Europejski Dzień Sportu Szkolnego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Europejski Dzień Sportu Szkolnego

Miasto, Sport
Data publikacji: 06 października 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: zawody dzieci na bieżni

W toruńskich Szkołach Podstawowych nr 10 i 27 oraz w Zespole Szkół nr 19 obchodzony był Europejski Dzień Sportu Szkolnego.

29 września 2023 r. w ramach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego w toruńskich szkołach przeprowadzone zostały zajęcia mające na celu propagowanie aktywnego stylu życia.

W Szkole Podstawowej nr 10 Samorząd Szkolny na trzech długich przerwach zorganizował konkursy skoków przez skakankę długą i krótką dla wszystkich chętnych uczniów z klas od czwartej do ósmej. W konkursie indywidualnym w czasie 30 sekund największą liczbę skoków (65) wykonała Wiktoria Uździńska z klasy 7b. W konkursie zespołowym triumfowały dziewczęta z klasy 7c: Zofia Peplińska, Iga Żolińska, Maja Rzekanowska (15 skoków).

Zespół Szkół nr 19 po raz pierwszy dołączyła do Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. Przed przygotowanymi przez nauczycieli wychowania fizycznego różnorodnymi konkurencjami sportowymi, aby jeszcze silniej zmotywować uczniów do wysiłku fizyczneg, wszyscy uczestnicy imprezy mieli okazję podziwiać  pokaz umiejętności Antoniny Matuszak zawodniczki trenującej akrobatykę sportową, wielokrotnej laureatki w ogólnopolskich zawodach akrobatyki powietrznej. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem i w duchu fair play uczestniczyli zarówno w wyścigach na torach przeszkód, konkurencjach rzutnych, skocznych i bieżnych.

Z kolei w Szkole Podstawowej nr 27 pomysłem na celebrację aktywności fizycznej były „aktywne przerwy - przerwy na sportowo”. Czas między zajęciami w klasach wykorzystano na czynny wypoczynek, regenerację umysłu, a tym samym zdrową rywalizację i dobrą zabawę. Uczniowie mogli sprawdzić się w grze w piłkę koszykowa w formule 1x1, ćwiczeniach stabilizacyjnych (plank - popularna deska), konkurencji „kółko i krzyżyk” - forma logicznego myślenia  z zadaniem ruchowym. Natomiast najmłodsi uczniowie wykorzystali przybory typu skakanki, piłki i  obręcze hula-hop. Podsumowaniem wydarzenia były wspólne tańce grupowe, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dziewcząt i chłopców.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się ponad 1000 placówek!

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.