www.torun.pl

Działania prewencyjne [17.03.2020]

Miasto
Data publikacji: 17 marca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Oficjalnie potwierdzono osiem zarażeń koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. Nie ma ani jednego przypadku w Toruniu.

W Toruniu nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, siedem osób przebywa w szpitalach, prawie 110 objętych jest kwarantanną (wg danych PSSE w Toruniu). W ramach odizolowania dwie osoby znajdują się w miejscu kwarantanny zbiorowej – w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Nadzorowi epidemiologicznemu podlega kilkadziesiąt osób.

W urzędzie miasta i instytucjach miejskich, z myślą o bezpieczeństwie, wprowadzono szereg obostrzeń w kontaktach mieszkańców z urzędnikami.

- Całkowicie niedostępny dla interesantów jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Powiatowy Urząd Pracy – niestawienie się w wyznaczonym terminie w PUP-ie nie będzie oznaczało wyłączenia z ewidencji bezrobotnych. Możliwość kontaktu bezpośredniego ograniczyła straż miejska. Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie także ograniczyło dostęp interesantów. Wyznaczono tam specjalne boksy, w których można załatwić sprawy związanie ze świadczeniami. TCŚR uruchomiło osiem linii informacyjnych, a pracowników wyposażono m.in. w płyn dezynfekujący. Te działania mają na celu ograniczenie kontaktu bezpośredniegopoinformował podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie interesantów przyjmować będzie tylko w sprawach bardzo pilnych, na parterze budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja – mieszkańcy będą wpuszczani pojedynczo. Funkcjonuje także zespół interwencji kryzysowej – całodobowe linie telefoniczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem (więcej o pomocy dla seniorów tutaj).

Ograniczenie kontaktu bezpośredniego to jedyna szansa na zminimalizowanie niebezpieczeństwa zarażenia.

- Unikajmy osobistego kontaktu! Ze sobą nawzajem, z urzędnikami i pracownikami miejskich instytucji. To stwarza potencjalne zagrożenie. Apeluję o niekorzystanie z placów zabaw, siłowni zewnętrznych i terenów rekreacji. Poprosiłem, aby te miejsca zostały odpowiednio oznaczone. Do czasu odwołania, obowiązywać będzie zakaz korzystania z takich miejsc. Aby umilić mieszkańcom czas izolacji wszystkie instytucje kultury w Toruniu mają rozpocząć działalność na zasadzie „zdalna kultura”. Jestem przekonany, że będą to ciekawe i różnorodne propozycje – dodaje prezydent.

Prezydent zapewnia także, że o bezpieczeństwo pasażerów dba także Miejski Zakład Komunikacji – pierwszym ograniczeniem był zakaz sprzedaży biletów w autobusach i tramwajach, a od jutra wyłączone zostaną biletomaty. Pojazdy MZK są także regularnie i systematycznie dezynfekowane. Dokładnie zdezynfekowane zostaną także rowery miejskie – na polecenie prezydenta Miejski Zarząd Dróg zobowiązał do tego operatora miejskiego systemu. Wezwano także potencjalnych operatorów hulajnóg, aby postępowali podobnie.

Ograniczono także handel na miejskich targowiskach (przy Szosie Chełmińskiej i przy ul. Mickiewicza) – będzie na nich można kupić jedynie produkty spożywcze. Podobne zasady obowiązywać będą na Targowisku Manhattan.

Od 17 marca wyłączone są także parkomaty – nie oznacza to jednak zwolnienia z obowiązku za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Płatność należy uiścić przez aplikację mobilną SkyCash i MoBilet.

Realizacja: TV Toruń

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.