www.torun.pl

Europejskie Dni Dziedzictwa

We wrześniu Toruń zaprasza na ciekawe imprezy plenerowe i muzealne.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa przebiega pod hasłem Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki.  Imprezy związane z tym wydarzeniem odbywać się będą w kilku toruńskich muzeach i w plenerze.

Muzeum Okręgowe w Toruniu

10 września (sobota), godz. 18:00-22:00, IV Toruńska Noc Muzealna 

W sobotę w godz. 18:00-22:00 można będzie zwiedzać darmowo Muzeum Historii Torunia przy ul. Łaziennej, Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika przy ul. Franciszkańskiej oraz Kamienicę pod Gwiazdą przy Rynku Staromiejskim. W wybranych godzinach po ekspozycjach oprowadzać będą ich kuratorzy. W godzinach 18:00-22:00 możliwe będzie również wejście na wieżę ratuszową. Ceny biletów: bilet normalny: 11 zł, bilet ulgowy: 7 zł. Szczegółowy program Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń.

Muzeum Etnograficzne

14 września (środa), godz. 17:00, Religijność ludowa a sztuka

Zwiedzanie stałej wystawy „Tajemnice codzienności…”. Uczestnicy podążać będą ścieżką ludowej religijności, pamiątek z pielgrzymek i odpustów, sztuki samorodnej i wpływów sztuki wysokiej na kształtowanie się poczucia piękna i upodobań estetycznych mieszkańców dawnych wsi i małych miasteczek. Prowadzenie: Joanna Sójka-Tomczyk. Arsenał. Wstęp wolny

21 września (środa), godz. 17:00, Dla ducha i dla ucha

Zwiedzanie Parku Etnograficznego (ekspozycja budownictwa ludowego z Kujaw i Pomorza XIX/XX w.). ścieżką kapliczek i związanych z obrzędowością doroczną detali wystroju izb oraz prezentacja elementów folkloru: przysłów, opowieści wierzeniowych związanych z postaciami wybranych  świętych patronów oraz tradycyjnych pieśni towarzyszących codziennemu życiu i świętowaniu. Prowadzenie: Marta Domachowska. Park Etnograficzny. Wstęp wolny.

Święto Ulicy Przedzamcze

24 września (sobota), godz. 12:00-19:00, "Przedzamcze tańczy i śpiewa – bawimy się na ludowo".

Święto ulicy Przedzamcze swoją formułą będzie nawiązywało do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, dzięki pokazaniu wielokulturowego dziedzictwa Torunia. Tegoroczne święto podzielone zostanie na cztery bloki tematyczne:

 • I blok taneczny, godz. 12:00-15:00 zamieni ulice w salę taneczną oraz scenę z muzyczną. Na wyznaczonych miejscach pojawią się tancerze zapraszający do wspólnego tańca. Tańczyć będzie można polskie tańce ludowe, a także tańce z różnych stron świata. Widzowie będą mogli aktywnie uczestniczyć w pokazach tańca, przysłuchiwać się pokazom wokalnym i zespołowym
 • II blok historyczny, godz. 15:00-16:00 Turniej konny w Fosie Zamkowej
 • III blok, godz. 16:00-17:00 warsztaty taneczne, warsztaty puszczania wielkich baniek mydlanych
 • IV blok, godz. 17:00-19:00 wspólna Zabawa Taneczna przy muzyce Kapeli w Fosie Zamkowej.
 • V blok - pokaz fire show na ruinach zamku z pokazem mody gotyckiej oraz spektakl Komturia.

Przez cały dzień będzie można uczestniczyć w warsztatach rękodzieła, jarmarku regionalnym, pokazie bicia monety. Ponadto: występy zespołów wokalnych, tanecznych i muzycznych, bicie monety – półgrosz królewski Kazimierza Wielkiego, zabawa ludowa, warsztaty dla dzieci - Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna Fama, stoisko Schroniska dla zwierząt w Toruniu, pokaz spektaklu „Komturia”, Bajkowy Świat dla dzieci – dmuchańce, jarmark w godz. 10:00-18:00 - wystawcy regionalnej żywności, artyści, rzemieślnicy, twórcy ludowi.

Spacery Trasami Tematycznymi

W dwie kolejne niedziele, 19 i 25.09 zapraszamy na spacery Toruńskimi Trasami Tematycznymi.

18 września od godz. 16:00 Anna Szyling będzie oprowadzała po trasie Toruń Kopernika, a 25 września, również od godz. 16:00, będzie można poznać Toruń Krzyżacki.
Spacer każdorazowo będzie trwał dwie godziny. Miejsce zbiórki - przed siedzibą Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu, Rynek Staromiejski 25. Tam również należy dokonywać rezerwacji : tel. 56-62-109-30 e-mail it@it.torun.pl

Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny, a impreza została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.