Eko Młyn Wiedzy | www.torun.pl

Eko Młyn Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 czerwca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner wydarzenia

Rola przyrody w mieście, zanieczyszczenie powietrza, ekologiczne znaczenie pszczół oraz ochrona wód płynących - to główne tematy bezpłatnych spotkań ekologicznych, do udziału w których zaprasza toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W czerwcu zaplanowano trzy tematy spotkań: "Miasto przyjazne naturze", "Dbamy o pszczoły" i "Ochrona wód płynących". Pierwsze jest kierowane do grup szkolnych ze szkół podstawowych (kl. 1-3 i kl. 4). Spotkania poświęcone znaczeniu ekologicznemu pszczół są adresowane do przedszkolaków oraz uczniów kl. 1-3 szkoły podstawowej. Warsztaty o wodach powierzchniowych są kierowane do uczniów kl 4-6 szkoły podstawowej. Zajęcia są kierowane do przedszkolaków i uczniów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Spotkania będą odbywały się w formie stacjonarnej w siedzibie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz online. Zajęcia online zaplanowano od 21 do 23 czerwca w godz. 8:55-9:40, 10:45-11:30 oraz 12:45-13:30. Warsztaty stacjonarne będą odbywały się w lipcowe poniedziałki w godz. 9:00-10:30 oraz 11:30-13:00. Formę udziału grupy można wybrać w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie internetowej centrum nauki.

- W czasie zajęć „Miasto przyjazne naturze” uczestnicy zapoznają się z rolą przyrody w miastach, jej wpływem na funkcjonowanie człowieka, uczą się rozpoznawać drzewa, zapoznają się z ważniejszymi zanieczyszczeniami powietrza i ich wpływem na zdrowie człowieka - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Podczas spotkania „Dbamy o pszczoły” dzieci przyjrzą się tym niezwykłym owadom, zobaczą gdzie żyją i czy łatwo jest im żyć w mieście. Nie zabraknie majsterkowania. W trakcie zajęć będzie można zbudować schronienie dla pszczół i zabrać je ze sobą. Te zajęcia będą odbywały się w budynku Młyna Wiedzy, jak i poza nim. Dlatego opiekunowie powinni zadbać, aby uczestnicy mieli ze sobą okrycia wierzchnie na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych.

W trakcie spotkania „Ochrona wód płynących” pracownicy centrum nauki (na przykładzie Strugi Toruńskiej, która przepływa przed siedzibą instytucji) pokażą jakie procesy zachodzą w płynącej wodzie. Uczestnicy przekonają się o użytecznym aspekcie rzeki jako miejsca do wypoczynku i relaksu.

- W kolejnej części, w trakcie zajęć laboratoryjnych uczestnicy ocenią stopień zanieczyszczenia Strugi. Sprawdzą parametry wody m.in. przeźroczystość, zapach czy obecność azotanów. Ostatnim etapem zajęć będzie obserwacja mikroskopowa próbek wody w celu odnalezienia zamieszkujących w niej mikroorganizmów - dodaje Marcin Centkowski.

Spotkania ekologiczne w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są realizowane w ramach projektu "(Za)dbajmy o pszczoły i wodę", dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.