www.torun.pl

Duszpasterstwo w trosce o człowieka

Miasto
Data publikacji: 09 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

9 września 2019 r. w Bazylice Katedralnej w Toruniu odbyło się drugie spotkanie Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców.

Utworzone z inicjatywy Biskupa Toruńskiego w maju 2018 roku, Diecezjalne Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców ma integrować i wspierać duchowo osoby pełniące w naszym regionie ważne funkcje społeczne, wykonujące obowiązki związane z dużą odpowiedzialnością i stresem oraz narażeniem na krytykę społeczną. Rolę diecezjalnego duszpasterza ks. biskup Wiesław Śmigiel powierzył ks. prałatowi Markowi Rumińskiemu, proboszczowi parafii katedralnej św. Janów. Inauguracja działalności duszpasterstwa odbyła się 10 września 2018 r. W ramach nowej formacji zainteresowani samorządowcy i parlamentarzyści z regionu będą mogli wziąć udział w rekolekcjach zamkniętych, wspólnej pielgrzymce do jednego z sanktuariów oraz korzystać na co dzień ze wsparcia duchowego swojego duszpasterza.

Drugie spotkanie w ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców odbyło się 9 września 2019 r. Zainaugurowała je msza św., która zgromadziła w toruńskiej katedrze kilkadziesiąt osób z regionu, reprezentujących różne szczeble władzy samorządowej i parlamentarnej oraz różne opcje polityczne. Obecni byli m.in. posłowie Anna Sobecka, Iwona Michałek, Antoni Mężydło, marszałek województwa Piotr Całbecki , przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober z radnymi, prezydent Torunia Michał Zaleski z zastępcami, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi i starosta toruński Marek Olszewski.

- Tym, co nas łączy, jest troska o człowiekamówił ks. prałat Marek Rumiński, Diecezjalny Duszpasterz Parlamentarzy stów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej. - Ze strony nas, duchownych, jest to przede wszystkim troska o sprawy duchowe - czystość i zbawienie duszy, a ze strony Państwa, parlamentarzystów i samorządowców – o godne warunki materialne życia w miastach i wsiach, gospodarne zarządzanie mieniem, rozwój i nowe inwestycje, tworzenie mądrego i sprawiedliwego prawa. Oba te wymiary, duchowy i materialny, są potrzebne do tego, by człowiek czuł się dobrze ze sobą samym i z innymi, by osiągał pełnię życia.

Jak przypomniano podczas nabożeństwa, w tym roku minęła 20. rocznica wizyty w Toruniu papieża św. Jana Pawła II, który jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, a także 20. rocznica odrodzenia się w Polsce samorzadu terytorialnego. W katedrze modlono sie wspólnie za poprzedników dzisiejszejszych samorządowców i parlamentarzystów z regionu.  

- Wszyscy jesteśmy powołani do służenia dobru wspólnemu. Takie zadanie przekazał nam św. Jan Paweł II: roztropna troska o dobro wspólnemówił w kazaniu ks. biskup Wiesław Śmigiel. - Życzę Wam pokory, odwagi i cierpliwości w czynieniu dobra. Życzę Wam mądrości, a przede wszystkim darów Ducha Świętego, abyście potrafili swoje przekonania i swoje plany w taki sposób przekazywać innym, aby widzieli w tym dobro i aby realnie było to dobro, którego potrzebujemy my wszyscy, nasze małe ojczyzny, a przez to i cała Polska.

Po nabożeństwie goście wysłuchali wykładu prof. Waldemara Rozynkowskiego „Św. Jan Paweł II - patron województwa kujawsko-pomorskiego jako źródło inspiracji dla wspólnot samorządowych naszego regionu w XX-lecie samorządu województwa” oraz krótkiego koncertu organowego w wykonaniu organisty katedralnego Dawida Wesołowskiego. W programie wydarzenia znalazł się także wspólny poczęstunek w Muzeum Etnograficznym.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto, Sport
  21 września 2019 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego odbył się mecz pomiędzy przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie a samorządowcami. Po serii rzutów karnych zwycięstwo odniosła drużyna MOPR-u.
 • Miasto
  W sobotę 21 września 2019 r. na Rynku Nowomiejskim odbył się festyn z okazji finału ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.
 • Miasto, MZK
  W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniu 21 września 2019 roku odbył się festyn rodzinny w zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Od 30 lat z Hameenlinną i od 10 lat z Novem mestem współpracuje Toruń na zasadzie partnerstwa miast. W dniu 21 września 2019 roku w Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz współpracy z tymi miastami.
 • W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • 22 września 2019 roku na terenie stacji pomp wodociągowych „Stare Bielany” odbędzie się Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Osiedlowy festyn ma łączyć historię i tradycję okręgu z nowoczesnymi formami spędzania czasu wolnego.
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
 • W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".