Edukacja włączająca w ZS 26 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Edukacja włączająca w ZS 26

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Konsultacje, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, wsparcie dla rodziców, wypożyczalnia podręczników i sprzętu dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – to oferta Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Toruniu.

Centrum działa od 1 lipca 2021 r. w toruńskim Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata. To wyjątkowy projekt w skali kraju, finansowany z funduszy unijnych. Na jego realizację placówka pozyskała dofinansowanie w wysokości 1 101 600 zł w konkursie grantowym pn. "Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą".

Celem SCWEW jest wsparcie kadry szkół i przedszkoli oraz rodziców w procesie organizowania nauki i wychowania dzieci i młodzieży o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. W projekcie uczestniczy 7 placówek: 1 przedszkole, 3 szkoły podstawowe, liceum ogólnokształcące, zespół szkół branżowych i szkoła dla dorosłych. Każda ma przydzielonego przeszkolonego koordynatora z SCWEW i przeszła wnikliwą diagnozę pod kątem udziału w projekcie – ustalenia planu działania i kierunków potrzebnego wsparcia.

Zadania realizowane przez Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej to:

  • Konsultacje dla nauczycieli przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w celu prawidłowego zdiagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów;

  • Wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną, właściwego doboru podręczników, dostosowania programów, skutecznych metod pracy oraz doboru i obsługi specjalistycznego sprzętu;

  • Prowadzenie i współprowadzenie specjalistycznych zajęć oraz lekcji otwartych w placówkach ogólnodostępnych lub w SCWEW;

  • Działania doradczo-szkoleniowe w zakresie podnoszenia kompetencji nauczycieli, kadry kierowniczej i pracowników niepedagogicznych szkół i przedszkoli oraz umożliwianie dokształcania we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli;

  • Wypożyczanie podręczników, sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych oraz udostępnianie materiałów edukacyjnych do pracy z dziećmi i uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi;

  • Współpraca z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, jednostkami ochrony zdrowia, placówkami realizującymi pomoc społeczną i pomoc rodzinie oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi;

dzieci podczas zajęc w sali gimnastycznej

W trwającym aktualnie, drugim etapie projektu organizowane są wizyty studyjne dla nauczycieli w zespole szkół specjalnych sprzyjające poznawaniu w praktyce metod i form pracy z dzieckiem/ uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Odbywają się też warsztaty dla uczniów, podczas których dzieci sprawne pracują ramię w ramię z niepełnosprawnymi kolegami, ucząc się podczas zabawy i nauki właściwych metod postępowania i postaw wobec niepełnosprawności.

- Takie doświadczenia bardziej niż tysiąc powiedzianych słów przyczynią się do zmniejszenia barier między tymi środowiskami i pomogą wypracować właściwą płaszczyznę do wdrażania nowych rozwiązań edukacyjnych - mówi lider SCWEW Maja Niewiadomska.

Projekt w ZS nr 26 potrwa do 30 czerwca 2023 r.

Na zdjęciach: zajęcia realizowane w ramach SCWEW/ZS26

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: kocięta tarajów w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym
    Eko, Miasto
    Ogród Zoobotaniczny w Toruniu powitał na świecie młode taraje. To pierwsze narodziny tarajów w Polsce i drugie, odnotowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na świecie.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.