www.torun.pl

Działanie SSM [6.04.2020]

Miasto
Data publikacji: 06 kwietnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Toruniu i powiecie toruńskim zdiagnozowano 19 marca. Po niespełna tygodniu potwierdzono trzy kolejne. 30 marca zarażonych było już 10 osób, na dzisiaj (6 kwietnia) w Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono 59 przypadków koronawirusa. W kwarantannie domowej przebywa 770 osób. W miejscach kwarantanny zbiorowej znajduje się 30 osób.

W związku z pandemią koronawirusa zamknięto dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika – oddział hematologii (nieczynny od 31 marca) i oddział urologii ogólnej i onkologicznej (od 4 kwietnia).

- Od 31 marca do 4 kwietnia w wyniku podejrzeń, a potem pewności, że wśród pacjentów i personelu placówki znajdują się pacjenci zarażeni koronawirusem, pobrano próbki od 241 osób. 153 testy pokazały wynik ujemny, 38 potwierdziły zarażenie SARS-CoV-19. Czekamy na wyniki 50 testów. W gronie zarażonych znalazło się 14 pacjentów, 6 lekarzy, 12 pielęgniarek, 6 osób spoza tego grona, w tym pracownicy stacji dializinformuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

W pozostałych ośmiu oddziałach SSM przebywa 68 pacjentów, którzy mają zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną. Od 13 marca szpital nie dokonuje przyjęć planowych, ale działa izba przyjęć.

W szpitalu obowiązują wytyczne WHO, które dotyczą m.in. stosowania maseczek ochronnych. Zasady stosowania ochron osobistych przez personel medyczny są regulowane przez wytyczne krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Konsultant wskazał m.in., że wyłącza się stosowanie maseczek bawełnianych wielorazowych przez osoby wykonujące zawody medyczne.

- Szpital nadal zgłasza zapotrzebowanie dotyczące ochron osobistych: maseczek FFP2 i FFP3, przyłbic, kombinezonów ochronnych, środków dezynfekujący, gogli i fartuchów barierowych. Aby pozyskać te materiały, szpital uczestniczy w grupie zakupowej animowanej przez Urząd Wojewódzki, której liderem jest Wojewódzki Szpital Zespolony. Na cel tych zakupów Gmina Miasta Toruń przekazała 300 tys. złotych – dodaje prezydent.

SSM podpisał także umowę z Instytutem Genetyki Sądowej w Bydgoszczy, co znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki próbek badanych pod kątem obecności SARS-CoV-2. Na mocy tej umowy badane będą wymazy, jakie szpital bezpośrednio przekaże do Instytutu, zlecenia będą kierowane bezpośrednio przez dyrektora szpitala. Całość będzie odbywała się w porozumieniu z Powiatową Stację Sanitarno-Epideiologiczną.

Realizacja: TV Toruń

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".