www.torun.pl

Elana sprzedana

Biznes, Miasto
Data publikacji: 15 lipca 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Miasto sprzedało swoje udziały w spółce Toruński Klub Piłkarski Elana. Nowym właścicielem został Marwit sp. z o.o.

Umowę zbycia udziałów podpisano 15 lipca 2014 r. Ze strony gminy sygnował ją zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, a ze strony Marwitu - prezes Maciej Jóźwicki.

- Od kilku miesięcy za zgodą rady Miasta Torunia szukaliśmy inwestora, który przejąłby spółkę piłkarską. Ogłosiliśmy publiczny nabór ofert. Zgłosił się jeden chętny – spółka Marwit. Po negocjacjach dziś finalizujemy sprzedaż. Trzymam kciuki i życzę piłkarzom oraz nowemu właścicielowi dalszych sukcesów mówił podczas podpisywania umowy zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

W myśl umowy miasto zbywa wszystkie swoje akcje w ilości 450 sztuk w cenie po 110 zł za 1 akcję. Wartość transakcji wynosi zatem 49.500 zł. Termin zapłaty - do 30 września 2014 r.

 Nabywca zobowiązuje się w umowie do zrealizowania celu rozwojowego spółki, jakim jest doprowadzenie klubu TKP do awansu do I ligi rozgrywek w 2018 r. Miasto z kolei oświadcza, że deklaruje możliwość wspierania działalności spółki i przekazywania na rzecz Toruńskiego Klubu Piłkarskiego ELANA S.A. środków nie mniejszych niż w latach ubiegłych, jednak po uwzględnieniu wysokości środków w budżecie Gminy Miasta Toruń. Wsparcie będzie się odbywało na zasadach wynikających z obowiązujących przepisów i pod warunkiem spełnienia przez klub przesłanek uzyskania wsparcia wynikających w szczególności z odpowiednich uchwał rady miasta (np. stypendia dla zawodników, dotacje przyznawane w trybie ustawy o sporcie w otwartych konkursach ofert,  promocję miasta poprzez sport).

Jeśli nabywca nie zrealizuje celu rozwojowego, miastu przysługiwać będzie do 31 grudnia 2018 r. prawo żądania zwrotnego zbycia akcji (przez Marwit na rzecz GMT) w cenie 1 zł za akcję, czyli za 450 zł.

***

Spółkę Toruński Klub Piłkarski Elana powołano w 2010 roku. Jej celem była realizacja zadań ważnych dla rozwoju i promocji Torunia, w szczególności w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju sportu, zapewnienia najliczniejszym grupom młodzieży dostępności do sekcji sportowych, organizowania imprez sportowych, uczestnictwa w profesjonalnym sporcie. Podstawowym zadaniem TKP było uczestnictwo w profesjonalnych zawodach sportowych, promocja sportu oraz prowadzenie działalności na rzecz jego rozwoju i promocji Torunia poprzez sport.

Spółka pozyskiwała przychody z promocji, reklamy, biletów oraz dotacji od Gminy. Nie była jednak w stanie udźwignąć ciężaru pokrywania bieżących kosztów funkcjonowania oraz spłaty przejętego po Stowarzyszeniu zadłużenia przy malejących z roku na rok przychodach od podmiotów zewnętrznych. Zadłużenie udało się częściowo spłacić, ale drużyna spadła z II do IV ligi.

Ograniczone możliwości finansowe gminy spowodowały, że najbardziej zasadne stało się znalezienie inwestora strategicznego, co umożliwi pozyskanie nowych środków finansowych oraz stworzy szersze możliwości działania wykraczające poza obecną sferę działalności spółki przynosząc dodatkowe korzyści. W lutym br. radni zgodzili się na sprzedaż udziałów w spółce.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.