www.torun.pl

Diamentowe gody fotografika

Miasto
Data publikacji: 03 stycznia 2011
Autor: admin_vobacom

Znany toruński fotograf Czesław Jarmusz i jego żona Teresa obchodzili w Boże Narodzenie jubileusz 60-lecia małżeństwa. Uroczystość z tej okazji odbędzie się 6 stycznia 2011 r. Z małżonkami spotka się prezydent Torunia Michał Zaleski i szefowa USC Katarzyna Pułkownik.

  

Kiedy 18 listopada 2009 r. pan Czesław odbierał z rąk prezydenta Torunia medal Thorunium, wiele ciepłych słów poświęcił żonie Teresie. Wspominał, jak w początkach działalności swojego zakładu fotograficznego, niewielkiego, słabo wyposażonego i jeszcze nieznanego wśród klientów, nieraz musiał się posiłkować drobnymi pożyczkami od małżonki, by przetrwać na rynku. Praca do późnych godzin nocnych praktycznie wyłączała go z życia rodzinnego. - Nic by z tego nie było, gdyby nie moja druga połowa, która przejęła opiekę nad domem i naszymi dziećmi - dziękował wzruszony.

Państwo Jarmuszowie pobrali się 60 lat temu, 26 grudnia 1950 r. W rozbudowującym się w tym czasie kościele Chrystusa Króla ślubu udzielił im śp. ks. Paweł Goga, długoletni proboszcz parafii na Mokrem. Małżonkowie przez całe życie mieszkali w Toruniu. Dochowali się 3 dzieci - dwóch synów i córki, oraz 6 wnuków. Pani Teresa pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej. Choć uczyła różnych przedmiotów, nawet matematyki, jej główną domeną było wychowanie fizyczne, w czym odnosiła spore sukcesy. W 1958 r. sztafeta dziewcząt pod jej kierunkiem okazała się najlepsza w Polsce, zajmując I miejsce w Memoriale Kusocińskiego na stadionie X-lecia w Warszawie.     

Pan Czesław urodzony w 1929 r. w Poznańskiem, do Torunia trafił jako najmłodszy w Polsce oficer artylerii, promowany w 1949 r. Kiedy odszedł z wojska z powodów zdrowotnych, jego pasją stała się fotografia. Już w wieku 26 lat został członkiem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Toruniu. Był w naszym mieście pionierem fotografii prasowej, pełniąc od 1954 r. rolę nieetatowego fotoreportera kilku lokalnych gazet. W 1955 r. został laborantem fotograficznym w Spółdzielni "Zjednoczenie", a od 1957 r. prowadził własny zakład fotograficzny. Aktywny w działalności społecznej i charytatywnej, otrzymał liczne odznaczenia: papieskie "Pro Ecclesia et Pontifice", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Wojewody i Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia, Medal Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego, Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki oraz medal Thorunium Prezydenta Miasta Torunia. Przez Kapitułę Izby Rzemieślniczej został uznany Rzemieślnikiem 100-lecia. Posiada praktycznie wszystkie nagrody branżowe. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP, prezentował swoje prace na wielu wystawach autorskich i zbiorowych. Posiada tytuł artysty fotografika.

Uroczystość diamentowych godów państwa Jarmuszów odbędzie się 6 stycznia 2011 r. Gratulacje małżonkom złożą też prezydent Torunia Michał Zaleski i szefowa USC Katarzyna Pułkownik. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.