Ewangelicki kościół w remoncie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ewangelicki kościół w remoncie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Rysy na ścianach i sklepieniach, wnikająca w mury wilgoć i widoczny w porze zimowej zamróz na elewacji – z tym borykał się od lat ewangelicko-augsburski kościół św. Szczepana u zbiegu Wałów gen. Sikorskiego i ulicy Prostej w Toruniu. Teraz, dzięki funduszom unijnym, zabytek przechodzi kapitalny remont. Inwestycja jest ujęta w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015.

We wnętrzu kościoła krajobraz jak z czasów budowy światyni: zdemontowane jest niemal całe wyposażenie, skuta część tynków i rozebrane duże fragmenty podłóg. Celem prac jest powstrzymanie postępującej degradacji obiektu, wybudowanego na początku XX w. na terenie zasypanej fosy.  Ze względu na bliskość drogi oraz torów tramwajowych kościół ulega nieustannym drganiom, co powoduje pękanie sklepień, a nawet ścian. Z kolei przepływająca pod budynkiem Struga Toruńska wpływa na duże zawilgocenie obiektu. W ramach remontu wykonywana jest izolacja pozioma kościoła, która ma zapobiec kapilarnemu podciąganiu wody. Budynek zostanie też osuszony i odgrzybiony, sklepienia przewiązane, a powstałe spękania ścian i sklepień – zlikwidowane. Wykonawcą prac jest firma Solbud. Remont przejdą też 13-głosowe organy kościelne.

Kilka dni temu trwające w kościele prace remontowe oglądali
prezydent Torunia i miejski konserwator zabytków

Piękny, witrażowy herb Torunia z pocz. XX wieku

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. Dwunawowa budowla o wymiarach 25 x 11,5 m jest zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Przekazany następnie parafii ewangelicko-augsburskiej, został odrestaurowany i ponownie poświęcony 26 sierpnia 1945 r. Z cennych elementów jego wyposażenia warto wspomnieć obraz Adoracja Baranka z początku XVII w., niedawno odrestaurowany z funduszy unijnych. Malowany na desce, na podstawie tekstu z Apokalipsy św. Jana,  ma bardzo ciekawą historię. Wcześniej znajdował się w kościele p.w. Św. Trójcy na Rynku Nowomiejskim, a na samym początku jako obraz ołtarzowy zapewne w nieistniejącym kościółku Św. Katarzyny (w XVII w). Z pocz. XX w. pochodzi interesujący zespół witraży, wykonany przez firmę Seilera z Wrocławia. Są wśród nich witraże fundowane przez członków parafii, a także przez toruński magistrat z początku minionego wieku - jeden z witraży posiada w rozecie piękny herb Torunia.

Projekt remontu pn. „Restauracja kościoła p.w. Św. Szczepana w Toruniu”, realizowany jest przy wsparciu Gminy Miasta Toruń (dotacja konserwatorska w wysokości 30 tys. zł) oraz pieniędzy unijnych na podstawie wniosku złożonego w ramach Osi priorytetowej 7. Wspieranie przemian w miastach i na obszarach wymagających odnowy, działanie 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Kościół wraz z wyposażeniem jest wpisany do rejestru zabytków, stąd prowadzone w nim prace są  nadzorowane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja jest ujęta w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015. Niedawno trwający w kościele remont oglądał - w towarzystwie proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Jerzego Molina i pani konserwator Mirosławy Romaniszyn - prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Miasto, Sport
  17 i 18 lutego 2024 roku w Arenie Toruń odbywają się 68. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Na starcie weekendowych zmagań stanęło ponad 500 zawodników.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać.
 • 24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Swój wygląd zmienia ulica Olęderska, położona w południowo-wschodniej części miasta, na obszarze szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych.
 • 20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.