Dziękczynienie w Rodzinie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dziękczynienie w Rodzinie

Miasto
Data publikacji: 06 sierpnia 2022

Po raz 14. w Toruniu odbyło się spotkanie słuchaczy i osób związanych z Radiem Maryja. 

Dziękczynienie w Rodzinie to doroczna uroczystość społeczności Radia Maryja i Telewizji Trwam. 14. edycja wydarzenia odbyła 6 sierpnia 2022 r. się przy kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, kościoła oraz władz Torunia. 

Dziś święto Dziękczynienia w Rodzinie, a więc święto wdzięczności za to, że jesteśmy, że istnieje nasza społeczność, Radio Maryja, Telewizja Trwam i inne wspaniałe dzieła. Dziękujemy za Was, bo jesteście niezbędni w procesie wychowywania kolejnych pokoleń Polek i Polaków - powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Dziękuję wszystkim uczestnikom, pielgrzymom za obecność, za to, że przyjechaliście do Torunia, który jest nie tylko miastem Kopernika i Wisły ale także miastem św. Jana Pawła II - powiedział prezydent Michał Zaleski. - Witamy Was z radością i mamy nadzieję, że Toruń zapadanie w Waszą pamięć na tyle mocno, że będziecie chcieli tu wracać - dodał prezydent Torunia.


Kulminacyjnym punktem wydarzenia była uroczysta msza św. w kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, którą odprawił ks. bp Wiesław Śmigiel.

W tym roku wydarzeniu towarzyszy Mobilna Strefa Zdrowia. Jest to element projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej „Zdrowe Życie”  przygotowanego we współpracy przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupę PZU, pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. W Mobilnej Strefie Zdrowia osoby chętne mogą przez cały weekend wykonać bezpłatne badania i konsultacje m.in.: pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, a także badanie EKG; badanie USG płuc czy mammografię.

Przypominamy, że z badań i konsultacji będzie można skorzystać także 7 sierpnia.

Więcej o Mobilnej Strefie Zdrowia na stronie.

Tradycyjnie po nabożeństwie zaplanowano część artystyczną - koncerty w amfiteatrze na scenie nad wodą. O atrakcje dla najmłodszych uczestników Dziękczynienia w Rodzinie zadbała Państwowa Straż Pożarna. Strażacy przygotowali do gości samochody pożarnicze, pokazy grup ratownictwa wysokościowego a także symulator pożarowy. 

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.