www.torun.pl

Dotacja na most coraz bliżej!

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 lutego 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

6 lutego 2020 roku radni obradowali na sesji zwołanej na wniosek prezydenta. W trybie nadzwyczajnym przyjęto dwie uchwały zmieniające brzmienie budżetu miasta na rok 2020 i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zmiany są niewielkie i dotyczą doprecyzowania właściwej nomenklatury.

W programie sesji znalazły się dwa punkty. Oba dotyczyły zmian redakcyjnych: w uchwale budżetowej na 2020 r. oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Potrzeba doprecyzowania terminologii wynika z konieczności ujednolicenia nazw w dokumentacji dotyczącej rozbudowy mostu im. J. Piłsudskiego.

- Uzupełniamy dokumenty, które pomogą miastu ubiegać się o subwencje drogową. Przydziela się ją miastom, które dokonują rozbudowy, remontów, modernizacji dróg krajowych na swoim terenie. W miastach na prawach grodzkich, a takim jest Toruń, odpowiedzialność za drogi krajowe ponoszą samorządy lokalne. Przez most im. Józefa Piłsudskiego przebiega droga krajowa nr 15. Po to, aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty o subwencje składane w Ministerstwie Infrastruktury są spójne, zgodne co do wszystkich zapisów, także frazeologicznych, prosimy radę miasta, aby zmienić formułę zapisów zamiaru inwestycyjnego o rozbudowie mostu im. Piłsudskiego, na które otrzymaliśmy Zezwolenie o Realizacji Inwestycji Drogowejwyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Gmina Miasta Toruń wnioskuje o wsparcie inwestycji z ministerialnej subwencji kwotą 50 mln złotych. Termin składania wniosków upływa 7 lutego 2020 r. Decyzja o przyznaniu i wysokości subwencji powinna zapaść w maju tego roku.

Radni jednogłośnie przyjęli obie uchwały.

Remont mostu drogowego i budowa podpór pod most tymczasowy rozpocząć ma się na początku drugiego kwartału tego roku. Montaż mostu tymczasowego powinien zająć ok. dwóch miesięcy. Prace związane z inwestycją, zgodnie z planem, zakończą się na początku czwartego kwartału 2021 roku. W trakcie trwania remontu most im. Piłsudskiego będzie dostępny, w organiczonym zakresie, dla pieszych i rowerzystów. W drugim półroczu 2020 r. po moście, ruchem wahadłowym, kursować będzie kominikacja miejska i pojazdy służb ratunkowych (jeden pas naprzemiennie).

Trwa postępowanie przetargowe, termin składania ofert upływa 14 lutego 2020 r.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.