Dziesięć lat toruńskiego mostu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dziesięć lat toruńskiego mostu

Drogi, Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2023
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Konferencja poświęcona mostowi Generał Elżbiety Zawackiej, pamiątkowe zdjęcie po 10 latach, rzeźbienie mostu w lodzie - to niektóre wydarzenia, które będą towarzyszyły obchodom 10. rocznicy powstania mostu drogowego Generał Elżbiety Zawackiej. Te zaplanowano na  8 i 9 grudnia 2023 r.

Na piątek, 8 grudnia, zaplanowano w Dworze Artusa konferencję poświęconą toruńskiej inwestycji. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni  przedstawiciele projektanta, wykonawcy, podwykonawców i instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny. W programie m.in. referat na temat toruńskich mostów, ich historii i znaczenia. Jego autorem będzie inż. Krzysztof Dudek, członek zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. Swoje wystąpienie zapowiedział także dr Krzysztof Wąchalski, jeden z projektantów toruńskiej inwestycji, który opowie o historii projektu i jego realizacji. Na konferencji nie zabraknie także referatu przygotowanego przez generalnego wykonawcę -firmę Strabag. Jego przedstawiciel, mgr inż. Zbigniew Szubski, wyjaśni, skąd wzięło się określenie „inżynieryjny majstersztyk” w odniesieniu do mostu gen. E. Zawackiej. Uczestnicy konferencji wysłuchają także wystąpienia dr. hab. inż. Jana Kempy, prof. Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, który przedstawi warunki ruchu drogowego w Toruniu po oddaniu do eksploatacji mostu drogowego gen. Elżbiety Zawackiej. Dyskusję merytoryczną zakończy wystąpienie Anny Stasiak, dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu, która opowie o znaczeniu Wisły w rozwoju przestrzennym Torunia. Początek konferencji o godz. 10.00.

Patronat nad konferencją objął Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-kujawski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Toruniu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Toruniu. Na zakończenie obrad uczestnicy konferencji zrobią sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na punkcie widokowym na placu Daszyńskiego.


Historia powstania mostu Zawackiej


Most im. gen Elżbiety Zawackiej dzisiaj

Rzeźbienie mostu w lodzie

8 grudnia 2023, 16.00-19.00, Rynek Staromiejski w Toruniu

Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej  będzie rzeźbienie mostu w lodzie. Most zostanie  wyrzeźbiony na naszych oczach  w bryle lodowej o długości 4 m i wysokości 1,5 m. Do  przygotowania rzeźby zostanie wykorzystanych 6 brył lodowych, każda o wymiarze: 1 x 1 x 0,25 m.  - Ciekawostką może być fakt, że jeden blok lodowy ma wagę ok. 230 kg. Do rzeźbienia użyjemy pił elektrycznych, frezarek i  dłut - mówi Robert Burkat, jeden z rzeźbiarzy lodowych z grupy ICE TEAM, która wykona figurę lodowąBudowa prawdziwego mostu trwała trzy lata, natomiast jego pomniejszona kopia powstanie w nieco krótszym czasie. Lodowy most powinien być gotowy około 19.00.

Warto wiedzieć:

 • ICE TEAM to rzeźbiarze lodowi tworzący artystyczne rzeźby lodowe. Należą do elitarnego grona rzeźbiarzy lodowych, zapraszanych do realizacji najbardziej skomplikowanych instalacji lodowych.
 • W Toruniu „za budowę mostu” będą odpowiadać  Robert Burkat i Michał Mizuła.
   To dwukrotni  wicemistrzowie świata w rzeźbieniu w lodzie (ALASKA 2010 i 2011), wielokrotni medaliści konkursu rzeźbienia w lodzie w Ottawie, Berlinie, Lake Louise (Kanada), Valloire (Francja), Poznaniu, Szklarskiej Porębie, Madrycie, rekordziści Guinessa na najwyższą rzeźbę lodową, Dubaj 2006.

Rodzinnie na moście

8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego

Zachęcamy do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w samochodzie pędzącym po moście. Będzie to możliwe dzięki ustawionej na Rynku Staromiejskim, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego, dużej planszy z grafiką mostu i napisem okolicznościowym. Wycięte miejsce na głowę pozwoli nam siedzieć w samochodzie, w otoczeniu mostu, nawet bez prawa jazdy.  

Wystawa „Most gen. Elżbiety Zawackiej połączył to, co najważniejsze. Historia powstania przeprawy w obiektywie”

8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, vis-a- vis wejścia do Dworu Artusa

Wystawa pokazująca, jak zmieniał się plac budowy, najważniejsze momenty z realizacji inwestycji mostowej. Dzięki zdjęciom przywołamy wspomnienia z momentu wbicia pierwszej łopaty, pierwszego przejścia suchą stopą po moście czy montażu łuków.

Rodzinne zdjęcie torunian na moście – po 10 latach

9 grudnia 2023, pl. Daszyńskiego w Toruniu

W drugim dniu świętowania, 9 grudnia, zapraszamy na godzinę 10.00 na spotkanie po 10 latach… na  moście gen. Elżbiety Zawackiej, a dokładnie w tunelu na placu Daszyńskiego (dojście do miejsca zdjęcia schodami z punktu widokowego na placu Daszyńskiego). Inspiracją do spotkania jest fotografia wykonana przez Jacka Smarza, fotoreportera „Nowości” w 2013 r. Zachęcamy osoby z fotografii, aby przyszły i zrobiły sobie zdjęcie… po 10 latach. Zapraszamy też tych, którzy chcieliby powiększyć grono znajomych mostu.

Most, który Toruń odmienił

fot. Jacek Smarz

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.