www.torun.pl

Duszpasterstwo w trosce o człowieka

Miasto
Data publikacji: 09 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

9 września 2019 r. w Bazylice Katedralnej w Toruniu odbyło się drugie spotkanie Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców.

Utworzone z inicjatywy Biskupa Toruńskiego w maju 2018 roku, Diecezjalne Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców ma integrować i wspierać duchowo osoby pełniące w naszym regionie ważne funkcje społeczne, wykonujące obowiązki związane z dużą odpowiedzialnością i stresem oraz narażeniem na krytykę społeczną. Rolę diecezjalnego duszpasterza ks. biskup Wiesław Śmigiel powierzył ks. prałatowi Markowi Rumińskiemu, proboszczowi parafii katedralnej św. Janów. Inauguracja działalności duszpasterstwa odbyła się 10 września 2018 r. W ramach nowej formacji zainteresowani samorządowcy i parlamentarzyści z regionu będą mogli wziąć udział w rekolekcjach zamkniętych, wspólnej pielgrzymce do jednego z sanktuariów oraz korzystać na co dzień ze wsparcia duchowego swojego duszpasterza.

Drugie spotkanie w ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców odbyło się 9 września 2019 r. Zainaugurowała je msza św., która zgromadziła w toruńskiej katedrze kilkadziesiąt osób z regionu, reprezentujących różne szczeble władzy samorządowej i parlamentarnej oraz różne opcje polityczne. Obecni byli m.in. posłowie Anna Sobecka, Iwona Michałek, Antoni Mężydło, marszałek województwa Piotr Całbecki , przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober z radnymi, prezydent Torunia Michał Zaleski z zastępcami, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z radnymi i starosta toruński Marek Olszewski.

- Tym, co nas łączy, jest troska o człowiekamówił ks. prałat Marek Rumiński, Diecezjalny Duszpasterz Parlamentarzy stów i Samorządowców Diecezji Toruńskiej. - Ze strony nas, duchownych, jest to przede wszystkim troska o sprawy duchowe - czystość i zbawienie duszy, a ze strony Państwa, parlamentarzystów i samorządowców – o godne warunki materialne życia w miastach i wsiach, gospodarne zarządzanie mieniem, rozwój i nowe inwestycje, tworzenie mądrego i sprawiedliwego prawa. Oba te wymiary, duchowy i materialny, są potrzebne do tego, by człowiek czuł się dobrze ze sobą samym i z innymi, by osiągał pełnię życia.

Jak przypomniano podczas nabożeństwa, w tym roku minęła 20. rocznica wizyty w Toruniu papieża św. Jana Pawła II, który jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, a także 20. rocznica odrodzenia się w Polsce samorzadu terytorialnego. W katedrze modlono sie wspólnie za poprzedników dzisiejszejszych samorządowców i parlamentarzystów z regionu.  

- Wszyscy jesteśmy powołani do służenia dobru wspólnemu. Takie zadanie przekazał nam św. Jan Paweł II: roztropna troska o dobro wspólnemówił w kazaniu ks. biskup Wiesław Śmigiel. - Życzę Wam pokory, odwagi i cierpliwości w czynieniu dobra. Życzę Wam mądrości, a przede wszystkim darów Ducha Świętego, abyście potrafili swoje przekonania i swoje plany w taki sposób przekazywać innym, aby widzieli w tym dobro i aby realnie było to dobro, którego potrzebujemy my wszyscy, nasze małe ojczyzny, a przez to i cała Polska.

Po nabożeństwie goście wysłuchali wykładu prof. Waldemara Rozynkowskiego „Św. Jan Paweł II - patron województwa kujawsko-pomorskiego jako źródło inspiracji dla wspólnot samorządowych naszego regionu w XX-lecie samorządu województwa” oraz krótkiego koncertu organowego w wykonaniu organisty katedralnego Dawida Wesołowskiego. W programie wydarzenia znalazł się także wspólny poczęstunek w Muzeum Etnograficznym.

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Inwestycje, Miasto
  Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • 18 listopada rozpoczęło się 12-dniowe szkolenie „Leonidas” dla dowódców batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski.