Docenieni za bohaterską postawę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Docenieni za bohaterską postawę

Miasto
Data publikacji: 19 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Docenieni za bohaterską postawę

St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

- To jest ta postawa, która jest warta promowania, pokazywania i popularyzowania. Nie szczędząc własnego życia oraz zdrowia, ale rozważnie i odpowiedzialnie ratować innych, pomagać innym, dbać o to, żeby ich życie ocalało. Zawsze ta bohaterska postawa powinna być wyróżniania i nagradzana. Z radością dzisiaj gratuluję i dziękuję obu Panom za tę akcję ratunkową - podkreśla Prezydent Torunia. 

Przypomnijmy, że w minioną środę, 17 kwietnia 2024 r. młoda kobieta, której wcześniejsze zaginięcie zgłosiła rodzina, wpadła do Wisły. Na nabrzeżu, pojawił się starszy aspirant Łukasz Grabowski, który nadzorował działania poszukiwawcze funkcjonariuszy. Policjant zrzucił z siebie część umundurowania, zerwał umieszczone na nabrzeżu koło ratunkowe i wskoczył do Wisły. Pomimo silnego nurtu i bardzo niskiej temperatury wody, przepłynął około 100 metrów, po czym chwycił tonącą, wołającą o pomoc, nastolatkę.

- Kiedy otrzymałem informację o tym, co się stało byłem na wysokości szpitala na Bielanach. Miałem kawałek drogi do pokonania i w ciągu tych dwóch minut przejazdu układałem sobie w głowie, co muszę zrobić. To nie był bezmyślny skok do wody. Dokładnie przemyślałem sobie, jak to zrobić w miarę bezpiecznie, bo wiadomo, że na pewne kwestie człowiek nie ma wpływu – mówi st. asp. Łukasz Grabowski.

Ze wsparciem ruszyli także zaalarmowani przez przechodniów pracownicy pobliskiej Przystani Akademickiego Związku Sportowego. Wśród nich był Rafał Koziołek, pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Przystań Sportów Wodnych w Toruniu, który podpłynął łodzią do policjanta, trzymającego kobietę i pomógł im dotrzeć do brzegu.

- Gdy podpłynął pan z łodzią wiedziałem już, że mamy to i już teraz wszystko będzie dobrze. Decyzja była ryzykowna, ale ratowanie życia było ważniejsze – dodaje policjant.

Tutaj nie było czasu na myślenie – mówi Rafał Koziołek:

- Widziałem dwie osoby w wodzie i decyzja była w zasadzie natychmiastowa: trzeba pomóc. Wsiadłem na łódź, odpaliłem i popłynąłem. To już moje drugie takie zdarzenie i wiem, że w takiej sytuacji trzeba przyjąć to na spokojnie, żeby nie zrobić nic głupiego.

Jak przekazuje toruńska policja, nastolatce zapewniono niezbędną opiekę medyczną. 

Prezydent Torunia na ręce obu Panów zaangażowanych w akcję ratunkową wręczył listy gratulacyjne oraz upominki. Zapowiedział też, że złoży rekomendację do przyznania im nagrody za bohaterstwo i odwagę w 2024 r.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...