Dzień bez samochodu | www.torun.pl

Dzień bez samochodu | www.torun.pl

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
rowerzyści na ścieżce, fot. GoSport

Zamiast z auta skorzystajmy dziś z roweru, własnych nóg lub transportu publicznego. 22 września jest Europejskim Dniem Bez Samochodu.

Święto jest elementem obchodzonego 16-22 września 2020 r. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To doskonała okazja, aby zastanowić się nad sposobem poruszania się po mieście. Pretekstem do porzucenia auta jest z pewnością możliwość przemieszczania się za darmo transportem publicznym przez właścicieli lub współwłaścicieli pojazdów. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny i dowód osobisty. Ta oferta obowiązuje w Toruniu oczywiście wyłącznie 22 września.

Wydarzenia zachęcające do wyboru ekologicznych sposobów przemieszczania się odbywają się w Toruniu już od kilku dni. W miniony weekend można było wziąć udział w Rowerowej Masie Krytycznej, która pokonała trasę ze starówki na Barbarkę. Na miejscu Szkoła Leśna zaproponowała szereg atrakcji, przypominających o tym, jak ważna jest wspólna troska o środowisko.

Dzisiejsze święto może być świetną okazją do wypróbowania otwartej niedawno nowej ścieżki rowerowej, wiodącej od ul. Łukasiewicza na Barbarkę. Kolejne takie inwestycje dofinansowane z funduszy unijnych planowane są w najbliższym czasie.

Przypominamy też o konkursach organizowanych z okazji święta. Do 9 października 2020 r. do godz. 15.00 trwa konkurs fotograficzny „Dbam o przyrodę nie poruszam się samochodem”. Na autorów najlepszych zdjęć promujących jazdę m.in. na rowerze czy hulajnodze czekają atrakcyjne nagrody. Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego, którzy pracują lub uczą się w Toruniu. Aby wziąć w nim udział należy przesłać własnoręcznie wykonanie zdjęcie obrazujące różne formy poruszania się po Toruniu bez samochodu na adres: ekotorun@um.torun.pl. Konkurs będzie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:

1) dla autorów zdjęć w wieku do 10 roku życia (liczy się rok osiągnięcia granicy wieku);
2) dla autorów zdjęć w wieku od 11 roku życia do 19 roku życia (liczy się rok osiągnięcia granicy wieku);
3) dla autorów zdjęć w wieku powyżej 19 roku życia.

Miejski Zakład Komunikacji na swoim FB organizuje konkurs fotograficzny „Utrzymujemy miasto w ruchu”. Zadaniem uczestników, podobnie jak w wypadku poprzedniego konkursu, będzie uchwycenie za pomocą aparatu „miasta w ruchu", czyli tego, jak mieszkańcy Torunia poruszają się bez wykorzystania samochodu – rowerem, hulajnogą, na rolkach czy deskorolce, pieszo oraz oczywiście komunikacją miejską. Nagrodą będzie hulajnoga z kaskiem. Konkurs trwa od 22 do 27 września 2020 r. (do godz. 20:00). Zdjęcia należy umieszczać jako komentarz pod postem konkursowym, na stronie www.facebook.com/MZK-w-Toruniu-Sp-z-oo-190398104409639/. Każdy uczestnik może umieścić dowolną liczbę fotografii (w osobnych komentarzach pod postem). W konkursie nie mogą brać udziału profesjonalni fotografowie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 29 września br. na fanpage’u MZK w Toruniu Sp. z o. o.

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.