ECFC ma dyrektora | www.torun.pl

ECFC ma dyrektora

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage został Kazimierz Suwała. Na to stanowisko został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego.

O wyborze Kazimierza Suwały na to stanowisko, jak i o przyszłości ECFC mówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki. W spotkaniu udział wzięli: wiceminister kultury Paweł Lewandowski, prezydent Michał Zaleski, prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz oraz nowy dyrektor ECFC Kazimierz Suwała.

W dniu 2 stycznia 2020 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał państwową instytucję kultury Europejskie Centrum Filmowe Camerimage z siedzibą w Toruniu, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Miastem Toruń oraz przy udziale Fundacji Tumult. Instytucja została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez MKiDN. – Jestem przekonany, że jest to ważna instytucja dla kultury nie tylko w tym regionie, ale także w Polsce i na świecie. Zasługuje, żeby być zinstytucjonalizowana, bo tyle lat organizowania ważnego wydarzenia, jakim jest festiwal Camerimage, pokazuje, że jest już na stałe wpisane do kalendarza wydarzeń filmowych w Polsce i na świeciepowiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski.  

- Dziękujemy Panu Premierowi za podjęcie tych decyzji wiążących jeśli chodzi o funkcjonowanie ECFC Camerimage.  Są to kroki milowe w stronę utworzenia tej instytucji. Przed nami jeszcze dwie ważne decyzje – potwierdzenie woli udziału w inwestycji strony państwowej oraz decyzja rządu o ustaleniu Wieloletniego Planu Rządowego dla tego zadania inwestycyjnego. Te procedury powinny zamknąć się do końca czerwca 2020 r. Po drodze jeszcze czeka nas przekazanie nieruchomości gruntowej, blisko 2 ha, po to, aby prowadzić tu budowę obiektupowiedział prezydent Michał Zaleski.

Jak powiedział prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz, obiekt, który powstanie w Toruniu, będzie wyjątkowy, wielofunkcyjny, a do tego będzie „arcydziełem”. Związane jest to z ogłoszeniem konkursu międzynarodowego, w którym swoje projekty zaproponowaliby najlepsi architekci na świecie. – To musi być infrastrukturalnie pomyślane w taki sposób, by było przyjazne dla każdego człowieka. Musi to być miejsce, gdzie będzie można w komfortowych warunkach prezentować filmy największych studiów, tak  aby nie było zastrzeżeń ze strony producentów co do jakości projekcji, jakości dźwięku. Muszą być też przestrzenie do edukacji, wyposażone w określoną infrastrukturę techniczną, jak również strefa rekreacji – ma to być budynek tak zaprojektowany, by można w nim spędzać 24 godziny bez uczucia zmęczenia wyjaśnił Marek Żydowicz. Konkurs zostanie ogłoszony w drugiej połowie roku, po wpisaniu inwestycji do Wieloletniej Prognozy Rządowej.

- Najważniejsze dla nas jest to, żeby był to obiekt, który funkcjonuje przez cały rok i żeby codziennie można było w nim coś dla siebie znaleźć, zarówno ze strony filmowej, edukacyjnej i z każdej innej, którą nam uda się wymyśleć, albo uda się wymyśleć komuś innemu zadeklarował Kazimierz Suwala.

W obiekcie który powstanie na terenie obok CKK Jordanki i CSW, co roku odbywać się będzie festiwal Camerimage – ale nie tylko. Jak zapewnił Marek Żydowicz, w ciągu roku będą tam realizowane wydarzenia związane ze sztuką filmową, kulturą obrazu. Mając odpowiednią przestrzeń, będą się tam mogły odbywać rozmaite warsztaty, pokazy, jak również np. premiery filmowe. Będzie to także przestrzeń otwarta dla wydarzeń zewnętrznych. Aktualnie trwa opracowywanie programu instytucji.

29 września 2019 r. w Toruniu została zawarta umowa między Skarbem Państwa, Gminą Miasta Toruń i Fundacją Tumult o utworzeniu i współprowadzeniu instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w siedzibą w Toruniu. W umowie tej strony zapewniają o wspólnym prowadzeniu instytucji kultury, współorganizowaniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage oraz o doprowadzeniu do budowy obiektu centrum filmowego w Toruniu. Decyzję tę potwierdziła uchwała rady Miasta Torunia z 10 października 2019 r. o organizowaniu festiwalu w Toruniu przez najbliższe 20 lat. Co roku miasto wesprze działalność instytucji kwotą 4 mln zł. Drugie tyle dołoży Skarb Państwa. W planach jest również wybudowanie do 2025 r. obiektu, który ma być stałą siedzibą festiwalu. Na ten cel zostanie przeznaczonych 400 mln zł, zaś z budżetu miasta 200 mln zł. Budowa obiektu mieści się w możliwościach finansowych miasta i w limitach określonych Wieloletnią Prognozą Finansową.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...