Dotacje na gromadzenie wody | www.torun.pl

Dotacje na gromadzenie wody

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 marca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
wymurowany zbiornik do gromadzenia wody opadowej

600 tys. zł z budżetu miasta, przeznaczonych na dofinansowanie inwestycji związanych z gromadzeniem wód opadowych i roztopowych, przewiduje projekt uchwały, która zostanie poddana pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia 18 marca 2021 r. Beneficjenci będą mogli liczyć na 80% dofinansowania prac.

Projekt uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania to kontynuacja pilotażowego programu z roku ubiegłego. W 2020 na dofinansowanie inwestycji związanych z bioretencją miasto przeznaczyło 400 tys. zł. Z dotacji skorzystało 44 beneficjentów na kwotę 315 079,23 zł.

Dzięki dofinansowaniu wykonano 35 zbiorników podziemnych o pojemności od 1 do 12 m³ oraz 41 zbiorników naziemnych o pojemności od 0,2-1 m³. Efektem ekologicznym podjętych działań jest możliwość retencji wód opadowych wynosząca 180,075 m³. Dla zobrazowania: objętość ta pozwala na 14-krotne podlanie murawy Stadionu Miejskiego w Toruniu. Dodajmy, że średnie dobowe zużycie wody na 1 mieszkańca to 90 l, zatem zmagazynowana woda wystarczyłaby na 5,5 roku. W ramach programu pilotażowego wykonano również 17 systemów nawadniania terenów zieleni o łącznej powierzchni 8 279,5 m³ wykorzystujących zgromadzone wody opadowe w zbiornikach naziemnych lub podziemnych.

Gmina Miasta Toruń kontynuuje działania, mające na celu zatrzymanie jak największych ilości wód opadowych i roztopowych, co zmniejszy wrażliwość miasta na susze i lokalne podtopienia. W tym roku na dotacje przeznaczono 600 tys. zł. Przyjęcie uchwały umożliwi kontynuację tych działań także w latach następnych.

- Liczę na pełne wykorzystanie pieniędzy na ten rok. W przyszłym roku chciałbym, abyśmy tę kwotę jeszcze zwiększyli – mówi prezydent Michał Zaleski. - Czy to potrzebne? Myślę, że tak. Cieszyliśmy się ze śnieżnej zimy, myśleliśmy, że w glebie zostanie sporo wody. Okazuje się, że było jej zbyt mało i problem suszy nadal pozostaje aktualny. Dlatego zatrzymanie dla potrzeb przyrodniczych wód opadowych, przede wszystkim deszczowych jest tak ważne.

W celu upowszechnienia małej retencji na terenie Torunia w projekcie uchwały proponuje się kontunuowanie systemu dotacyjnego, w ramach którego mieszkańcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na realizację prac związanych z wykonaniem systemów do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych, w tym m.in. montażu zbiorników naziemnych i podziemnych oraz wykonania ogrodów deszczowych, muld, studni chłonnych i innych, zasilanych wodami opadowymi i roztopowymi.

Kto będzie mógł skorzystać z dotacji?

W myśl uchwały beneficjentami dotacji mogą być:

 • osoby fizyczne,
 • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
 • osoby prawne,
 • przedsiębiorcy.

Wysokość dotacji

Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 80% kosztów instalacji. Ponieważ jednak istnieje także możliwość pozyskiwania dotacji na ten cel z innych źródeł, łączna kwota dofinansowania z różnych źródeł nie może przekroczyć 80% inwestycji.

W stosunku do programu pilotażowego wprowadzono dodatkowe przedziały wielkości zbiorników podziemnych o pojemności:

 • do 2,5 m³ z wysokością dofinansowania do 3 000 zł,
 • powyżej 2,5 m³ do 5 m³ z wysokością dofinansowania do 4 500 zł,
 • powyżej 5 m³ do 7,5 m³ z wysokością dofinansowania do 6 000 zł,
 • powyżej 7,5 m³ do 10 m³ z wysokością dofinansowania 7 500 zł.

Z uwagi na wielkość powierzchni dachowych na terenie GMT założono maksymalną pojemność zbiornika podziemnego nie większą niż 10 m³. Obiekty muszą być wykonane zgodnie z przepisami, trwale związane z nieruchomością, nie mogą powodować niekorzystnych zmian stosunków wodnych na działkach sąsiednich.

Uchwała pomoże mieszkańcom Torunia efektywniej zagospodarować wody opadowe na własnej posesji oraz ograniczyć zużycie wody uzdatnionej do podlewania terenów zieleni w mieście. Każda dofinansowana inwestycja musi gwarantować trwały efekt ekologiczny, którego wskaźnikiem będzie ilość z retencjonowanych i wykorzystanych wód opadowych i roztopowych wyrażona w m³.

Ogłoszenie o naborze wniosków na dany rok będzie zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Torunia.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.