www.torun.pl

Diamentowy jubileusz V LO

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 września 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
V LO ma już 60 lat

Małgorzata Kożuchowska, Olga Bołądź czy Jakub Gierszał to tylko niektórzy z 7864 absolwentów V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Szkoła 28 września 2018 roku świętowała swoje 60-lecie.

Oficjalny jubileusz zorganizowano w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa. Gospodarz uroczystości, dyrektor szkoły Marcin Olszewski, witał zgromadzonych gości: byłych i obecnych uczniów, nauczycieli i pracowników, rodziców oraz przyjaciół V LO, przyjmował gratulacje i prezenty i każdego przekonywał, że "piątka" to wyjątkowe miejsce przede wszystkim za sprawą ludzi.

Powstała w 1958 roku szkoła od lat wyróżnia się wysokim poziomem nauczania i niepowtarzalną atmosferą jaka panuje na licealnych korytarzach. To właśnie tego „ducha szkoła” gratulowali goście zaproszeni na diamentowy jubileusz.

- Poziom tej szkoły od lat wyrasta ponad przeciętność i stanowi jeden z najlepszych toruńskich sposobów na wiern9ość tradycji kopernikańskiejgratulował prezydent Michał Zaleski podczas oficjalnych uroczystości. – Nie zaliczam się do absolwentów V Liceum Ogólnokształcącego, ale mam pewne wspomnienia związane z „piątką”. W murach tej szkoły rozpoczynałem debatę przed tym zanim zostałem prezydentem miasta. Wówczas zostałem poproszony o obietnice. Dzisiaj mogę powiedzieć, wszystkie wypełniłem.: nowy pawilon został zbudowany, stary budynek został zmodernizowany tak jak boiska, a przepiękny budynek na rogu Sienkiewicza i Fałata odzyskał dawny blask. To efekt pracy nas wszystkich dla swojej wyjątkowej i znakomitej szkoły.

Prezydent gratulując dyrekcji wyjątkowego jubileuszu wręczył na ręce dyrektora okolicznościowy prezent – zegar elewacyjny, który odmierza czas z dokładnością do 200 milisekund. Zostanie on zamontowany przed budynkiem V LO.

- Teraz nikt nie powinien już spóźniać się na lekcję – żartował włodarz naszego miasta.

Społeczność szkoły nagrodziła prezydenta Zaleskiego wręczając mu Srebrną Tarczę Przyjaciela Szkoły. Jubileuszowe odznaczenia otrzymali także wszyscy dotychczasowi dyrektorzy placówki.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto
  Tradycyjnie już w Wielką Sobotę torunianie zgromadzili się na Rynku Staromiejskim na święceniu wielkanocnych pokarmów.
 • Drogi, Inwestycje
  Trwa przebudowa ulicy Włocławskiej. Wykonawca sfrezował starą nawierzchnię i rozebrał konstrukcję jezdni. Zakończone zostały roboty ziemne.
 • Od soboty 13 kwietnia 2019 roku w godz. 4:30 – 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • 11 maja 2019 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejna edycja konferencji dla nauczycieli - "Nauczyciel w centrum…uwagi". Tematem przewodnim będą gry edukacyjne w szkole.
 • 16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Z kilkoma basenami, zjeżdżalniami, rwącą rzeką, strefą saun i salami do ćwiczeń – taka będzie po przebudowie pływalnia przy ul. Bażyńskich w Toruniu.
 • 9 lipca 2019 roku będzie można kupić dwie duże działki inwestycyjne w obrębie Strefy Inwestycyjno-Logistycznej Toruń-Wschód, w pobliżu autostrady A1. To propozycja dla inwestorów zainteresowanych prowadzeniem usług, produkcji, składów, czy magazynów. Oba tereny przeznaczone do sprzedaży w sąsiedztwie ulicy Przelot są niezabudowane i...
 • 17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Ruch tramwajów i autobusów będzie ograniczony w Wielką Niedzielę i wielkanocny poniedziałek.