Dwaj Polacy z medalami SGP 2022 ! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dwaj Polacy z medalami SGP 2022 !

Sport
Data publikacji: 02 października 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Zwycięzcy SGP 2022 na podium

Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022! Wrocławianin w finałowym turnieju na Motoarenie sięgnął po pierwszy krążek IMŚ w karierze. Zawody wygrał Martin Vaculik.

Najważniejsze rozstrzygnięcia w tegorocznych mistrzostwach zapadły dwa tygodnie temu w Malilli. To tam Bartosz Zmarzlik zapewnił sobie sobie trzeci tytuł w karierze. Niemalże pewne było też to, że srebro trafi w ręce Leona Madsena. Musiałaby w Toruniu wydarzyć się katastrofa, która dotyczyłaby Duńczyka, by stracił on wicemistrzostwo. Nic takiego nie miało miejsca, choć w jego boksie mogło być nerwowo, gdyż prezentował się sinusoidalnie. Mimo wszystko został on drugim żużlowcem świata po raz drugi w życiu.

Jedyną niewiadomą było więc to, komu w udziale przypadnie medal brązowy. Przed zawodami Polscy kibice mieli nadzieję, że miejsce na najniższym stopniu podium zajmie Patryk Dudek, bo to on był go najbliżej. Zielonogórzanin nie sprostał jednak temu wyzwaniu. Od początku zawodów prezentował się słabo, był wolny i bez pomysłu na to, jak tego dnia być na Motoarenie skutecznym. Dudka, który jest przecież zawodnikiem miejscowego Apatora, mógł zaskoczyć tor. Przygotowanie nawierzchni diametralnie różniło się od tego, co było w Toruniu serwowane podczas meczów PGE Ekstraligi. Obawy o brak widowiskowego ścigania okazały się niepotrzebne. Organizatorzy przygotowali owal umożliwiający walkę i na przeszkodzie nie stanęły nawet opady atmosferyczne, które nawiedziły Toruń na początku turnieju.

Poza widowiskową jazdą w poszczególnych wyścigach, z każdym biegiem rumieńców nabierała walka o brązowy medal. Kłopoty na siebie sprowadził Robert Lambert. Brytyjczyk po dwóch pierwszych bardzo dobrych biegach, w trzecim starcie wpakował się w taśmę, co kompletnie wybiło go z rytmu i znalazł się poza półfinałem.

Odpadnięcie Dudka i Lamberta na etapie zasadniczej części turnieju sprawiło, że szansa na brązowy medal pojawiła się m.in. przed Maciejem Janowskim. Jego główni rywale, Fredrik Lindgren i Daniel Bewley odpadli w półfinałach, a Polak wykorzystał okazję. W drugim półfinale dnia, który decydował o brązowym medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata, Janowski  musiał być przynajmniej drugi. Wrocławianin dokonał tego po fantastycznej walce. Jeszcze na półtora okrążenia przed końcem biegu jechał ostatni i zanosiło się, że ponownie zakończy zmagania w mistrzostwach na czwartym miejscu. On jednak walczył do końca i w fenomenalny sposób przedarł się na drugą lokatę, zapewniając sobie trzecie miejsce w cyklu Grand Prix. To jego pierwszy medal IMŚ w karierze!

Dzięki zdobyciu tytułu mistrzowskiego Bartosz Zmarzlik przesunął się na ósme miejsce w historii Indywidualnych Mistrzostw Świata pod względem zdobytych medali. 27-letni reprezentant Polski zrównał się tym samym z Taiem Woffindenem.

Wyniki Grand Prix Polski w Toruniu:

1. Martin Vaculik - 19 (3,3,3,2,2,3,3) - 20 pkt GP.

2. Bartosz Zmarzlik - 17 (2,2,2,3,3,3,2) - 18

3. Leon Madsen - 12 (3,0,3,0,3,2,1) - 16

4. Maciej Janowski - 13 (2,3,2,1,3,2,0) - 14

5. Mikkel Michelsen - 10 (1,2,0,3,3,1) - 12

6. Fredrik Lindgren - 9 (2,1,1,3,1,1) – 11

Pierwsza dziesiątka klasyfikacji końcowej Speedway Grand Prix 2022:

1. Bartosz Zmarzlik #95, Polska - 166

2. Leon Madsen #30, Dania - 133

3. Maciej Janowski #71, Polska - 106

4. Fredrik Lindgren #66, Szwecja - 103

5. Robert Lambert #505, Wielka Brytania - 103

6. Daniel Bewley #99, Wielka Brytania - 102

7. Patryk Dudek #692, Polska - 102

8. Tai Woffinden #108, Wielka Brytania - 95

9. Martin Vaculik #54, Słowacja - 91

10. Mikkel Michelsen #155, Dania - 82

Na podstawie: Mateusz Makuch/Sportowe Fakty

Fot. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.