www.torun.pl

Duszpasterstwo w trosce o człowieka

Miasto
Data publikacji: 09 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

9 września 2019 r. w Bazylice Katedralnej w Toruniu odbyło się drugie spotkanie Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców.

Utworzone z inicjatywy Biskupa Toruńskiego w maju 2018 roku, Diecezjalne Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców ma integrować i wspierać duchowo osoby pełniące w naszym regionie ważne funkcje społeczne, wykonujące obowiązki związane z dużą odpowiedzialnością i stresem oraz narażeniem na krytykę społeczną. Rolę diecezjalnego duszpasterza ks. biskup Wiesław Śmigiel powierzył ks. prałatowi Markowi Rumińskiemu, proboszczowi parafii katedralnej św. Janów. Inauguracja działalności duszpasterstwa odbyła się 10 września 2018 r. W ramach nowej formacji zainteresowani samorządowcy i parlamentarzyści z regionu będą mogli wziąć udział w rekolekcjach zamkniętych, wspólnej pielgrzymce do jednego z sanktuariów oraz korzystać na co dzień ze wsparcia duchowego swojego duszpasterza.

Drugie spotkanie w ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców odbyło się 9 września 2019 r. Zainaugurowała je msza św., która zgromadziła w toruńskiej katedrze kilkadziesiąt osób z regionu, reprezentujących różne szczeble władzy samorządowej i parlamentarnej oraz różne opcje polityczne. Obecni byli m.in. posłowie Anna Sobecka, Iwona Michałek, Antoni Mężydło, marszałek województwa Piotr Całbecki , przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober z radnymi, prezydent Torunia Michał Zaleski z zastępcami, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi i starosta toruński Marek Olszewski.

- Tym, co nas łączy, jest troska o człowiekamówił ks. prałat Marek Rumiński, Diecezjalny Duszpasterz Parlamentarzy stów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej. - Ze strony nas, duchownych, jest to przede wszystkim troska o sprawy duchowe - czystość i zbawienie duszy, a ze strony Państwa, parlamentarzystów i samorządowców – o godne warunki materialne życia w miastach i wsiach, gospodarne zarządzanie mieniem, rozwój i nowe inwestycje, tworzenie mądrego i sprawiedliwego prawa. Oba te wymiary, duchowy i materialny, są potrzebne do tego, by człowiek czuł się dobrze ze sobą samym i z innymi, by osiągał pełnię życia.

Jak przypomniano podczas nabożeństwa, w tym roku minęła 20. rocznica wizyty w Toruniu papieża św. Jana Pawła II, który jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, a także 20. rocznica odrodzenia się w Polsce samorzadu terytorialnego. W katedrze modlono sie wspólnie za poprzedników dzisiejszejszych samorządowców i parlamentarzystów z regionu.  

- Wszyscy jesteśmy powołani do służenia dobru wspólnemu. Takie zadanie przekazał nam św. Jan Paweł II: roztropna troska o dobro wspólnemówił w kazaniu ks. biskup Wiesław Śmigiel. - Życzę Wam pokory, odwagi i cierpliwości w czynieniu dobra. Życzę Wam mądrości, a przede wszystkim darów Ducha Świętego, abyście potrafili swoje przekonania i swoje plany w taki sposób przekazywać innym, aby widzieli w tym dobro i aby realnie było to dobro, którego potrzebujemy my wszyscy, nasze małe ojczyzny, a przez to i cała Polska.

Po nabożeństwie goście wysłuchali wykładu prof. Waldemara Rozynkowskiego „Św. Jan Paweł II - patron województwa kujawsko-pomorskiego jako źródło inspiracji dla wspólnot samorządowych naszego regionu w XX-lecie samorządu województwa” oraz krótkiego koncertu organowego w wykonaniu organisty katedralnego Dawida Wesołowskiego. W programie wydarzenia znalazł się także wspólny poczęstunek w Muzeum Etnograficznym.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kościół pw. Maksymiliana Kolbego w Toruniu
  Miasto
  40-lecie istnienia świętuje w tym roku Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego na toruńskiej Skarpie.
 • Kultura, Miasto
  Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych znów stoi w Toruniu. 14 sierpnia 2020 r. odbudowany monument został odsłonięty w Parku Miejskim.
 • Na zdjęciu hala magazynowa firmy Gamet
  Biznes, Miasto
  Gamet S.A. wraz z Grupą Stalmot S.A. zakończyły budowę hali magazynowej. Nowy obiekt zlokalizowany jest przy fabryce i biurowcu spółki, które znajdują się przy ul. Chrzanowskiego 33 w Toruniu.
 • Na zdjęciu autobus linii 22 z flagami Polski
  Miasto, MZK
  W sobotę 15 sierpnia 2020 r. (Wniebowzięcie NMP) inaczej funkcjonować będzie komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu zespół Slavic Voices w retro samochodzie
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2020 r. z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zapraszamy do Zamku Krzyżackiego na plenerowy koncert Slavic Voices – retrospekcję polskiej przedwojennej piosenki filmowej. Początek imprezy planowany jest na godz. 18:00.
 • Miasto
  Informujemy, że w okresie od 1 lipca do 13 sierpnia 2020 r. do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie wpłynęło już ponad 10 300 wniosków o świadczenie ,,Dobry start’’. Ponad 7 700 wniosków jest już rozpatrzonych. Szacuje się, że do końca listopada mieszkańcy Torunia złożą jeszcze ok. 4 500 wniosków.
 • "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa" – to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na Rynku Staromiejskim w Toruniu od 14 do 21 sierpnia 2020 r.
 • W dniach 15-16 sierpnia 2020 r. odbędzie się 55. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Z uwagi na aktualny stan wód oraz sytuację epidemiologiczną, tegoroczna trasa regat została skrócona. Start do regat odbędzie się z Plaży miejskiej w Ciechocinku a meta znajdować się będzie na wysokości Przystani Toruń.
 • W najdalej wysuniętej na północ polskiej jednostce badawczej powstanie film o wyprawie polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 14 sierpnia 2020 r. na dziedzińcu Muzeum Toruńskiego Piernika pożegnaliśmy naukowców oraz filmowców biorących udział w projekcie.
 • W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, odsłonięta została tablica „Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy”.
 • „Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej” – taki tytuł nosi wystawa otwarta 13 sierpnia 2020 r. w Książnicy Kopernikańskiej. To pierwszy akcent uroczystości związanych z odsłonięciem repliki Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych.
 • Za wykonanie prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich w kościele św. Szczepana w Toruniu proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej oraz wykonawcy uhonorowani zostali Medalem „Hereditas Saeculorum” w konkursie Dziedzictwo Wieków. Wyróżnienie wręczone zostanie 18 września 2020 r. w pałacu w Lubostroniu.
 • 16 sierpnia 2020 roku odbędzie się tegoroczna edycja imprezy biegowej RUN TORUŃ - Zwiedzaj ze Zdrowiem! Z uwagi na epidemię koronawirusa impreza będzie miała nieco inny przebieg niż dotychczasowe edycje.
 • Uroczystości patriotyczne, pikniki, koncerty, zwiedzanie, odsłonięcie pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych i inne wydarzenia związane z obchodami Święta Wojska Polskiego oraz 100-leciem powrotu Torunia do wolnej Polski, a także 4. Festiwal Wisły i udostępnienie wystawy plakatu muzealnego – w ten weekend w naszym mieście nie ma szans na...