Ewangelicki kościół w remoncie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ewangelicki kościół w remoncie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Rysy na ścianach i sklepieniach, wnikająca w mury wilgoć i widoczny w porze zimowej zamróz na elewacji – z tym borykał się od lat ewangelicko-augsburski kościół św. Szczepana u zbiegu Wałów gen. Sikorskiego i ulicy Prostej w Toruniu. Teraz, dzięki funduszom unijnym, zabytek przechodzi kapitalny remont. Inwestycja jest ujęta w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015.

We wnętrzu kościoła krajobraz jak z czasów budowy światyni: zdemontowane jest niemal całe wyposażenie, skuta część tynków i rozebrane duże fragmenty podłóg. Celem prac jest powstrzymanie postępującej degradacji obiektu, wybudowanego na początku XX w. na terenie zasypanej fosy.  Ze względu na bliskość drogi oraz torów tramwajowych kościół ulega nieustannym drganiom, co powoduje pękanie sklepień, a nawet ścian. Z kolei przepływająca pod budynkiem Struga Toruńska wpływa na duże zawilgocenie obiektu. W ramach remontu wykonywana jest izolacja pozioma kościoła, która ma zapobiec kapilarnemu podciąganiu wody. Budynek zostanie też osuszony i odgrzybiony, sklepienia przewiązane, a powstałe spękania ścian i sklepień – zlikwidowane. Wykonawcą prac jest firma Solbud. Remont przejdą też 13-głosowe organy kościelne.

Kilka dni temu trwające w kościele prace remontowe oglądali
prezydent Torunia i miejski konserwator zabytków

Piękny, witrażowy herb Torunia z pocz. XX wieku

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. Dwunawowa budowla o wymiarach 25 x 11,5 m jest zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Przekazany następnie parafii ewangelicko-augsburskiej, został odrestaurowany i ponownie poświęcony 26 sierpnia 1945 r. Z cennych elementów jego wyposażenia warto wspomnieć obraz Adoracja Baranka z początku XVII w., niedawno odrestaurowany z funduszy unijnych. Malowany na desce, na podstawie tekstu z Apokalipsy św. Jana,  ma bardzo ciekawą historię. Wcześniej znajdował się w kościele p.w. Św. Trójcy na Rynku Nowomiejskim, a na samym początku jako obraz ołtarzowy zapewne w nieistniejącym kościółku Św. Katarzyny (w XVII w). Z pocz. XX w. pochodzi interesujący zespół witraży, wykonany przez firmę Seilera z Wrocławia. Są wśród nich witraże fundowane przez członków parafii, a także przez toruński magistrat z początku minionego wieku - jeden z witraży posiada w rozecie piękny herb Torunia.

Projekt remontu pn. „Restauracja kościoła p.w. Św. Szczepana w Toruniu”, realizowany jest przy wsparciu Gminy Miasta Toruń (dotacja konserwatorska w wysokości 30 tys. zł) oraz pieniędzy unijnych na podstawie wniosku złożonego w ramach Osi priorytetowej 7. Wspieranie przemian w miastach i na obszarach wymagających odnowy, działanie 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Kościół wraz z wyposażeniem jest wpisany do rejestru zabytków, stąd prowadzone w nim prace są  nadzorowane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja jest ujęta w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015. Niedawno trwający w kościele remont oglądał - w towarzystwie proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Jerzego Molina i pani konserwator Mirosławy Romaniszyn - prezydent Torunia Michał Zaleski.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.