Docenione działania proekologiczne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Docenione działania proekologiczne

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Drzwostan w parku Tysiąclecia

Twórcy Rankingu Miast Zrównoważonych 2021 wskazują na działania podejmowane przez Gminę Miasta Toruń na rzecz ekologii, w szczególności czystego powietrza.

W Rankingu Miast Zrównoważonych 2021, przygotowanym przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Toruń zajął drugie miejsce wśród 50 biorących w nim udział miast. Jak podkreślają twórcy raportu, Toruń jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które osiąga równowagę między trzema obszarami zrównoważonego rozwoju, jakimi są gospodarka, społeczeństwo i środowisko. Ten ostatni obszar, a w nim dbałość o jakość powietrza, zwrócił ich szczególną uwagę. "Dofinansowania na likwidację kotłów opalanych paliwem stałym, termomodernizacje budynków, miejski system monitoringu powietrza wraz z opcją aplikacji mobilnej to tylko niektóre z przykładów. Wsparcie w walce o poprawę jakości powietrza stanowią podejmowane działania edukacyjne. Miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi dzięki realizacji szeregu kampanii i programów edukacyjnych jak np. Akademia Przyrodników, Toruń – Miasto z Klimatem, Drzew tulenie – bicie rekordu Polski - przyczynia się do kształtowania właściwych postaw ekologicznych i popularyzacji proekologicznych rozwiązań" – czytamy raporcie.

Troska o jakość powietrza od lat znajduje się wśród priorytetowych zadań realizowanych przez Gminę Miasta Toruń. Toruń był jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło dotacje na wymianę źródeł ogrzewania. Od 1997 roku dotacje te udzielane są w trybie ciągłym i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. W latach 1997-2019 zlikwidowanych zostało 6430 pieców kaflowych oraz 1362 kotły c.o. Łącznie na ten cel udzielono w sumie ponad 23 mln zł dotacji.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi na terenie Torunia pomiary emisji zanieczyszczeń powietrza w trzech stałych stacjach pomiarowych, tj. „Policja” przy ul. Dziewulskiego 1, „Kaszownik” przy ul. Przy Kaszowniku, „Airpointer” przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 12. W mieście działa także system monitoringu jakości powietrza w oparciu o 10 stacji do pomiaru stanu powietrza, zainstalowanych na budynkach szkół w różnych częściach miasta. Wyniki są udostępnione na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej pod nazwą ekoToruń.

W trosce o powietrze Gmina Miasta Toruń inwestuje w nowoczesny tabor autobusowy oraz rozbudowuje sieć tramwajową. W kwietniu 2021 roku do Torunia dotarło osiem nowych autobusów miejskich - zasilanych olejem napędowym solarisów. Są nowoczesne, bezpieczne, bogato wyposażone, ułatwiające podróżowanie osobom z niepełnosprawnościami. A w pierwszym kwartale 2022 roku tabor zasili sześć autobusów elektrycznych Solaris wraz z infrastrukturą do ich ładowania. W połowie 2023 roku zaś mieszkańcy Torunia pojadą tramwajem nowej linii tramwajowej o długości 5,5 km, prowadzącej na tzw. osiedle Jar. Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...