Dzieci z SP 31 u prezydenta Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzieci z SP 31 u prezydenta Torunia

Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin

19 czerwca 2024 r. u prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego gościła grupa dzieci z SP 31 wraz z panią dyrektor Anną Barwik.

Czy praca prezydenta jest trudna? Czym się dokładnie na co dzień zajmuje? Co robi w wolnym czasie i czy gra w gry komputerowe? Czy pan prezydent lubi i ma w domu zwierzęta? Takim gradem pytań zasypały Pawła Gulewskiego dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31, które w środowy poranek 19 czerwca 2024 r. wraz z panią dyrektor Anną Barwik odwiedziły włodarza miasta.

Prezydent Gulewski nie dał się zbić z tropu ciekawskim myślicielom. Cierpliwie i z humorem udzielał wyczerpujących wyjaśnień na temat swoich obowiązków, ulubionych zajęć, gier i zwierząt, a następnie zaprosił młodych torunian do swojego gabinetu. Tam była obowiązkowa próba wygody prezydenckich foteli i zasiadania za jego biurkiem. Nie zabrakło okazji do wymiany pamiątek z wizyty - prezydent obdarował gości grami planszowymi i drobnymi gadżetami, a sam otrzymał w zamian skrzyneczkę pełną dobrych myśli wypisanych przez dzieci.      

Szkoła Podstawowa nr 31 przy ul. Dziewulskiego to placówka edukacyjna z oddziałami integracyjnymi, w której wspólnie z dziećmi pełnosprawnymi uczą się dzieci m.in. ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera. Szkoła jest wiodącym w Toruniu ośrodkiem terapii tego rodzaju zaburzeń. W kwietniu br. w SP 31 miała miejsce ogólnopolska konferencja oświatowa pn. "Projekt Autyzm", podczas której pedagodzy i specjaliści rozmawiali o zaburzeniach psychicznych u dzieci i młodzieży, ich edukacji i usamodzielnianiu w mieszkaniach treningowych.

„Każde dziecko jest inne. To bardzo szerokie spektrum zaburzeń. Jedno dziecko może unikać kontaktu wzrokowego, ale inne może nadmiernie do niego dążyć. Jedno może się nie porozumiewać, inne może mieć mowę jak mały profesor” - tak określiła wówczas dzieci z SP 31 pani dyrektor Anna Barwik. 

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.