ECFC ma dyrektora | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

ECFC ma dyrektora

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage został Kazimierz Suwała. Na to stanowisko został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego.

O wyborze Kazimierza Suwały na to stanowisko, jak i o przyszłości ECFC mówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki. W spotkaniu udział wzięli: wiceminister kultury Paweł Lewandowski, prezydent Michał Zaleski, prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz oraz nowy dyrektor ECFC Kazimierz Suwała.

W dniu 2 stycznia 2020 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał państwową instytucję kultury Europejskie Centrum Filmowe Camerimage z siedzibą w Toruniu, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Miastem Toruń oraz przy udziale Fundacji Tumult. Instytucja została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez MKiDN. – Jestem przekonany, że jest to ważna instytucja dla kultury nie tylko w tym regionie, ale także w Polsce i na świecie. Zasługuje, żeby być zinstytucjonalizowana, bo tyle lat organizowania ważnego wydarzenia, jakim jest festiwal Camerimage, pokazuje, że jest już na stałe wpisane do kalendarza wydarzeń filmowych w Polsce i na świeciepowiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski.  

- Dziękujemy Panu Premierowi za podjęcie tych decyzji wiążących jeśli chodzi o funkcjonowanie ECFC Camerimage.  Są to kroki milowe w stronę utworzenia tej instytucji. Przed nami jeszcze dwie ważne decyzje – potwierdzenie woli udziału w inwestycji strony państwowej oraz decyzja rządu o ustaleniu Wieloletniego Planu Rządowego dla tego zadania inwestycyjnego. Te procedury powinny zamknąć się do końca czerwca 2020 r. Po drodze jeszcze czeka nas przekazanie nieruchomości gruntowej, blisko 2 ha, po to, aby prowadzić tu budowę obiektupowiedział prezydent Michał Zaleski.

Jak powiedział prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz, obiekt, który powstanie w Toruniu, będzie wyjątkowy, wielofunkcyjny, a do tego będzie „arcydziełem”. Związane jest to z ogłoszeniem konkursu międzynarodowego, w którym swoje projekty zaproponowaliby najlepsi architekci na świecie. – To musi być infrastrukturalnie pomyślane w taki sposób, by było przyjazne dla każdego człowieka. Musi to być miejsce, gdzie będzie można w komfortowych warunkach prezentować filmy największych studiów, tak  aby nie było zastrzeżeń ze strony producentów co do jakości projekcji, jakości dźwięku. Muszą być też przestrzenie do edukacji, wyposażone w określoną infrastrukturę techniczną, jak również strefa rekreacji – ma to być budynek tak zaprojektowany, by można w nim spędzać 24 godziny bez uczucia zmęczenia wyjaśnił Marek Żydowicz. Konkurs zostanie ogłoszony w drugiej połowie roku, po wpisaniu inwestycji do Wieloletniej Prognozy Rządowej.

- Najważniejsze dla nas jest to, żeby był to obiekt, który funkcjonuje przez cały rok i żeby codziennie można było w nim coś dla siebie znaleźć, zarówno ze strony filmowej, edukacyjnej i z każdej innej, którą nam uda się wymyśleć, albo uda się wymyśleć komuś innemu zadeklarował Kazimierz Suwala.

W obiekcie który powstanie na terenie obok CKK Jordanki i CSW, co roku odbywać się będzie festiwal Camerimage – ale nie tylko. Jak zapewnił Marek Żydowicz, w ciągu roku będą tam realizowane wydarzenia związane ze sztuką filmową, kulturą obrazu. Mając odpowiednią przestrzeń, będą się tam mogły odbywać rozmaite warsztaty, pokazy, jak również np. premiery filmowe. Będzie to także przestrzeń otwarta dla wydarzeń zewnętrznych. Aktualnie trwa opracowywanie programu instytucji.

29 września 2019 r. w Toruniu została zawarta umowa między Skarbem Państwa, Gminą Miasta Toruń i Fundacją Tumult o utworzeniu i współprowadzeniu instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w siedzibą w Toruniu. W umowie tej strony zapewniają o wspólnym prowadzeniu instytucji kultury, współorganizowaniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage oraz o doprowadzeniu do budowy obiektu centrum filmowego w Toruniu. Decyzję tę potwierdziła uchwała rady Miasta Torunia z 10 października 2019 r. o organizowaniu festiwalu w Toruniu przez najbliższe 20 lat. Co roku miasto wesprze działalność instytucji kwotą 4 mln zł. Drugie tyle dołoży Skarb Państwa. W planach jest również wybudowanie do 2025 r. obiektu, który ma być stałą siedzibą festiwalu. Na ten cel zostanie przeznaczonych 400 mln zł, zaś z budżetu miasta 200 mln zł. Budowa obiektu mieści się w możliwościach finansowych miasta i w limitach określonych Wieloletnią Prognozą Finansową.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.