www.torun.pl

Europejskie Dni Dziedzictwa

We wrześniu Toruń zaprasza na ciekawe imprezy plenerowe i muzealne.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa przebiega pod hasłem Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki.  Imprezy związane z tym wydarzeniem odbywać się będą w kilku toruńskich muzeach i w plenerze.

Muzeum Okręgowe w Toruniu

10 września (sobota), godz. 18:00-22:00, IV Toruńska Noc Muzealna 

W sobotę w godz. 18:00-22:00 można będzie zwiedzać darmowo Muzeum Historii Torunia przy ul. Łaziennej, Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika przy ul. Franciszkańskiej oraz Kamienicę pod Gwiazdą przy Rynku Staromiejskim. W wybranych godzinach po ekspozycjach oprowadzać będą ich kuratorzy. W godzinach 18:00-22:00 możliwe będzie również wejście na wieżę ratuszową. Ceny biletów: bilet normalny: 11 zł, bilet ulgowy: 7 zł. Szczegółowy program Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń.

Muzeum Etnograficzne

14 września (środa), godz. 17:00, Religijność ludowa a sztuka

Zwiedzanie stałej wystawy „Tajemnice codzienności…”. Uczestnicy podążać będą ścieżką ludowej religijności, pamiątek z pielgrzymek i odpustów, sztuki samorodnej i wpływów sztuki wysokiej na kształtowanie się poczucia piękna i upodobań estetycznych mieszkańców dawnych wsi i małych miasteczek. Prowadzenie: Joanna Sójka-Tomczyk. Arsenał. Wstęp wolny

21 września (środa), godz. 17:00, Dla ducha i dla ucha

Zwiedzanie Parku Etnograficznego (ekspozycja budownictwa ludowego z Kujaw i Pomorza XIX/XX w.). ścieżką kapliczek i związanych z obrzędowością doroczną detali wystroju izb oraz prezentacja elementów folkloru: przysłów, opowieści wierzeniowych związanych z postaciami wybranych  świętych patronów oraz tradycyjnych pieśni towarzyszących codziennemu życiu i świętowaniu. Prowadzenie: Marta Domachowska. Park Etnograficzny. Wstęp wolny.

Święto Ulicy Przedzamcze

24 września (sobota), godz. 12:00-19:00, "Przedzamcze tańczy i śpiewa – bawimy się na ludowo".

Święto ulicy Przedzamcze swoją formułą będzie nawiązywało do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, dzięki pokazaniu wielokulturowego dziedzictwa Torunia. Tegoroczne święto podzielone zostanie na cztery bloki tematyczne:

 • I blok taneczny, godz. 12:00-15:00 zamieni ulice w salę taneczną oraz scenę z muzyczną. Na wyznaczonych miejscach pojawią się tancerze zapraszający do wspólnego tańca. Tańczyć będzie można polskie tańce ludowe, a także tańce z różnych stron świata. Widzowie będą mogli aktywnie uczestniczyć w pokazach tańca, przysłuchiwać się pokazom wokalnym i zespołowym
 • II blok historyczny, godz. 15:00-16:00 Turniej konny w Fosie Zamkowej
 • III blok, godz. 16:00-17:00 warsztaty taneczne, warsztaty puszczania wielkich baniek mydlanych
 • IV blok, godz. 17:00-19:00 wspólna Zabawa Taneczna przy muzyce Kapeli w Fosie Zamkowej.
 • V blok - pokaz fire show na ruinach zamku z pokazem mody gotyckiej oraz spektakl Komturia.

Przez cały dzień będzie można uczestniczyć w warsztatach rękodzieła, jarmarku regionalnym, pokazie bicia monety. Ponadto: występy zespołów wokalnych, tanecznych i muzycznych, bicie monety – półgrosz królewski Kazimierza Wielkiego, zabawa ludowa, warsztaty dla dzieci - Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna Fama, stoisko Schroniska dla zwierząt w Toruniu, pokaz spektaklu „Komturia”, Bajkowy Świat dla dzieci – dmuchańce, jarmark w godz. 10:00-18:00 - wystawcy regionalnej żywności, artyści, rzemieślnicy, twórcy ludowi.

Spacery Trasami Tematycznymi

W dwie kolejne niedziele, 19 i 25.09 zapraszamy na spacery Toruńskimi Trasami Tematycznymi.

18 września od godz. 16:00 Anna Szyling będzie oprowadzała po trasie Toruń Kopernika, a 25 września, również od godz. 16:00, będzie można poznać Toruń Krzyżacki.
Spacer każdorazowo będzie trwał dwie godziny. Miejsce zbiórki - przed siedzibą Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu, Rynek Staromiejski 25. Tam również należy dokonywać rezerwacji : tel. 56-62-109-30 e-mail it@it.torun.pl

Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny, a impreza została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.