Dla czystego powietrza w Toruniu | www.torun.pl

Dla czystego powietrza w Toruniu | www.torun.pl

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Toruń z lotu ptaka, fot. Michał Kunicki

Monitoring powietrza, inwestycje termomodernizacyjne i dotacje na wymianę pieców i innych źródeł niskiej emisji na ogrzewanie proekologiczne - Toruń nie ustaje w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza.

Z przeprowadzonej w Toruniu inwentaryzacji źrodeł niskiej emisji wynika, że na terenie naszego miasta jest zainstalowanych ok. 12 tys. źródeł ogrzewania na paliwo stałe, m.in. pieców opalanych węglem. W ramach walki z niską emisją w latach 2014-2018 w Toruniu realizowane były programy Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska:

 • program KAWKA I – od 2014 do 2016, wysokość dofinansowania 1 829 518 zł, ilość beneficjentów: 165
 • program KAWKA II – od 2014 roku do końca 2018, wysokość dofinansowania ponad 6 mln zł, ilość beneficjentów ok. 620

W ramach tych programów można było ubiegać się o dofinansowanie na: zmianę systemu ogrzewania na niskoemisyjne, m.in. poprzez wymianę pieców węglowych na piece gazowe/elektryczne czy podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, termomodernizację budynków wielorodzinnych czy montaż kolektorów słonecznych (w miejsce żródeł ciepła opalanych węglem kamiennym).
 
Od 2018 roku miasto realizuje program EKOpiec2018. Z zaplanowanej łącznej puli dofinansowania w wysokości 250 000 zł może skorzystać 125 osób. Kontynuowane jest ograniczanie emisji pochodzącej z indywidualnych źródeł ciepła poprzez udzielanie mieszkańcom dofinansowania na likwidację niskosprawnych pieców i palenisk domowych opalanych węglem i koksem, poprzez zastępowanie ich czynnikiem grzewczym z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazem ziemnym, energią elektryczną, olejem opałowym oraz innymi nośnikami energii. Dotacje udzielane są z budżetu miasta Torunia – obecnie na mocy uchwały nr 814/17 Rady Miasta Torunia z dnia 22 lutego 2018 r.

Na terenie miasta funkcjonuje miejski system monitoringu jakości powietrza w oparciu o 10 stacji pomiarowych, z funkcją prezentowania na stronach internetowych urządzeń stacjonarnych oraz urządzeniach mobilnych wyników stanu zanieczyszczenia powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zawieszonego PM2,5). Wyniki są udostępnione na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej pod nazwą ekoToruń.

Ponadto stan powietrza monitorowany jest przez administrację rządową - przejdź do strony z informacją o stanie powietrza

W pierwszych dniach październiku w powietrzu nad Toruniem nie odnotowano przekroczenia wartości dopuszczalnych. Tylko 1.10. podwyższone było stężenie dopuszczalne pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3)  w związku z napływem transgranicznym pyłów z kierunku wschodniego (związane z pożarem lasów na Ukrainie - na podstawie informacji z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska).

Fot. Michał Kunicki

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.