www.torun.pl

Europejskie Centrum Filmowe

Miasto
Data publikacji: 29 września 2019
Autor: Filip Tomasik

Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.

29 września 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim została podpisana umowa, na mocy której w Toruniu, na terenie tzw. Jordanek ma powstać Europejskie Centrum Filmowe. Będzie to siedziba nowej, państwowej instytucji kultury zajmującej się organizacją festiwalu Camerimage oraz wydarzeń filmowych o skali europejskiej. Umowę pomiędzy państwem polskim a toruńskim samorządem podpisali Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Prezes Fundacji Tumult, twórca festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.    

- Najlepszy, najbardziej znany polski festiwal filmowy, skarb polskiej kultury będzie miał swój dom. Finalizujemy pierwszy etap wielkiej i bardzo potrzebnej polskiej kulturze inwestycji. Europejskie Centrum Filmowe i Festiwal Camerimage będą miały charakter nie tylko lokalny. Pozwolą Toruniowi rozwijać się w skali ogólnopolskiej, europejskiej i światowejpowiedział wicepremier Piotr Gliński.

Inwestycja ma kosztować ok. 600 mln złotych. Dwie trzecie kosztów poniesie Skarb Państwa, pozostałe środki zapewni Gmina Miasta Toruń. Umowa reguluje także kwestię utrzymywania instytucji kultury Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Państwowa dotacja działalności ECF ma wynosić 4 mln zł rocznie. Drugie tyle dołoży toruński samorząd.

Jeżeli uzyskamy akceptację toruńskich radnych, to instytucja kultury pn. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage rozpocznie swoją działalność już w 2020 roku.  Jej zadaniem, poza organizacją festiwalu Camerimage, będzie promowanie sztuki filmowej w skali całego kontynentu - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski – w perspektywie najbliższych lat jest budowa docelowej siedziby dla tej instytucji na terenie toruńskich Jordanek.

Zgodnie z umową obiekt, w którym funkcjonowało będzie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage ma współgrać z unikatowym charakterem toruńskiej starówki i odznaczać się wyjątkową architekturą. W tym celu wtóre zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny.

- Europejskie Centrum Filmowe i organizacja festiwalu Camerimage zmieni postrzeganie Torunia na świecie. Już teraz mamy poparcie najbardziej znanych instytucji filmowych oraz wielkich nazwisk światowego kina. Przedstawiciele Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej chcą przyjeżdżać do Torunia i brać udział w pracach ECFpowiedział Prezes Fundacji Tumult i twórca festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.

Kolejnym, po podpisaniu umowy etapem realizacji inwestycji będą uzgodnienia na szczeblu państwowym i lokalnym. Projekt do 30 czerwca 2020 roku ma uzyskać akceptację Rady Ministrów RP oraz Rady Miasta Torunia.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.