Dzieje policji w Muzeum Twierdzy Toruń | www.torun.pl

Dzieje policji w Muzeum Twierdzy Toruń

Miasto
Data publikacji: 11 października 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu: przydent Michał Zaleski podczas otwarcia wystawy poświęconej policji w Muzeum Twierdzy Toruń

Dwie wystawy poświęcone historii policji w latach 1919-1944 zostały otwarte w Muzeum Twierdzy Toruń w dniu 11 października 2021 r.

W oficjalnym otwarciu wystaw w Muzeum Twierdzy Toruń wzięli udział przedstawiciele samorządu, środowisk naukowych oraz służb mundurowych. Obecni byli także uczniowie klasy policyjnej z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Toruniu.

- Nie wolno o historii zapominać – tak jest też w przypadku dziejów Policji Państwowej w demokratycznym kraju, w jakim żyjemy. Warto, aby jej historia była przywoływana, co ma własnie miejsce w toruńskim Muzeum Twierdzy Toruń – mówił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego otwarcia wystaw.

- To wielka radość, że właśnie w takim miesjcu możemy spotkać się z historią, która tak do końca nie jest znana dodał nadinspektor Piotr Leciejewski – Komendant Wojewódzki Policji i z Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, który przybliżył pierwsze lata funkcjonowania Policji Państwowej, jej wkład w odbudowę państwa i tragiczne dzieje wojenne.

Pierwsza wystawa pn. Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego została przygotowana przez Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Archiwum Akt Nowych. Na ekspozycji można zobaczyć repliki przedwojennych mundurów, broń będącą na wyposażeniu Policji Państwowej, przedwojenne kodeksy karne i wiele fotografii dokumentujących służbę policjantów z tamtego okresu. Celem wystawy poświęconej Państwowemu Korpusowi Bezpieczeństwa, polskiej konspiracyjnej formacji policyjnej Delegatury Rządu na Kraj działającej w latach 1940-1944, jest przypomnienie nieznanej historii  instytucji, która odegrała ważną rolę w tragicznych latach niemieckiej okupacji.

Z kolei wystawę pn. Policja Państwowa 1919-1939 przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku. 24 lipca 1919 roku ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej została powołana Policja Państwowa, co było bardzo ważnym wydarzeniem w procesie budowania polskiej państwowości po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...