www.torun.pl

Diamentowy jubileusz V LO

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 września 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
V LO ma już 60 lat

Małgorzata Kożuchowska, Olga Bołądź czy Jakub Gierszał to tylko niektórzy z 7864 absolwentów V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Szkoła 28 września 2018 roku świętowała swoje 60-lecie.

Oficjalny jubileusz zorganizowano w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa. Gospodarz uroczystości, dyrektor szkoły Marcin Olszewski, witał zgromadzonych gości: byłych i obecnych uczniów, nauczycieli i pracowników, rodziców oraz przyjaciół V LO, przyjmował gratulacje i prezenty i każdego przekonywał, że "piątka" to wyjątkowe miejsce przede wszystkim za sprawą ludzi.

Powstała w 1958 roku szkoła od lat wyróżnia się wysokim poziomem nauczania i niepowtarzalną atmosferą jaka panuje na licealnych korytarzach. To właśnie tego „ducha szkoła” gratulowali goście zaproszeni na diamentowy jubileusz.

- Poziom tej szkoły od lat wyrasta ponad przeciętność i stanowi jeden z najlepszych toruńskich sposobów na wiern9ość tradycji kopernikańskiejgratulował prezydent Michał Zaleski podczas oficjalnych uroczystości. – Nie zaliczam się do absolwentów V Liceum Ogólnokształcącego, ale mam pewne wspomnienia związane z „piątką”. W murach tej szkoły rozpoczynałem debatę przed tym zanim zostałem prezydentem miasta. Wówczas zostałem poproszony o obietnice. Dzisiaj mogę powiedzieć, wszystkie wypełniłem.: nowy pawilon został zbudowany, stary budynek został zmodernizowany tak jak boiska, a przepiękny budynek na rogu Sienkiewicza i Fałata odzyskał dawny blask. To efekt pracy nas wszystkich dla swojej wyjątkowej i znakomitej szkoły.

Prezydent gratulując dyrekcji wyjątkowego jubileuszu wręczył na ręce dyrektora okolicznościowy prezent – zegar elewacyjny, który odmierza czas z dokładnością do 200 milisekund. Zostanie on zamontowany przed budynkiem V LO.

- Teraz nikt nie powinien już spóźniać się na lekcję – żartował włodarz naszego miasta.

Społeczność szkoły nagrodziła prezydenta Zaleskiego wręczając mu Srebrną Tarczę Przyjaciela Szkoły. Jubileuszowe odznaczenia otrzymali także wszyscy dotychczasowi dyrektorzy placówki.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.