Duszpasterstwo w trosce o człowieka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Duszpasterstwo w trosce o człowieka

Miasto
Data publikacji: 09 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

9 września 2019 r. w Bazylice Katedralnej w Toruniu odbyło się drugie spotkanie Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców.

Utworzone z inicjatywy Biskupa Toruńskiego w maju 2018 roku, Diecezjalne Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców ma integrować i wspierać duchowo osoby pełniące w naszym regionie ważne funkcje społeczne, wykonujące obowiązki związane z dużą odpowiedzialnością i stresem oraz narażeniem na krytykę społeczną. Rolę diecezjalnego duszpasterza ks. biskup Wiesław Śmigiel powierzył ks. prałatowi Markowi Rumińskiemu, proboszczowi parafii katedralnej św. Janów. Inauguracja działalności duszpasterstwa odbyła się 10 września 2018 r. W ramach nowej formacji zainteresowani samorządowcy i parlamentarzyści z regionu będą mogli wziąć udział w rekolekcjach zamkniętych, wspólnej pielgrzymce do jednego z sanktuariów oraz korzystać na co dzień ze wsparcia duchowego swojego duszpasterza.

Drugie spotkanie w ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców odbyło się 9 września 2019 r. Zainaugurowała je msza św., która zgromadziła w toruńskiej katedrze kilkadziesiąt osób z regionu, reprezentujących różne szczeble władzy samorządowej i parlamentarnej oraz różne opcje polityczne. Obecni byli m.in. posłowie Anna Sobecka, Iwona Michałek, Antoni Mężydło, marszałek województwa Piotr Całbecki , przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober z radnymi, prezydent Torunia Michał Zaleski z zastępcami, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi i starosta toruński Marek Olszewski.

- Tym, co nas łączy, jest troska o człowiekamówił ks. prałat Marek Rumiński, Diecezjalny Duszpasterz Parlamentarzy stów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej. - Ze strony nas, duchownych, jest to przede wszystkim troska o sprawy duchowe - czystość i zbawienie duszy, a ze strony Państwa, parlamentarzystów i samorządowców – o godne warunki materialne życia w miastach i wsiach, gospodarne zarządzanie mieniem, rozwój i nowe inwestycje, tworzenie mądrego i sprawiedliwego prawa. Oba te wymiary, duchowy i materialny, są potrzebne do tego, by człowiek czuł się dobrze ze sobą samym i z innymi, by osiągał pełnię życia.

Jak przypomniano podczas nabożeństwa, w tym roku minęła 20. rocznica wizyty w Toruniu papieża św. Jana Pawła II, który jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, a także 20. rocznica odrodzenia się w Polsce samorzadu terytorialnego. W katedrze modlono sie wspólnie za poprzedników dzisiejszejszych samorządowców i parlamentarzystów z regionu.  

- Wszyscy jesteśmy powołani do służenia dobru wspólnemu. Takie zadanie przekazał nam św. Jan Paweł II: roztropna troska o dobro wspólnemówił w kazaniu ks. biskup Wiesław Śmigiel. - Życzę Wam pokory, odwagi i cierpliwości w czynieniu dobra. Życzę Wam mądrości, a przede wszystkim darów Ducha Świętego, abyście potrafili swoje przekonania i swoje plany w taki sposób przekazywać innym, aby widzieli w tym dobro i aby realnie było to dobro, którego potrzebujemy my wszyscy, nasze małe ojczyzny, a przez to i cała Polska.

Po nabożeństwie goście wysłuchali wykładu prof. Waldemara Rozynkowskiego „Św. Jan Paweł II - patron województwa kujawsko-pomorskiego jako źródło inspiracji dla wspólnot samorządowych naszego regionu w XX-lecie samorządu województwa” oraz krótkiego koncertu organowego w wykonaniu organisty katedralnego Dawida Wesołowskiego. W programie wydarzenia znalazł się także wspólny poczęstunek w Muzeum Etnograficznym.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.