Edukacja włączająca w ZS 26 | www.torun.pl

Edukacja włączająca w ZS 26

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Konsultacje, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, wsparcie dla rodziców, wypożyczalnia podręczników i sprzętu dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – to oferta Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Toruniu.

Centrum działa od 1 lipca 2021 r. w toruńskim Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata. To wyjątkowy projekt w skali kraju, finansowany z funduszy unijnych. Na jego realizację placówka pozyskała dofinansowanie w wysokości 1 101 600 zł w konkursie grantowym pn. "Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą".

Celem SCWEW jest wsparcie kadry szkół i przedszkoli oraz rodziców w procesie organizowania nauki i wychowania dzieci i młodzieży o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. W projekcie uczestniczy 7 placówek: 1 przedszkole, 3 szkoły podstawowe, liceum ogólnokształcące, zespół szkół branżowych i szkoła dla dorosłych. Każda ma przydzielonego przeszkolonego koordynatora z SCWEW i przeszła wnikliwą diagnozę pod kątem udziału w projekcie – ustalenia planu działania i kierunków potrzebnego wsparcia.

Zadania realizowane przez Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej to:

 • Konsultacje dla nauczycieli przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w celu prawidłowego zdiagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów;

 • Wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną, właściwego doboru podręczników, dostosowania programów, skutecznych metod pracy oraz doboru i obsługi specjalistycznego sprzętu;

 • Prowadzenie i współprowadzenie specjalistycznych zajęć oraz lekcji otwartych w placówkach ogólnodostępnych lub w SCWEW;

 • Działania doradczo-szkoleniowe w zakresie podnoszenia kompetencji nauczycieli, kadry kierowniczej i pracowników niepedagogicznych szkół i przedszkoli oraz umożliwianie dokształcania we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli;

 • Wypożyczanie podręczników, sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych oraz udostępnianie materiałów edukacyjnych do pracy z dziećmi i uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi;

 • Współpraca z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, jednostkami ochrony zdrowia, placówkami realizującymi pomoc społeczną i pomoc rodzinie oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi;

dzieci podczas zajęc w sali gimnastycznej

W trwającym aktualnie, drugim etapie projektu organizowane są wizyty studyjne dla nauczycieli w zespole szkół specjalnych sprzyjające poznawaniu w praktyce metod i form pracy z dzieckiem/ uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Odbywają się też warsztaty dla uczniów, podczas których dzieci sprawne pracują ramię w ramię z niepełnosprawnymi kolegami, ucząc się podczas zabawy i nauki właściwych metod postępowania i postaw wobec niepełnosprawności.

- Takie doświadczenia bardziej niż tysiąc powiedzianych słów przyczynią się do zmniejszenia barier między tymi środowiskami i pomogą wypracować właściwą płaszczyznę do wdrażania nowych rozwiązań edukacyjnych - mówi lider SCWEW Maja Niewiadomska.

Projekt w ZS nr 26 potrwa do 30 czerwca 2023 r.

Na zdjęciach: zajęcia realizowane w ramach SCWEW/ZS26

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.