www.torun.pl

Dzieje się na basenie

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 02 lipca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.

Torunianie mogą już od pewnego czasu podziwiać nowy wygląd pływalni z zewnątrz. Zakończono prace związane z elewacją, na której zamieszczony został napis „Aqua Toruń”. Wzrok przyciągają także zamontowane rury dwóch zjeżdżalni, wijące się na zewnątrz budynku. Zagospodarowano już jego otoczenie: wykonano parking, rolkowisko, drogę dojazdową wzdłuż kościoła oraz chodnik do ul. Kościuszki, ogrodzenie wybiegu dla psów. Pływalnia oraz teren wokół zyskały oświetlenie. Cały budynek został już kompletnie pokryty dachem.

Wiele prac zostało także zakończonych wewnątrz obiektu. Wykonano już wszystkie przyłącza do obiektu, węzeł c.o.,  a także instalacje niskoprądowe, wodno-kanalizacyjne oraz wentylacyjne. Zakończono montaż konstrukcji stalowej niecek wraz z przelewami na basenie sportowym, wyposażenia strefy saun, a nad strefą rekreacyjną zamontowano oświetlenie. Na poziomie drugim wykonane zostały prace płytkarskie i malarskie.

W dniu 2 lipca 2020 r. ze stanem prac na pływalni zapoznał się prezydent Michał Zaleski. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wykonawcę, firmę Erbud, wszystko idzie zgodnie z planem i tak jak zakłada harmonogram, prace zakończą się w październiku 2020 r. W kolejnym miesiącu, czyli w listopadzie, przeprowadzony zostanie rozruch urządzeń i na początku grudnia obiekt zostanie oddany do użytku.

Aktualnie gros prac prowadzonych jest wewnątrz obiektu. Trwają zatem prace meblarskie, malarskie na parterze i piętrze pierwszym oraz płytkarskie w strefie natrysków. W całym obiekcie są montowane barierki, stolarka i ślusarska drzwiowa, a nad basenem sportowym – oprawy oświetleniowe. Wykonywane są prace montażowe konstrukcji basenu rekreacyjnego, instalacji technologii basenowej oraz sufitów podwieszanych na poziomie drugim i sufitu akustycznego nad niecką basenu sportowego, a także wyklejanie membrany PCV na dnie basenu do nauki pływania. W całym obiekcie są montowane barierki. Również na zewnątrz praca wre – wykonywane są prace brukarskie na drogach i chodnikach wokół budynku.

Przypomnijmy, że pływalnia przy ul. Bażyńskich będzie nowoczesnym trzykondygnacyjnym obiektem sportowo-rekreacyjnym. Znajdzie się w nim główny basen o wymiarach 25 m x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,6 m oraz baseny w części rekreacyjnej. Pierwszy o wymiarach 12 x 6 m z ruchomym dnem, przeznaczony będzie do nauki pływania, aqua areobiku, aquabike’u i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie znajdą się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Zaplanowano też brodzik dla najmłodszych. Szczególnymi atrakcjami będą dwie zjeżdżalnie: 62- i 90-metrową, obie o różnicy poziomów 9,6 m, a także basen zewnętrzny o lustrze wody 16 m kw.
W strefie saun do wyboru będzie pięć typów łaźni oraz ogrzewane leżanki kamienne, prysznice i wannę z zimną wodą. Kompleks ten będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych (w tym na wózkach inwalidzkich) wprost z poziomu terenu wokół budynku.

W obiekcie mieścić się będą także: kawiarnia, dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych ze sprzętem oraz dwa pełnowymiarowe boiska do squasha, a przy nich odpowiednie zespoły szatniowe. Na ostatniej kondygnacji znajdą się jeszcze dwie salki gimnastyczne, sale konferencyjne oraz pomieszczenia administracyjne.

Przy pływalni zaplanowano parking na 80 miejsc, tor dla rolkarzy, siłownię zewnętrzną, place zabaw, w tym wodny plac zabaw z 12 różnymi urządzeniami. Zagospodarowane zostaną tereny zieleni z ławeczkami i wybiegiem dla psów.

Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Powstanie tu winda z kabiną o wymiarze 140 x 110 cm, wydzielone miejsca, przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ogólnodostępna toaleta, wejście do budynku z poziomu terenu, drzwi bez progów.

Basen przy ul. Bażyńskich, z którego torunianie korzystali od 1987 roku, ze względu na stan techniczny i planowaną modernizację został zamknięty 30 grudnia 2017 roku. Prace nad nowym obiektem, który został zaprojektowany przez szczecińską firmę MD Polska, rozpoczęły się wrześniu 2018 roku. Wartość zadania wynosi blisko 42 mln zł netto, a za jego realizację odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.