Estakada Marka Sudaka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Estakada Marka Sudaka

Drogi, Miasto
Data publikacji: 29 sierpnia 2014
Autor: Łukasz Klimkiewicz

W piątek 29 sierpnia obchodziliśmy pierwszą rocznicę puszczenia ruchu estakadą przy ul Żółkiewskiego. Tego dnia o godz. 13.00 estakadzie uroczyście nadano imię inż. Marka Sudaka i odsłonięto tablicę pamiątkową.

Estakada w ciągu ul. Żółkiewskiego i Szosy Lubickiej jest jednym z obiektów inżynierskich powstałych w ramach projektu „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi”.

Mgr inż. Marek Sudak był wybitnym projektantem okazałych obiektów inżynierskich, m.in. mostu wantowego przez Martwą Wisłę w Gdańsku, mostu łukowego w Poganicach czy stylowego mostu zwodzonego przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Był także projektantem nowego mostu przez Wisłę w Toruniu wraz z towarzyszącymi mu obiektami inżynierskimi. Pełnił funkcję głównego projektanta mostowego z upoważnienia konsorcjum firm projektowych. Do przygotowania projektu nowej przeprawy wiślanej w Toruniu podszedł jak do dzieła życia. Niestety, choroba nowotworowa zastała go u kresu ambitnego zadania, nad którym sprawował pełny nadzór autorski. Końcowe poprawki do projektu nowego mostu w Toruniu nanosił w ostatnich tygodniach swojego życia, dając dowód szczególnego oddania dla tego zadania. Zmarł w wieku 44 lat, 6 grudnia 2011 r. Jego imieniem nazwano mostową estakadę przy ul. Żółkiewskiego.

W piątek odbyła się z tej okazji uroczystość. Przybyła na nią wdowa po wybitnym inżynierze, Alina Sudak, projektanci i wykonawcy trasy mostowej.

- Szybko doceniliśmy estakadę noszącą imię jej projektanta, magistra inżyniera Marka Sudaka. Ona spełniła nasze oczekiwania: zwraca uwagę swoją nowoczesnością, rozpiętością i funkcjonalnością. Od roku i na co dzień doświadczamy tego, jak bardzo nowy most gen. Elżbiety Zawackiej oraz powiązana z nim estakada uspokoiły komunikacyjnie Toruń i odsunęły uciążliwy ruch samochodowy od naszej starówki wpisanej na Listę UNESCO. Zawdzięczamy to między innymi Markowi Sudakowi. Niech ta pamiątkowa tablica stale nam o tym przypominamówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Estakada im. Marka Sudaka

 • pierwszy obiekt inżynierski, który powstał w ramach budowy trasy mostowej
 • 300 m długości i ponad 10 m szerokości
 • 6 przęseł: rozpiętość od 34 do 80 m
 • 2 pylony:wysokość 22 m
 • stal na obiekcie jest 10 razy mocniejsza od standardowej
 • liny wyprodukowano w Anglii według szwajcarskiej technologii
 • do wybudowania estakady zużyto: 700 ton stali zbrojeniowej, 3 tys. m sześc. betonu, 367 tonkonstrukcji stalowej.  
 • próby obciążeniowe przeprowadził zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.