EKOrywalizacja zakończona | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

EKOrywalizacja zakończona

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat Ekokonkurs

437,4 ton makulatury zebrały toruńskie przedszkola i szkoły w ramach konkursu „Zbieramy makulaturę (i nie tylko) – Ekokonkurs”, realizowanego pod patronatem Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Piąta edycja tego konkursu skierowanego do uczniów toruńskich placówek oświatowych trwała od 1 października 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r., a włączyła się w nią rekordowa liczba szkół i przedszkoli.

Przedstawiciele 63 podmiotów zebrali w sumie 437,4 ton makulatury, 718 kg aluminiowych puszek, niemal 4700 kartonów nakrętek, 4,4 tony elektrośmieci oraz zaangażowali się w projekty ekoedukacyjne.

- Do tej pory konkurs obejmował jedynie zbiórkę makulatury. Doceniając spore zainteresowanie szkół i przedszkoli rywalizacją konkursową, zaproponowaliśmy poszerzenie formuły konkursu o zbiórkę również innych frakcji odpadów czy położenie większego nacisku na edukacją ekologiczną, czyniąc ją nową kategorią konkursowąmówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta miasta.Wzbogacenie konkursowej rywalizacji o nowe kategorie to efekt m.in. pozyskania partnerów Ekokonkursu: Fundacji Recal, Fabryki Cukierniczej „Kopernik” oraz firmy MB Recycling.

Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody: zarówno dla szkół i przedszkoli, dla dzieci najbardziej zaangażowanych w zbiórkę odpadów, a także dla nauczycieli koordynujących konkurs w swoich placówkach. – Póki co, ostateczne wyniki konkursu pozostają tajemnicą, jednak możemy zdradzić, że rywalizacja była ogromna. Stąd też, aby uzyskać tytuł laureata, konieczne było zebranie co najmniej 33 kg makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia lub przedszkolaka – dodajeZbigniew Fiderewicz.

Konkurs to korzyść nie tylko dla jego uczestników. Zebrane przez uczniów odpady będą wliczane do uzyskanych przez Toruń poziomów odzysku i recyklingu, które są wymagane przez unijne i krajowe prawo. A zatem również przedszkola i szkoły dołożyły swoją „cegiełkę” do prowadzonego w mieście systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród przez Prezydenta Miasta Torunia odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 24 czerwca 2022 r., o godz. 12:30 na Rynku Staromiejskim w ramach obchodów Święta Miasta.

>>> Przejdź do listy laureatów

Przy okazji uroczystości wręczenia nagród, dzięki Partnerowi Ekokonkursu - firmie MB Recycling, prowadzona będzie akcja zbiórki zużytych elektrośmieci. Wszyscy zainteresowani będą mogli pozbyć się niepotrzebnych elektroodpadów na specjalnie zorganizowanym stoisku, czynnym w godzinach 12:00 - 14:00. Gorąco zachęcamy do przyniesienia odpadów.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.