www.torun.pl

Diamentowe gody fotografika

Miasto
Data publikacji: 03 stycznia 2011
Autor: admin_vobacom

Znany toruński fotograf Czesław Jarmusz i jego żona Teresa obchodzili w Boże Narodzenie jubileusz 60-lecia małżeństwa. Uroczystość z tej okazji odbędzie się 6 stycznia 2011 r. Z małżonkami spotka się prezydent Torunia Michał Zaleski i szefowa USC Katarzyna Pułkownik.

  

Kiedy 18 listopada 2009 r. pan Czesław odbierał z rąk prezydenta Torunia medal Thorunium, wiele ciepłych słów poświęcił żonie Teresie. Wspominał, jak w początkach działalności swojego zakładu fotograficznego, niewielkiego, słabo wyposażonego i jeszcze nieznanego wśród klientów, nieraz musiał się posiłkować drobnymi pożyczkami od małżonki, by przetrwać na rynku. Praca do późnych godzin nocnych praktycznie wyłączała go z życia rodzinnego. - Nic by z tego nie było, gdyby nie moja druga połowa, która przejęła opiekę nad domem i naszymi dziećmi - dziękował wzruszony.

Państwo Jarmuszowie pobrali się 60 lat temu, 26 grudnia 1950 r. W rozbudowującym się w tym czasie kościele Chrystusa Króla ślubu udzielił im śp. ks. Paweł Goga, długoletni proboszcz parafii na Mokrem. Małżonkowie przez całe życie mieszkali w Toruniu. Dochowali się 3 dzieci - dwóch synów i córki, oraz 6 wnuków. Pani Teresa pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej. Choć uczyła różnych przedmiotów, nawet matematyki, jej główną domeną było wychowanie fizyczne, w czym odnosiła spore sukcesy. W 1958 r. sztafeta dziewcząt pod jej kierunkiem okazała się najlepsza w Polsce, zajmując I miejsce w Memoriale Kusocińskiego na stadionie X-lecia w Warszawie.     

Pan Czesław urodzony w 1929 r. w Poznańskiem, do Torunia trafił jako najmłodszy w Polsce oficer artylerii, promowany w 1949 r. Kiedy odszedł z wojska z powodów zdrowotnych, jego pasją stała się fotografia. Już w wieku 26 lat został członkiem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Toruniu. Był w naszym mieście pionierem fotografii prasowej, pełniąc od 1954 r. rolę nieetatowego fotoreportera kilku lokalnych gazet. W 1955 r. został laborantem fotograficznym w Spółdzielni "Zjednoczenie", a od 1957 r. prowadził własny zakład fotograficzny. Aktywny w działalności społecznej i charytatywnej, otrzymał liczne odznaczenia: papieskie "Pro Ecclesia et Pontifice", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Wojewody i Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia, Medal Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego, Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki oraz medal Thorunium Prezydenta Miasta Torunia. Przez Kapitułę Izby Rzemieślniczej został uznany Rzemieślnikiem 100-lecia. Posiada praktycznie wszystkie nagrody branżowe. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP, prezentował swoje prace na wielu wystawach autorskich i zbiorowych. Posiada tytuł artysty fotografika.

Uroczystość diamentowych godów państwa Jarmuszów odbędzie się 6 stycznia 2011 r. Gratulacje małżonkom złożą też prezydent Torunia Michał Zaleski i szefowa USC Katarzyna Pułkownik. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.