www.torun.pl

Europejskie Spotkania Artystyczne

Data publikacji: 24 kwietnia 2006
Autor: admin_vobacom


Festiwalem wielu sztuk nazywają organizatorzy Europejskie Spotkania Artystyczne, które w tym roku odbędą się w Toruniu po raz drugi. 26-29 kwietnia w kilku miejscach zaplanowano imprezy związane z literaturą, plastyką, muzyką i filmem.


- Festiwal pomyślany jest jako pomost między kulturą polską i europejską – pisze organizator spotkań, ks. Andrzej Kulesza – Jako coroczne wydarzenie artystyczne ma promować polską kulturę za granicą oraz polskie młode talenty, a także promować Toruń i okolice.

Pomysłodawcy festiwalu są otwarci na kulturę w szerokim znaczeniu tego słowa, chcą promować jej uniwersalne wartości związane z dziedzictwem narodowym i wyrosłe z chrześcijańskich korzeni. Podczas tego festiwalu spotykają się wybitni twórcy z tymi, którzy dopiero stoją u progu kariery.

Tegoroczne spotkania przyciągną publiczność przede wszystkim dwoma wielkimi nazwiskami. Będzie m.in. okazja do spotkania z Ritą Gombrowicz, wdową po Witoldzie Gombrowiczu. Wybitnemu polskiemu pisarzowi emigracyjnemu i jego żonie poświęcona będzie także wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej zatytułowana „W poszukiwaniu prawdziwego oblicza Witolda Gombrowicza

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.