Ewangelicki kościół w remoncie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ewangelicki kościół w remoncie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Rysy na ścianach i sklepieniach, wnikająca w mury wilgoć i widoczny w porze zimowej zamróz na elewacji – z tym borykał się od lat ewangelicko-augsburski kościół św. Szczepana u zbiegu Wałów gen. Sikorskiego i ulicy Prostej w Toruniu. Teraz, dzięki funduszom unijnym, zabytek przechodzi kapitalny remont. Inwestycja jest ujęta w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015.

We wnętrzu kościoła krajobraz jak z czasów budowy światyni: zdemontowane jest niemal całe wyposażenie, skuta część tynków i rozebrane duże fragmenty podłóg. Celem prac jest powstrzymanie postępującej degradacji obiektu, wybudowanego na początku XX w. na terenie zasypanej fosy.  Ze względu na bliskość drogi oraz torów tramwajowych kościół ulega nieustannym drganiom, co powoduje pękanie sklepień, a nawet ścian. Z kolei przepływająca pod budynkiem Struga Toruńska wpływa na duże zawilgocenie obiektu. W ramach remontu wykonywana jest izolacja pozioma kościoła, która ma zapobiec kapilarnemu podciąganiu wody. Budynek zostanie też osuszony i odgrzybiony, sklepienia przewiązane, a powstałe spękania ścian i sklepień – zlikwidowane. Wykonawcą prac jest firma Solbud. Remont przejdą też 13-głosowe organy kościelne.

Kilka dni temu trwające w kościele prace remontowe oglądali
prezydent Torunia i miejski konserwator zabytków

Piękny, witrażowy herb Torunia z pocz. XX wieku

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. Dwunawowa budowla o wymiarach 25 x 11,5 m jest zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Przekazany następnie parafii ewangelicko-augsburskiej, został odrestaurowany i ponownie poświęcony 26 sierpnia 1945 r. Z cennych elementów jego wyposażenia warto wspomnieć obraz Adoracja Baranka z początku XVII w., niedawno odrestaurowany z funduszy unijnych. Malowany na desce, na podstawie tekstu z Apokalipsy św. Jana,  ma bardzo ciekawą historię. Wcześniej znajdował się w kościele p.w. Św. Trójcy na Rynku Nowomiejskim, a na samym początku jako obraz ołtarzowy zapewne w nieistniejącym kościółku Św. Katarzyny (w XVII w). Z pocz. XX w. pochodzi interesujący zespół witraży, wykonany przez firmę Seilera z Wrocławia. Są wśród nich witraże fundowane przez członków parafii, a także przez toruński magistrat z początku minionego wieku - jeden z witraży posiada w rozecie piękny herb Torunia.

Projekt remontu pn. „Restauracja kościoła p.w. Św. Szczepana w Toruniu”, realizowany jest przy wsparciu Gminy Miasta Toruń (dotacja konserwatorska w wysokości 30 tys. zł) oraz pieniędzy unijnych na podstawie wniosku złożonego w ramach Osi priorytetowej 7. Wspieranie przemian w miastach i na obszarach wymagających odnowy, działanie 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Kościół wraz z wyposażeniem jest wpisany do rejestru zabytków, stąd prowadzone w nim prace są  nadzorowane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja jest ujęta w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015. Niedawno trwający w kościele remont oglądał - w towarzystwie proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Jerzego Molina i pani konserwator Mirosławy Romaniszyn - prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.