Doceniony za promowanie czytelnictwa | www.torun.pl

Doceniony za promowanie czytelnictwa

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Dyrektor SP nr 9 Maciej Gajewski wręcza medal prezydentowi Torunia

Prezydent Torunia nagrodzony medalem Stanisławy Jaworskiej przez Szkołę Podstawową nr 9 w Toruniu. Odznaczenie wręczyli mu 11 stycznia 2022 r. dyrektor szkoły Maciej Gajewski i Jagoda Pawlikowska, inicjatorka szkolnych akcji czytelnictwa.

Wyróżnienie jest podziękowaniem za wieloletnie zaangażowanie Michała Zaleskiego w promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Począwszy od roku 2004 przez niemal wszystkie, z drobnymi wyjątkami, lata prezydent Torunia był gościem grudniowych "Mikołajek z Mikołajem" w SP nr 9, podczas których czytał uczniom i przedszkolakom  fragmenty książek, na czele ze słynnym „Mikołajkiem” Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe. Była to zawsze okazja do sympatycznych rozmów z maluchami i zachęcania ich do samodzielnej lektury. A wizyta Mikołaja z łakociami na koniec podkreślała wyjątkowy charakter tych chwil.

- Było to wielkie przeżycie dla naszych dzieci, później jeszcze długo rozmawialiśmy o takich spotkaniach i przeczytanych książkach. Zapamiętywały te chwile na zawszepodkreśla Jagoda Pawlikowska, nauczycielka SP nr 9, organizatorka spotkań mikołajkowych i liderka szkolnej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom "Czytające Szkoły".

Medal Stanisławy Jaworskiej jest przyznawanym od wielu lat wyróżnieniem Szkoły Podstawowej nr 9, upamiętniającym jej patronkę - wybitną toruńską nauczycielkę, działaczkę oświatową, społeczną i harcerską, straconą 31 października 1939 r. przez hitlerowców w lesie Barbarka.

Oprócz medalu i towarzyszącego mu dyplomu prezydent Torunia otrzymał miniaturowy herb Torunia w szklanej kopule, wykonany samodzielnie przez 6-letnią, uzdolnioną plastycznie Biankę Będkowską z oddziału przedszkolnego oraz szydełkowego anioła autorstwa Konrady Mazur, babci kolejnej wychowanki placówki - Jagody Swobodzińskiej.

Warto dodać, że mikołajkowe spotkania z lekturą w SP nr 9 to niejedyne okazje, w których prezydent Torunia czyta dzieciom i zachęca je do czytania. Podobne odbywały się m.in. w Przedszkolu Miejskim nr 1 przy ul. Strumykowej, w Muzeum Toruńskiego Piernika czy w bibliotece na Rubinkowie. Co roku włodarz miasta uczestniczy też w narodowych czytaniach dzieł najwybitniejszych polskich pisarzy.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.