Dzieci sprzątały świat z prezydentem | www.torun.pl

Dzieci sprzątały świat z prezydentem

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 września 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Torunia nie mogło zabraknąć w 28. akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”. 17 września 2021 r. prezydent Michał Zaleski z grupą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31 porządkował teren zieleni otaczający placówkę.

Około 50-osobowa grupa uczniów, wyposażona w plastikowe worki i rękawice, udała się wraz z nauczycielami na łąki za szkołą wzdłuż ul. Olsztyńskiej oraz okolicę dworskiego parku bielawskiego obok Komendy PSP. Towarzyszył im, na zaproszenie szkolnej społeczności, prezydent Torunia Michał Zaleski. Włodarz miasta co roku chętnie rusza w teren, by dawać najmłodszym torunianom przykład i zachęcać do dbania o środowisko.

W ciągu godziny spory teren został oczyszczony z papierów, butelek, niedopałków papierosów i innych odpadów. Znaleziono nawet ogromną oponę należącą zapewne do samochodu ciężarowego. Rezolutne maluchy doskonale wiedziały, jaki jest cel akcji – uczyły się tego od najmłodszych lat na lekcjach poświęconych ekologii.

- Dzieci same powiedziały nam dzisiaj, co jest najważniejsze: nie wolno śmiecić! Nie wolno wyrzucać śmieci byle gdzie i byle jak, bo to powoduje później konieczność sprzątaniamówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Jedna z dziewczynek powiedziała przed chwilą: jak dorośli zobaczą, że małe dzieci muszą po nich sprzątać, to przestaną śmiecić. I to jest chyba sedno tej akcji.

Rękawice i worki do zbierania odpadów zapewnił Wydział Gospodarki Komunalnej. Każdy uczeń  biorący udział w sprzątaniu otrzymał też niespodziankę - plan lekcji z motywami ekologicznymi. Warto przypomnieć, że w IV edycji miejskiego konkursu „Zbieramy makulaturę” w latach 2020/2021 Szkoła Podstawowa nr 31 zajęła jedenaste miejsce na 35 biorących udział szkół pod względem ilości zebranej makulatury – łącznie 7460 kg zebranego surowca przy 310 uczniach dało wynik 24 kg/ucznia. Placówka otrzymała za to nagrodę finansową w wysokości 7500 zł z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia sal lekcyjnych.

- W naszej szkole prężnie działa zespół ds. promocji zdrowia i ochrony środowiska, który organizuje wiele imprez o takim charakterze. Dzisiaj mamy akcję „Sprzątania świata” pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”, która jest znakomitą okazją dla dzieci z klas pierwszych i drugich do nauki ekologii - mówił Adam Orgacki, dyrektor SP nr 31 im. gen. Józefa Hallera.

Jak przypomniał prezydent Torunia, już 1 października 2021 r. rusza kolejna edycja konkursu "Zbieramy makulaturę i nie tylko - Ekokonkurs". Uczestnicy jak zawsze będą mieli za zadanie zbierać makulaturę, puszki aluminiowe, nakrętki oraz elektrośmieci . Na zwycięskie placówki czekają wysokie nagrody finansowe – do 15 tys. zł. Dodatkowo dla 10 uczniów z każdej szkoły laureatki przewidziano nagrody po 100 zł, a dla szkolnych koordynatorów – nagrody po 300 zł. Dokładny regulamin rywalizacji poznamy pod koniec września. Wiadomo już, że w konkursie pojawi się nowa kategoria - edukacja ekologiczna.

Ekologiczne spotkanie w SP nr 31 było okazją do wręczenia nagród w miejskim konkursie fotograficznym "Zielone kreacje Torunia", który został ogłoszony przez Wydział Środowiska i Ekologii UMT w czerwcu i był skierowany do mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego, którzy pracują lub uczą się w Toruniu. Do wygrania były atrakcyjne nagrody rzeczowe: rower miejski, hulajnoga i rolki fitness i inne.

- Celem konkursu było pokazanie bogactwa i różnorodności toruńskiej zieleni, zachęcenie mieszkańców do spacerów i samodzielnego odkrywania walorów toruńskiego krajobrazu. Konkursowe zdjęcia miały promować nasze miasto i jego piękną architekturę zatopioną w zieleni, najpiękniejsze toruńskie parki i skwerymówiła podczas wręczenia nagród Halina Pomianowska, dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii.

O wynikach konkursu pisaliśmy 30 lipca 2021 r. Przejdź do informacji o laureatach w miejskim serwisie

Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...