www.torun.pl

Drugie półrocze z Młynem Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 grudnia 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Oferta edukacyjna Młyna Wiedzy na drugie półrocze

Warsztaty dla przedszkolaków i uczniów, zajęcia w specjalistycznych laboratoriach, tematyczna ścieżka zwiedzania i zwiedzanie interaktywnych wystaw - to propozycje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na drugie półrocze roku szkolnego 2018/2019. 

W drugiej połowie roku szkolnego 2018/2019 dzieci i młodzież mogą liczyć na mnóstwo naukowych atrakcji.

- Zachęcamy do jak najszybszej rezerwacji wybranego tematu zajęć czy zwiedzania. Znalezienie wolnego terminu w marcu czy kwietniu na maj lub czerwiec często graniczy z cudem - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy

Centrum nauki dla przedszkolaków
 
Dla najmłodszych centrum nauki przygotowało 4 zajęcia, które poświęcone są matematyce, poznawaniu różnorodnych środków transportu, siedmiu cudów świata oraz laboratorium biologa, chemika i fizyka. Przedszkolaki uczestniczą w interaktywnych zajęciach w pracowni kreatywnej "przeBUDOWA", a w przestrzeni sali warsztatowej mogą przeprowadzić swoje pierwsze doświadczenia. 

Młyn Wiedzy dla uczniów

Na uczniów szkół podstawowych czekają warsztaty oraz zajęcia w pracowniach. Dla uczniów kl. 1-6 szkoły podstawowej przygotowano zajęcia "W różnorodności siła" i "O! Sole!".

- Pierwsze poświęcone są różnorodności organizmów, która jest warunkiem przetrwania człowieka. W trakcie drugich zajęć, wspólnie z uczestnikami, przyjrzymy się gigantycznej grupie związków chemicznych jaką są sole - wyjaśnia Marcin Centkowski.

Uczniowe kl. 4-8 będą mogli poznać tajniki gier losowych oraz utrwalić pojęcia związane z rachunkiem prawdopodobieństwa na warsztatach "Fortuna w Las Vegas". Te zajęcia adresowane są również do uczniów gimnazjum. 

W pracowni biologicznej uczniowe mogą uczestniczyć w zajęciach: "Rośliny od środka" (kl. 4-8 SP, 3 gim.), "Właściwości białek i aminokwasów" (kl. 7-8 SP, 3 gim., ponadgim.) oraz "Izolacja i rozdział elektroforetyczny genomowego DNA" (kl. 7-8 SP, 3 gim., ponadgim.). Podczas laboratorium "Rośliny od środka" uczniowie sprawdzą wygląd, budowę różnych typów komórek i tkanek. Nauczą się obsługi mikroskopu i samodzielnie przygotowują preparaty. Zobaczą przekroje łodyg i liści, miękisz i epidermę. Celem zajęć poświęconych białkom i aminokwasom jest poznanie właściwości wybranych organicznych związków chemicznych różnego pochodzenia.

- Uczniowie przeprowadzą specyficzne reakcje barwne, które mogą służyć do ich wykrywania i oznaczania. Sprawdzą rozpuszczalność wybranych białek w wodzie i innych roztworach. Odkryją zdolność białek do renaturacji, a ponadto przetestują czynniki wywołujące nieodwracalną denaturację,  która czyni białko nieaktywnym biologicznie - tłumaczy Karol Stawski, opiekun pracowni biologicznej. - Ze względu na fakt, że materiał genetyczny jest ukryty głęboko w komórce, podczas zajęć poświęconych DNA, zastosujemy odpowiednią metodę, która doprowadzi do zniszczenia jej struktur z jednoczesną ochroną DNA przed degradacją. W celu rozdziału i wizualizacji  uzyskanych cząsteczek przeprowadzimy elektroforezę w żelu agarowym. Technika ta jest powszechna w takich eksperymentach biologii molekularnej jak: sekwencjonowanie, foot-printing, analizy produktów PCR

W pracowni fizycznej przygotowano dwa tematy laboratoriów: "Termiczny szok" (kl. 6-8 SP, 3 gim.) i "Z notatnika doświadczalnika" (kl. 7-8 SP, 3 gim., ponadgim.). Podczas pierwszych zajęć uczestnicy wcielą się w role pracowników Polskiego Instytutu Termodynamiki, których zadaniem będzie zbadanie w jaki sposób ludzki organizm odczuwa temperaturę. A wszystko po to, aby Światowa Agencja Kosmiczna mogła wysłać człowieka na planetę w innym układzie słonecznym. W trakcie dwugodzinnych zajęć "Z notatnika doświadczalnika" uczniowe przeprowadzą doświadczenia, które pomogą im lepiej zrozumieć zagadnienia związane z fizyką dźwięku, optyką geometryczną, prądem elektrycznym i ruchem harmonicznym. Celem zajęć będzie przede wszystkim zapoznanie uczniów z metodologią procesu badawczego.

Zwrócona zostanie również uwaga na rolę modelu fizycznego w naukach przyrodniczych. Uczniowie sprawdzą jak bardzo różni się model od jego rzeczywistego odpowiednika, a także spróbują znaleźć granice stosowalności różnych modeli fizycznych - wyjaśnia Piotr Zieliński, opiekun pracowni fizycznej

W ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy znalazła się również tematyczna ścieżka zwiedzania na wystawie "Kalejdoskop", zwiedzanie interaktywnych wystaw oraz zwiedzanie z przewodnikiem. 

Szczegółowe opisy zajęć są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Zwiedzanie wystaw jest dostępne od wtorku do piątku w godz. 9:00-12:00 i 12:00-15:00. Warsztaty odbywają się od wtorku do piątku w godz. 9:00-10:00 i 11:00-12:00. Zajęcia w specjalistycznych pracowniach od wtorku do piątku w godz. 9:00-10:00 i 11:00-12:00 (godzinne pracownie) oraz 9:00-11:00 (pracownie 120-minutowe). 

Bilety na zajęcia można kupić w kasach Młyna Wiedzy oraz poprzez elektroniczny system sprzedaży online.

fot. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Najczęściej czytane aktualności

 • Tysiące Mikołajów na ulicach Torunia
  Miasto, Sport
  Tysiące osób stanęły na starcie XVI Półmaratonu Świętych Mikołajów, rozegranego w Toruniu w niedzielę 9 grudnia 2018 r.
 • Miasto
  Trwa Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, rozpoczęto montowanie szopki świątecznej, niebawem ruszy sezonowe lodowisko na Rynku Staromiejskim, a torunianie złożą sobie życzenia podczas tradycyjnej Wigilii Miejskiej – Boże Narodzenie coraz bliżej.
 • Miasto
  W dniu 10 grudnia 2018 roku od godz. 8:00 do ok. 18:00 nastąpi przerwa w dostawie ciepła i ciepłej wody w części miasta.
 • Medyczna środa w Młynie Wiedzy
  Kultura, Miasto
  W środę, 12 grudnia 2018 roku w Młynie Wiedzy odbędzie się ostatni w tym roku wykład w ramach cyklu "Medyczne Środy". Będzie om poświęcony muzykoterapii jako narzędziu poprawiania samopoczucia u seniorów. Dr Michalina Radzińska z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy opowie o muzykoterapii i jej regulacyjnym wpływanie na samopoczucie. - Nasz...
 • Kultura
  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczął nabór wniosków na dofinansowanie w 2019r. projektów w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” .
 • Miasto
  10 grudnia 2018 r. prezydent Michał Zaleski spotkał się przedświątecznie z członkami Rady Seniorów Miasta Torunia.
 • Wiele atrakcji czeka na torunian w weekend 8-9 grudnia 2018 roku na Rynku Nowomiejskim – dotarł tam Świąteczny Konwój Radia Zet.
 • Olgierdowi Gałdyńskiemu, artyście fotografikowi, poświęcona będzie tablica pamiątkowa, która w dniu 11 grudnia 2018 roku zostanie odsłonięta na kamienicy przy ul. Szerokiej 9.
 • W tegorocznym Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów Fabryki Cukierniczej Kopernik wzięli udział biegacze z Czadcy, partnerskiego miasta Torunia.
 • Najmłodsi biegacze wystartowali na Rynku Staromiejskim w Biegu Mikołajka. To część weekendowego Festiwalu Świętych Mikołajów.
 • Do 14 grudnia 2018 roku studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą mogli dołączyć do bazy dawców szpiku kostnego DKMS. Kilkudniowa akcja została zorganizowana w Bibliotece Głównej i na dziewięciu wydziałach.
 • Uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii miały miejsce na toruńskim poligonie w dniu 7 grudnia 2018 roku.
 • 96 najlepszych studentów toruńskich uczelni otrzymało stypendia w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego. Spotkanie ze zdolną młodzieżą zorganizowano 30 listopada 2018 roku w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury. O przyznanie stypendium na rok akademicki 2018/2019 ubiegało się 171 studentów toruńskich szkół wyższych, wśród których 7...
 • Dokładnie pięć lat temu, 9 grudnia 2013 r. około godziny 14:00 pierwsze samochody przejechały po nowym moście drogowym w Toruniu. Teraz trudno wyobrazić sobie mapę komunikacyjną miasta bez drugiej przeprawy mostowej!