Dni Torunia 2021 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dni Torunia 2021

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 26 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu toruńska starówka z lotu ptaka

Ostatni weekend czerwca to kulminacja imprez eksponujących historyczny i kulturalny profil Torunia. To wszystko odbywa się w ramach tegorocznych obchodów Święta Miasta.

Trwające już od zeszłej niedzieli świętowanie wypełnione jest licznymi koncertami, spektaklami oraz zawodami sportowymi. Dzisiaj, w sobotę 26 czerwca, na ulicach starówki mogliśmy spotkać postaci związane z historią naszego miasta: toruńskiego flisaka, astronoma Mikołaja Kopernika oraz znanego profesora Filutka i jego wiernego towarzysza Filusia. Z chęcią podzielili się z najmłodszymi wiedzą o swoim życiu i dawnym Toruniu. Natomiast na Bulwarze Filadelfijskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprosiło wszystkich młodych odkrywców na specjalne stanowiska naukowe, gdzie można było zamienić się w detektywów oraz sprawdzić, co wabi owady. Na Rynku Staromiejskim czekali zaś animatorzy oraz pokazy cyrkowe i iluzjonistyczne.

Podczas Święta Miasta nie zabrakło również okazji do spotkania ze światem teatru. W Teatrze Baj Pomorski od piątku 25 czerwca do niedzieli 27 czerwca odbywały i odbywać się będą spektakle z wykorzystaniem lalek teatralnych, „Jaś i Małgosia” oraz „Przygody Doktora Bonifacego Trąbki”.

Cechą święta jest także jego wiślany charakter, dlatego nie mogło zabraknąć tradycyjnego spotkania bydgoskich i toruńskich wioślarzy. O godz. 18:00 na Błoniach Nadwiślańskich sportowcy zmierzyli się w trzech kategoriach: Młodzicy, Mastersi i Seniorzy. Zwycięska okazała się załoga z Bydgoszczy, wygrywając dwie kategorie, w tym zdobywając Puchar Prezydenta Miasta Torunia. Nie zawiedli jedank młodzicy z AZS Toruń, którzy uplasowali się jako jedyni z toruńskiego zespołu na pierwszym miejscu.

To nie koniec sportowych zmagań podczas Święta Miasta. W piątek i sobotę na Rynku Nowomiejskim wszyscy zebrani mogli dopingować strażaków z całej Polski biorących udział w zawodach The Fire Fit Championship. Przejdź do strony z opisem mistrzostw. Do 27 czerwca natomiast na terenie X Liceum Ogólnokształcącego odbywać się będzie toruński turniej siatkówki plażowej – Plaża Gotyku.

Dni Torunia 2021 - przeżyjmy to jeszcze raz!

Podczas Dni Torunia tradycyjnie odsłonięto kolejną mosiężną Katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd. Na tabliczkach, w kształcie toruńskiego przysmaku, wmurowanych w chodnik na Rynku Staromiejskim, znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Miasta Torunia. W tym roku przyznana została szczególna Katarzynka dedykowana wszystkim osobom, ratującym życie i zdrowie torunian podczas pandemii koronawirusa. Przejdź do szczegółowej informacji o uroczystości odsłonięcia Katarzynki.

Było też coś dla nocnych marków. Sobotni wieczór spędzić można było w salach muzealnych bądź na ruinach Zamku Krzyżackiego, gdzie odbyła się Kupalnocka. Związane ze słowiańskimi obrzędami wydarzenie zgromadziło liczną publiczność, a spektakl z ogniem w roli głównej robił wrażenie.

Dni Torunia świętować będziemy do niedzieli 27 czerwca, dlatego zachęcamy do śledzenia harmonogramu wydarzeń – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Fot. tytułowa: Sławomir Kowalski

Historyczne postaci na ulicach Torunia - Fot. Wojciech Szabelski


Pierwszy dzień FireFit Championships - Fot. Wojciech Szabelski


Drugi dzień FireFit Championships - Fot. Lech Kamiński


Regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem o Puchar Prezydenta Miasta Torunia - Fot. Adam Zakrzewski


Uroczystość odsłonięcia Katarzynki - Fot. Sławomir Kowalski


Finał Grand Prix Kobiet w ramach Plaży Gotyku - Fot. Lech Kamiński


Kupalnocka na ruinach Zamku Krzyżackiego - Fot. Wojciech Szabelski


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.