www.torun.pl

Dużo zdrowia, Pani Danuto!

Miasto
Data publikacji: 16 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.

- Proszę o przyjęcie w tym uroczystym dniu najserdeczniejszych życzeń - zdrowia, miłości najbliższych. Niech wszystko, co dobre, wciąż się w Pani życiu spełniatymi słowami zwrócił się do solenizantki prezydent Michał Zaleski. Wraz z dyrektorką Urzędu Stanu Cywilnego, Iwoną Krzywdzińską, prezydent przekazał Pani Danucie kwiaty i upominek.

Spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, w którym udział wziął prezydent Michał Zaleski, odbyło się dokładnie w dniu 100. urodzin – pani Danuta Andrzejewska przyszła bowiem na świat 16 lutego 1919 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jej rodzina pochodziła ze Lwowa, ale po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wyjechała z tego miasta, osiadając ostatecznie w Toruniu.

Pierwszym mężem Danuty został Konrad Czesław Bagiński pochodzący z rodziny znanej z patriotyzmu, społecznikostwa i zaangażowania w sprawy miasta. Był synem Antoniego Bogumiła Bagińskiego, pierwszego polskiego burmistrza wyzwolonego miasta Podgórza, długoletniego wójta Stawek, instruktora Pomorskiej Izby Rolniczej i redaktora naczelnego czasopisma „Giełda Ogrodnicza". Z kolei jeden z braci Konrada, Kazimierz Bagiński, był inicjatorem kształtowania terenów zielonych Torunia: zakładał skwery, parki, ogródki. Pani Danuta i jej mąż także udzielali się społecznie: on był prezesem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", stowarzyszenia o charakterze społeczno-wychowawczym, ona sekretarzem związku.

Pani Danuta zaczęła pracować już w wieku 15 lat rozpoczęła pracę, najpierw w firmie Badury i Paluszyńskiego, dostarczającej paszę dla wojską, później w sklepie z porcelaną znanej firmy Szymańskiego. Po ukończeniu zawodowej szkoły handlowej została zatrudniona w hurtowni drogeryjnej Kapczyńskiego przy ul. Szerokiej na stanowisku księgowej.

Jak wspomina, lata II wojny światowej były bardzo trudne. Po jej zakończeniu pracowała w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Toruniu w wydziale handlowym na stanowisku kierownika referatu gospodarki i inwestycji, a po 10 latach objęła stanowisko kierownika hotelu „Polonia”. Wówczas był to jeden z najlepszych hoteli toruńskich, o zasłużonej renomie, gdzie zatrzymywały się znane osoby tamtych lat, m.in. uczestnicy festiwali Teatrów Polski Północnej. Pani Danuta nie spoczęła na laurach, doskonaliła się w zawodzie i znajomości języków obcych, niezbędnych ze względu na rangę hotelu. Ciesząc się szacunkiem i zaufaniem pracowników została przewodniczącą Rady Zakładowej, udzielała się również w związkach zawodowych, za co została uhonorowana odznaczeniami i dyplomami. Po 30 latach pracy przeszła na emeryturę.

Po śmierci Konrada Bagińskiego ponownie wyszła za mąż za Zbigniewa Andrzejewskiego z Warszawy. Wychowała dwie córki i zadbała o ich wykształcenie. Starsza córka, biolog, mieszka w Warszawie, do emerytury pracowała w Akademii Medycznej, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Młodsza, muzykolog, mieszka razem z matką. Pani Danuta doczekała się dwóch wnuków i prawnuczki.

Pani Danuta jest wciąż ciekawa tego co dzieje się w Toruniu. Z dumą patrzy, jak przez minione dziesięciolecia miasto się zmieniło. Teraz ma jeszcze jedno marzenie – wózek elektryczny, dzięki któremu mogłaby sprawnie poruszać się po mieszkaniu.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.