Elastyczna dylatacja na moście | www.torun.pl

Elastyczna dylatacja na moście

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 13 września 2021
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Maszyny na moście Piłsudskiego podczas asfaltowania

W ostatnich dniach na dojazdach do mostu drogowego im. marsz. J. Piłsudskiego zamontowano dwie dylatacje. Różnią się ono znacząco o tych, które zostały ułożone w wakacje na moście.

Dylatacja to szczelina (przerwa) celowo utworzona miedzy elementami konstrukcji mostu. Umożliwia przenoszenie przez wydzielone elementy lub ich fragmenty przewidywanych obciążeń, odkształceń i przesunięć spowodowanych różnymi czynnikami (zmiana temperatury, nierównomierne osiadanie budowli, kurczenia się lub pęcznienia jej materiału itp.)

Przypomnijmy, w czasie wakacji na moście Piłsudskiego zostało zamontowanych siedem dylatacji. Ze względu na wielkość - 10 metrów długości - ich montaż odbywał się w czasie wyłączenia obiektu z ruchu. Był to  pracochłonny etap prac, który wymagał precyzji. W ostatnich dniach na obiekcie, a dokładnie na drogach dojazdowych, zamontowano kolejne dwie dylatacje. Nie są to już wielkie, stalowe kolosy.

- Na dojazdach, nad podporami skrajnymi, wykonaliśmy dylatacje bitumiczną. W istniejącej nawierzchni wykonaliśmy nacięcia o szerokości 40 cm. W miejsce nacięć wbudowaliśmy specjalną mieszankę asfaltową, która jest bardziej elastyczna i trwała niż zwykła nawierzchnia - mówi Rafał Labocha, kierownik robót mostowych z firmy INTOP.


dylatacja z czarnej masy w szczelinie asfaltu na moście

Rozbudowa mostu Piłsudskiego w Toruniu ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Kosztuje ponad 122 mln zł, a jej wykonawcą jest konsorcjum firm INTOP Warszawa Sp. z o.o. (lider) i EURO-DARMAL Sp. z o.o. z Kamiennej Góry (partner).

Zdjęcia: Sławomir Kowalski - tytułowe/MZD - dylatacja

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.