życie Marokańczyków czy Gruzinów w Polsce. Relacje podróżników odwiedzających poszczególne kraje zostaną skonfrontowane z perspektywą mieszkańców tych regionów, obecnie przebywających w Polsce.

Pierwsze dwa dni festiwalu (piątek-sobota 18-19 czerwca) to trzy bloki wydarzeń – każdy poświęcony jednemu państwu. W ramach danego bloku zaplanowano multimedialne relacje podróżników z wypraw do danego kraju, rozmowy z obcokrajowcami, dyskusje oraz wystawy fotografii z Maroka, Kolumbii i Gruzji. Dodatkowo uczestnicy mogą zapisać się na trzy warsztaty: świadomego podróżowania, kolumbijskiego tańca Cumbia oraz fotograficzny. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Ponadto po sukcesie poprzednich edycji Festiwalu ŚwiatoPogląd Fundacja You Plan Culture postanowiła uzupełnić przedsięwzięcie o wydarzenie poświęcone dokumentalnej i fotograficzno-reporterskiej stronie podróżowania. Efektem jest ŚwiatoPogląd DOC. (niedziela 20 czerwca), czyli rozszerzenie festiwalu. Tego dnia odbędzie się m.in. sześć pokazów filmów dokumentalnych związanych z Marokiem, Kolumbią i Gruzją oraz trzy panele dyskusyjne.

Trzy festiwalowe dni zwieńczy koncert Giorgi Beżuaszwilego i polsko-gruzińskiego Kolektywu Zoom. Autorem projektu jest urodzony w Tibilisi Beżuaszwili, który od 20 lat koncertuje w Polsce. Repertuar przygotowany na festiwal to muzyczny eksperyment łączący gruziński etno-folk i rock. Jest to przewodni styl muzyczny który towarzyszy Giorgiemu już od lat.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Pełny program i informacje można znaleźć na stronie projektu – kliknij, aby przejść na stronę
oraz na Facebooku – kliknij, aby przejść na profil

Wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe Gminy Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.