www.torun.pl

Dowództwo WOT będzie w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 06 marca 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Decyzją ministra obrony narodowej w Toruniu powstanie siedziba dowództwa 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wniosek o utworzenie siedziby dowództwa tej jednostki w Toruniu złożył do ministra obrony narodowej gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ministerstwo Obrony Narodowej swoją decyzję uzasadnia funkcjonowaniem w Toruniu odpowiedniej infrastruktury, a także poligonu, gdzie mogą być realizowane wszelkie szkolenia WOT.

- Powstaniu siedziby dowództwa sprzyja możliwość wykorzystania bazy, którą ma wojsko w Toruniu. Oprócz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Wojskowego Oddziału Gospodarczego i innych jednostek, wojsko dysponuje też wieloma budynkami, które mogą być natychmiast przeznaczone na potrzeby tej jednostki. Ważny jest też fakt posiadania na miejscu doświadczonej kadry oficerskiej. Myślę, że są to czynniki, które zapewnią dobre funkcjonowanie tej jednostkipowiedział prezydent Michał Zaleski.

Zgodnie z harmonogramem zadań związanych z funkcjonowaniem 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, formowanie jej oddziałów i pododdziałów przewidziane jest na lata 2018-2020. W tym czasie będzie rozwijana infrastruktura na potrzeby brygady w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Grudziądzu.


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.