Dwa internaty jak nowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dwa internaty jak nowe

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 lutego 2023
Autor: Marcin Pryka

Internaty przy X Liceum Ogólnokształcącym im. prof.  Stefana Banacha w Toruniu przeszły kompleksową termomodernizację. Dzięki temu łatwiejsze i tańsze stanie się ogrzanie budynków, efektywność energetyczna ma wynieść co najmniej 37%.

Inwestycja pn.: ,,Poprawa efektywności energetycznej zabytkowych budynków oświatowych – termomodernizacja kompleksowa internatu nr 1 i 2 przy Pl. Św. Katarzyny 9 w Toruniu" została zakończona 20 grudnia 2022 r. Jak powiedział podczas konferencji podsumowującej inwestycję prezydent Torunia Michał Zaleski: - Zakończyliśmy kolejny etap przywracania wartości zarówno architektonicznej, urbanistycznej, jak i przede wszystkim użytkowej, następnym budynkom X Liceum Ogólnokształcącego. Termomodernizacja dwóch zabytkowych obiektów internatów była możliwa dzięki wsparciu Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To dofinansowanie, które w kwocie prawie 4,2 mln zł pozyskaliśmy w pierwszej edycji programu inwestycji strategicznych, wsparliśmy ok. 500 tys. zł środków własnych.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 4 659 000 zł, kwota uzyskanej promesy 4 193 100 zł, co stanowiło 90% wartości inwestycji, natomiast środki własne Gminy Miasta Toruń na realizację inwestycji 465 900 zł. Umowę na roboty budowalne podpisano 2 marca 2022 r. Dokumentację projektową wykonała Pracownia Projektów arch. inż. Piotra Kozieja, a wykonawcą zadania zostało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe BUD-POL Mariusza Suleckiego z Torunia. Nadzór inwestorski prowadził Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

O zakresie wykonanych robót w trakcie konferencji mówił Sławomir Wiśniewski - dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów: - Obiekty zostały objęte termomodernizacją. Z uwagi na to, że podlegają ochronie konserwatorskiej, nie mogły być docieplone od zewnątrz. Wykonaliśmy nowe pokrycia dachowe z obróbkami blacharskimi, żeby odprowadzać dobrze wody opadowe. Dodatkowo zostały ocieplone poddasza, wymieniliśmy stolarkę okienną, zostały docieplone ściany poniżej terenu, żeby nie było mostków cieplnych, a elewacja została uporządkowana i oczyszczona z różnych nawarstiweń kablowych. Oprócz tego dostosowaliśmy obiekty do wymogów pożarowych. Zostały wykonane instalacje elektryczne, ewakuacyjno-alarmowe. Ponadto, została wymieniona instalacja oświetleniowa, gniazdowa, energooszczędna typu ledowego. Zostały wymienione instalacje centralnego ogrzewania z modernizacją węzłów cieplnych. Każdy obiekt posiada swój podwęzełek cieplny. Wykonano prace związane z wymianą posadek w pokojach, które zajmowane są przez uczniów, na wykładziny dywanowe. Natomiast na korytarzach są położone wykładziny PCV.

Prezydent Michał Zaleski zwrócił uwagę, że to przedsięwzięcie i wykonany zakres robót, naprawdę był potrzebny, niezbędny i oczekiwany. - Wykonane prace służą użytkownikom, a więc szkole, a przede wszystkim uczennicom i uczniom, którzy z internatu korzystają. Internaty są ciągle popularne wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych miasta Torunia. Nie tylko te dwa internaty X Liceum, ale także inne w naszym mieście. Stąd konieczność dbania o ich stan techniczny. A to co najbardziej istotne w termomodernizacji - zapowiadany i jestem przekonany, że efektywny poziom ograniczenia zużycia energii o około 37% w skali całego roku - o tyle ma zmniejszyć się zużycie energii, którą budynki pochłaniały wcześniej. To dużo, szczególnie teraz, kiedy energia tania nie jest i na pewno nie będzie.

Zdaniem Michała Dąbkowskiego, dyrektora X LO w Toruniu, ukończone remonty w znaczący sposób zmieniły na korzyść warunki lokalowe i mieszkaniowe, a młodzież jest bardzo zadowolona z tego, gdzie może obecnie mieszkać. - Wraz z zakończonymi remontami dokonaliśmy zakupu nowych mebli. Także praktycznie można powiedzieć, że młodzież wprowadziła się do nowych budynków. Jakość prac wykończeniowych jest bardzo dobra. Myślę, że to ubogaci ofertę edukacyjną naszego liceum, ale także dla przyjezdnych gości, chociażby z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy, który odbędzie się w czerwcu oraz dla turystów, którzy będą przyjeżdżać do Torunia i korzystać z miejsc noclegowych w okresie wakacyjnym. Cały kompleks się zmienia, obiekty po remoncie wyglądają nowocześnie. Z internatów korzysta przede wszystkim młodzież X Liceum, ale nie tylko, bo zarówno uczniowie I LO, IV LO i XIII LO są naszymi wychowankami. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jesteśmy bursą dla pozostałych szkół średnich w Toruniu - podkreślił dyrektor Michał Dąbkowski.

Zadowolona z wykonanej inwestycji jest także kierowniczka internatów Aldona Koczan. - W niedzielę mieliśmy spotkanie z nowo przyjętymi wychowankami. Przybyli razem z rodzicami. Po spotkaniu odbyło się kwaterowanie, także młodzież z klas pierwszych się zakwaterowała. Do tej pory mieszkali gościnnie w innych internatach, dojeżdżali, albo mieszkali na pokojach, ale już są tutaj u nas. Oprócz pomieszczeń gospodarczych, które mamy w internacie, a więc świetlice, świetlice telewizyjne, świetlice zajęciowe, mamy salkę, gdzie młodzież gra w ping ponga. W świetlicy mamy pianino. Wychowawcy prowadzą różnego rodzaju zajęcia plastyczne i umuzykalniające. Nasza oferta obejmuje wyjścia do teatru z wychowawcami, współpracujemy z innymi internatami, wspomagamy schronisko dla zwierząt. Ponadto młodzież ma czas wolny, który wykorzystuje zgodnie ze swoją wolą w godzinach zgodnych z regulaminem - dodała kierowniczka internatów.

Prezydent Michał Zaleski pogratulował realizacji nadzorującemu inwestycję Wydziałowi Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia, projektantowi - Piotrowi Koziejowi oraz wykonawcy - firmie BUD-POL za doprowadzenie zadania do finału. Przypomniał, że również w drugim etapie Polskiego Ładu pozyskane środki trafiły do toruńskiej oświaty. - 65 mln zł z tego drugiego etapu to środki, które przeznaczymy na budowę zupełnie nowej toruńskiej szkoły w lewobrzeżnej części miasta przy ul. Strzałowej - zaznaczył włodarz miasta.

Dzięki inwestycji przeprowadzono kompleksową termomodernizację dwóch internatów X Liceum Ogólnokształcącego, czyli m.in. wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wykonano termoizolację, montaż instalacji fotowoltaicznej, modernizację oświetlenia, naprawę dachów i docieplenie stropów. Zakres robót budowlanych obejmował dla Internatu 1 i 2:

 1. pokrycie dachu papą, naprawa kominów i czap kominowych, wymiana obróbek blacharskich i orynnowania, wykonanie izolacji termicznej poddasza,
 2. wykonanie prac konserwatorskich elewacji ceglanej polegających na czyszczeniu, wymianie uszkodzonych cegieł, uzupełnieniu spoin,
 3. wymiana drewnianej stolarki okiennej wraz z montażem parapetów,
 4. remont i prace konserwatorskie stolarki drzwiowej zewnętrznej,
 5. ocieplenie i izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych, wykonanie opaski wokół budynku,
 6. wykonanie dojść do budynku,
 7. prace odtworzeniowe wewnątrz budynku obejmujące malowanie i szpachlowanie ścian oraz sufitów, wymianę posadek, wymianę drzwi wejściowych do pomieszczeń, dostosowanie do wymagań przeciwpożarowych,
 8. wymianę instalacji elektrycznej oświetleniowej oraz gniazd wtykowych i rozdzielnic zasilających,
 9. montaż instalacji odgromowej, instalacji fotowoltaicznej oraz przeciwoblodzeniowej rynien,
 10. wymianę instalacji ciepłej wody użytkowej, wymiana instalacji C.O.

Inwestycja poprawiła komfort przebywania młodzieży w internatach (obecnie są to 142 osoby), warunki ich nauki oraz pracy osób tam zatrudnionych. Realizacja projektu stanowi jeden z końcowych etapów modernizacji, rewitalizacji oraz ochrony obiektów wraz z otoczeniem stanowiącym cały kompleks budynków oświatowych wykorzystywanych obecnie na potrzeby X Liceum Ogólnokształcącego.

Przy X LO im. prof. Stefana Banacha funkcjonują dwa internaty, które są integralną częścią szkoły. Internaty czynne są od niedzieli od godz. 16.00 do piątku do godz. 16.00 w okresie trwania zajęć dydaktycznych w szkole. Zapewniają całodobową opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej w liczbie 10 wychowawców. Dysponują 2 i 3-osobowymi pokojami dla dziewcząt i chłopców. Łącznie 142 miejsca dla młodzieży spoza Torunia,  z czego wykorzystane jest na chwilę obecną 125 miejsc. Rytmem życia w internacie steruje wewnętrzny regulamin, który ma na celu zapewnić wzorowe funkcjonowanie placówki, w szczególności bezpieczeństwo jej mieszkańców.

Wychodząc naprzeciw potrzebom wychowanków, oferuje się możliwość korzystania w czasie wolnym m.in. z siłowni zewnętrznej, zajęć rekreacyjno–sportowych na hali sportowej oraz biblioteki szkolnej. Młodzież korzysta również ze świetlicy wyposażonej w sprzęt RTV. Uczniowie mają dostęp do bezpłatnego internetu bezprzewodowego. Dodatkowo w trakcie całego roku wychowawcy internatu organizują zajęcia opiekuńczo–wychowawcze, wycieczki i różne imprezy integracyjne, np. ogniska lub inne imprezy okolicznościowe, "Otrzęsiny", "Wieczór Wigilijny", "Pożegnanie Maturzystów".

Uczniowie internatu mają zapewniony dostęp do stołówki, zgodnie z regulaminem funkcjonowania internatów wyżywienie mieszkańców jest obowiązkowe. Stołówka oferuje smaczne, domowe posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) zgodnie z normami żywienia uwzględniając jednocześnie pomysły wychowanków.

Zdj. Wojciech Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.