www.torun.pl

Eksperymentuj z Młynem Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 31 marca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
screen strony Młyna Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na czas akcji #zostańwdomu uruchomiło stronę, na której publikuje materiały edukacyjne. Mogą z nich skorzystać zarówno nauczyciele, jak i rodzice.

- Przygotowaliśmy filmy z zajęć w pracowni biologicznej i fizycznej, w których na co dzień biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ze względu na zamknięcie szkół, nauczyciele mogą wykorzystać materiały na lekcji fizyki związanej z ciśnieniem lub biologii poświęconej osmozie lub adaptacji roślin do warunków środowiskowych - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Centrum nauki umożliwia także wirtualne zwiedzanie wystaw. Na początku zaprasza do zwiedzania ekspozycji "Ścieżki dorastania" - jedynej w Polsce poświęconej procesowi dojrzewania człowieka.

- W materiałach wideo nasi animatorzy będą opowiadali nie tylko o stanowiskach, ale przede wszystkim o procesach i zjawiskach, które można dzięki nim obserwować czy poznawać - wyjaśni Marcin Centkowski.

W najbliższym czasie będą dostępne również filmy z doświadczeniami, które będzie można przeprowadzić w domu.

- Zależy nam również na tym, aby rodzice czy opiekunowie wspólnie z dziećmi eksperymentowali. Z pewnością wzmocni to więzi między nimi i pozwoli na różne interesujące obserwacje - przyznaje rzecznik.

Instytucja w serwisie społecznościowym Facebook publikuje od blisko trzech tygodni karty z doświadczeniami czy zagadkami, które można przeprowadzić w domu. Teraz karty te będzie można znaleźć - na dedykowanej akcji "Zostań w domu" - stronie internetowej. Od poniedziałku do piątku o godz. 15:00 na Facebooku są publikowane również polecane filmy do obejrzenia. Kino współczesne, ale także filmy z lat 50-tych XX wieku, które z różnych względów warto zobaczyć.

Centrum nauki zachęca osoby korzystające z materiałów do tego, aby dzieliły się efektami prac. Można je prezentować (w formie zdjęcia lub klipu filmowego) w komentarzach pod postami w serwisie Facebook.

Materiały edukacyjne udostępniane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne TUTAJ.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.