Dzieci klas I-III wracają do szkół | www.torun.pl

Dzieci klas I-III wracają do szkół

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Pusta sala lekcyjna w jednej z toruńskich szkół, fot. Sławomir Kowalski

Dzieci klas I-III od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. wracają do nauki stacjonarnej. Szkoły mają tydzień na przygotowanie się do wznowienia działania i zapewnienia dzieciom i nauczyciolom bezpieczeństwa sanitarnego według wytycznych rządu.

Decyzja w tej sprawie została ogłoszona w poniedziałek 11 stycznia 2021 r. w godzinach popołudniowych. Jak zapewnia MEiN, została podjęta po konsultacjach i przygotowaniu wytycznych sanitarnych.

- Nauczanie zdalne w klasach I-III jest trudne i takie nauczanie przynosi najwięcej efektów, gdy odbywa się stacjonarnie. Podczas grudnia i na początku stycznia odbyliśmy szereg konsultacji z utworzoną wcześniej radą konsultacyjną - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W najbliższych godzinach do szkół trafią szczegółowe wytyczne o wymogach sanitarnych dotyczących nauki w najmłodszych klasach. W dużej mierze opierają się one na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Przypomnijmy, że do tej pory stacjonarne nauczanie w szkołach było ograniczone (z pewnymi wyjątkami) do 3 stycznia 2021 r. Do świąt uczniowie odbywali lekcje zdalne, od 23 grudnia do 3 stycznia mieli przerwę świąteczną, a obecnie od 4 do 17 stycznia ferie zimowe – w tym samym terminie dla wszystkich województw. Po decyzji rządu 18 stycznia 2021 r. uczniowie klas I-III mają wrócić do nauki stacjonarnej w szkołach.

W poniedziałek 11 stycznia w całym kraju, także w Toruniu, rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli. Mogą się im dobrowolnie poddać pracownicy szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół.

Pozostałe ograniczenia bez zmian

Inne obostrzenia związane z pandemią SARS-CoV-2 pozostają niezmienione, w tym wprowadzone od 28 grudnia 2020 r. Nadal ograniczone jest funkcjonowanie galerii handlowych – otwarte są w nich tylko sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące - wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Hotele są dostępne jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. Dla pozostałych klientów sa zamknięte, także dla osób podróżujących służbowo.

Zamknięte są stoki narciarskie, a infrastruktura sportowa dostępna jest jedynie w ramach sportu zawodowego.

Obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłużone są także wcześniejsze zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Więcej na ten temat przeczytasz na oficjalnym portalu rządowym - przejdź do serwisu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.