Ekologiczny festyn z EscapeBusem | www.torun.pl

Ekologiczny festyn z EscapeBusem

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 23 września 2021
Autor: Sylwia Derengowska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Przejażdżki tramwajem turystycznym, EscapeBus, gra miejska, rozdawanie sadzonek drzew i wiele innych atrakcji – tak torunianie bawili się 22 września 2021 r. na festynie rodzinnym na Rynku Nowomiejskim. Imprezę zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia bez Samochodu.

Jak co roku miasto włączyło się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Główne imprezy i wydarzenia zaplanowano na 22 września, kiedy to świętujemy Dzień bez Samochodu. Jedną z głównych atrakcji rodzinnego festynu na Rynku Nowomiejskim był EscapeBus. Uczestnicy zabawy musieli rozwiązać zagadki, by wydostać się z autobusu.

- Uwielbiam escape roomy. Odwiedzam ich wiele, w różnych miastach i krajach, ale nigdzie nie trafiłem na taki autobus. Postanowiłem więc skorzystać z okazji. Zabawa była świetna. Już tylko po to warto było przyjść na festyn, a skoro już jestem, wezmę dla mamy sadzonkę – mówi 19-letni Damian.

- Mój 10-letni syn uwielbia autobusy i tramwaje. Z racji wieku nigdy nie był w escape roomie, ale tu spróbujemy razem. A zaraz potem obejrzymy pokaz ratownictwa i idziemy przejechać się zabytkowym tramwajem. Dobrze, że w tych trudnych czasach można się pobawić na takim festynie, na świeżym powietrzu i dowiedzieć się przy okazji wielu ciekawych rzeczy – stwierdza Irma Kowalska.

Na festynie nie zabrakło także zielonych atrakcji związanych z promocją projektów unijnych BiT-City II, realizowanych przez Miejski Zakład Komunikacji. By zielono było nie tylko w przestrzeni publicznej, ale też w przydomowych ogródkach lub na działkach torunian, MZK we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu przekazało uczestnikom festynu 300 drzewek różnego gatunku (świerki, sosny, jabłonki, brzozy). Warunkiem otrzymania drzewka było okazanie skasowanego biletu MZK, biletu miesięcznego lub odpowiedź na pytanie dotyczące komunikacji miejskiej i projektu BiT-City.

- Takie drzewko to dla mnie wielka radość. Sadzonki nie są tanie, więc ich nie kupuję, ale kiedy tylko są rozdawane, zawsze biorę. Dzięki temu mam już na mojej działce mały lasek – cieszy się starsza pani.

Chętni mogli także wziąć udział w grze miejskiej "Per pedes" lub rodzinnych ekopotyczkach, obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego, wysłuchać prelekcji nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapoznać się z pracą EkoPatrolu Straży Miejskiej. Ci, którzy lubią wysiłek fizyczny, mogli sprawdzić się na ergometrach wioślarskich. Podczas festynu policjanci znakowali rowery, a po ulicach Torunia kursował darmowy tramwaj turystyczny.

Co ważne, tego dnia warto było zrezygnować z jazdy samochodem, gdyż każdy, kto miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego pojazdu (oraz dowód osobisty), mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów wszystkimi miejskimi środkami komunikacji.


Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, MZK w Toruniu Sp. z o.o., PZITS Oddział Toruń
Główny Sponsor Wydarzenia: PZU SA
Partnerzy akcji: Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Straży Pożarnej, Straż Miejska w Toruniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu,  AZS UMK, Torvelo Rower Miasta Toruń, Bike Cafe, Polski Klub Ekologiczny, Teatr Afisz

Zdjęcia: Miejski Zakład Komunikacji
Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...