Duże zmiany w ruchu i komunikacji na placu NOT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Duże zmiany w ruchu i komunikacji na placu NOT

Drogi, Miasto
Data publikacji: 17 maja 2022
Autor: Sylwia Derengowska

21 maja 2022 r. wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie pl. NOT. Od 18 maja inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Kolejne zmiany czekają nas 4 czerwca br. na rondzie Czadcy. 

Powodem zmian w organizacji ruchu w rejonie pl. NOT są prace przy budowie nowej linii tramwajowej. Od 21 maja br. rozpoczną się tu prace rozbiórkowe dotychczasowej infrastruktury i przebudowa uzbrojenia podziemnego. Powstaną przewiązki umożliwiające przełożenie ruchu, nawierzchnia zostanie usunięta, torowisko zdemontowane. Następnie ruszy przebudowa sieci podziemnych, budowa układu torowego z nowymi rozjazdami od strony al. Solidarności oraz budowa układu drogowego.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie pl. NOT od 21 maja:

 • zamknięcie wjazdu i wyjazdu w al. Solidarności;
 • zakaz wjazdu w Szosę Chełmińską od strony centrum;
 • nakaz skrętu w prawo z Szosy Chełmińskiej (wyłączona jazda na wprost oraz skręt w lewo);
 • zawężenie na Szosie Chełmińskiej do ul. Grudziądzkiej.Objazd do Szosy Chełmińskiej kierowany będzie ul. Bema oraz przez plac ToMiTo i ul. Grudziądzką.
Objazd do al. Solidarności kierowany będzie al. św. Jana Pawła II i Wały gen. Sikorskiego.
 
W związku ze zmianami organizacji ruchu zweryfikowany zostanie program sygnalizacji świetlnej. Służby miejskie będą obserwowały, jak rozkłada się ruch i w razie potrzeby wprowadzane będą korekty.
 
Zmieniona organizacja ruchu drogowego pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Te wprowadzone zostaną już od środy 18 maja, gdyż wówczas rozpocznie się budowa przewiązek dla ruchu kołowego przez torowisko.
 
Od tego dnia nastąpi wyłączenie ruchu tramwajowego w ul. Czerwona Droga i Odrodzenia oraz w al. Solidarności. Tramwaje linii nr 1, 2, 4 i 5 kursować będą objazdem ulicami: al. św. Jana Pawła II – Wały gen. Sikorskiego – Uniwersytecką. Tramwaje zatrzymywać się będą na przystankach na Wałach gen. Sikorskiego i al. Św. Jana Pawła II tylko w kierunku Uniwersytetu, a tramwaje linii nr 2 i 4 dodatkowo na ul. Uniwersyteckiej w obu kierunkach.
 
Rozkłady jazdy tramwajów do pobrania:


Od soboty 21 maja wprowadzony zostanie objazd dla wszystkich linii autobusowych przejeżdżających al. Solidarności. Objazd wyznaczono od Szosy Chełmińskiej ulicami: Grudziądzką – pl. To-Mi-To – Uniwersytecką – Wały gen. Sikorskiego.

Na trasie objazdowej wyznaczono przystanki:

 • przy ul. Grudziądzkiej w kierunku Dworca Głównego i Os. Na Skarpie dla linii nr 27, 31, 32 i 38, a w kierunku Wrzosów dla linii nr 10, 20, 27, 31, 32 i 38,
 • przy ul. Uniwersyteckiej dla linii nr: 12, 14, 21, 30, 35, 37 i 38 w obu kierunkach,
 • na ul. Wały gen Sikorskiego na wysokości przystanków tramwajowych dla linii nr: 10, 12, 13, 14, 22, 27, 32, 53, N90, N91 i N93.

Autobusy linii nr 15 na ul. Odrodzenia zatrzymywać się będą na przystanku linii nr 28.

Planowany termin zakończenia tego etapu to 30 września br.

Kolejny etap działań na placu NOT zakłada przeniesienie prac na stronę północną skrzyżowania.
O zmianach poinformujemy przed ich wprowadzeniem. Planowany termin rozpoczęcia prac kolejnego etapu robót: 30.09.2022 r.

Kolejne większe zmiany czekają nas od 4 czerwca w rejonie ronda Czadcy.

 RONDO CZADCY – 4.06.2022 – 2.09.2022

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

 • zamknięcie jezdni zachodniej ronda Czadcy;
 • ruch dwukierunkowy w relacji ul. Legionów po jezdni wschodniej;
 • brak możliwości skrętu w lewo zarówno w ul. Wielki Rów z ul. Legionów, jak i z ul. Wielki Rów w Legionów;
 • sugerowany objazd Trasą Średnicową oraz ul. Polną.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Przystanki autobusów linii nr 10, 20 i 11 oraz 34 w kierunku centrum zostaną przeniesione na wschodnią jezdnie ul. Legionów.

Główne prace realizowane w czasie wprowadzanych od 4 czerwca zmian w organizacji ruchu to rozbiórki, przebudowa uzbrojenia podziemnego, budowa układu torowego i drogowego.

Planowany termin zakończenia tego etapu to 2 września br.

Kolejny etap prac na rondzie Czadcy zakłada przeniesienie prac na wschodnią stronę ronda. Ruch drogowy zostanie wówczas przeniesiony na zachodnią stronę ronda. O zmianach poinformujemy przed ich wprowadzeniem.
Planowany termin rozpoczęcia prac kolejnego etapu robót na rondzie: 30.09.2022 r.

Przypominamy także, że od 14 maja br. zmieniona organizacja ruchu obowiązuje również w rejonie skrzyżowania Polna/Ugory.

SKRZYŻOWANIE POLNA/UGORY - 14.05.2022 - 15.07.2022

Na skrzyżowaniu ulic Polna/Ugory powstało tymczasowe rondo. Południowa jezdnia ul. Polnej jest wyłączona, a ruch został skierowany dwukierunkowo na jezdnię północną. Nie ma możliwości skrętu z tymczasowego ronda w ul. Traktorową. Sugerowany objazd do ul. Traktorowej - ulicą Polną oraz Forteczną. Zakończenie tego etapu prac planowane jest 15 lipca br.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Autobusy linii nr 12 kursują objazdem ul. Polna i Forteczną. Na trasie objazdu w kierunku centrum wyznaczono tymczasowy przystanek na ul. Fortecznej, a w kier. Wrzosów na ul. Polnej przed Traktorową.

Główne prace realizowane w okresie trwania zmian w organizacji ruchu polegają na wykonaniu układu torowego (nawierzchnia z płyt prefabrykowanych) na skrzyżowaniu wraz z drenażem torowiska oraz przebudową niezbędnych kolizji.

Co dalej? Kolejny etap prac na tym skrzyżowaniu zakłada przejście torowiskiem przez północną jezdnię ulicy Polnej. Na czas prowadzenia robót jezdnia ta zostanie zamknięta, a ruch będzie prowadzony dwukierunkowo jezdnią południową oraz zostanie otwarta ulica Traktorowa. Na skrzyżowaniu nadal będzie funkcjonować tymczasowe rondo.

Planowany termin rozpoczęcia prac kolejnego etapu prac: 18.07.2022 r.

O zmianach poinformujemy przed ich wprowadzeniem.

Przy tak rozległej inwestycji - by mogło powstać nowe torowisko, nowe przystanki, ciągi piesze i rowerowe i cała infrastruktura towarzysząca - nie da się uniknąć zmian i utrudnień w ruchu. Przepraszamy za niedogodności i wraz z wykonawcami prac postaramy się, by były jak najmniej uciążliwe. Za to po zakończeniu budowy na pewno jakość komunikacji tramwajowej i drogowej wzrośnie, co zrekompensuje czas utrudnień w ruchu..
O kolejnych zmianach będziemy informowali na bieżąco z odpowiednim wyprzedzeniem.

GDZIE PO INFORMACJE?

 • www.mzk-torun.pl">strona internetowa MZK
 • strona internetowa projektu
 • formularz kontaktowy dedykowany projektowi BiT-City, który znajduje się na stronie głównej MZK;
 • dystrybucja 12 tys. ulotek z informacją o planowanych zmianach w organizacji ruchu drogowego na czas trwania najbliższych prac;
 • informacje w środkach komunikacji miejskiej na monitorach;
 • informacje w prasie lokalnej.

fot. Katarzyna Rutkowska

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.