Deklaracja dla Centrum Camerimage | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Deklaracja dla Centrum Camerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 grudnia 2017
Autor: Anna Kulbicka-Tondel

List intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage w Toruniu podpisali Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes fundacji Tumult Marek Żydowicz.

Sygnatariusze deklaracji spotkali się 20 grudnia 2017 roku w Warszawie. W liście wskazują na możliwość realizacji w Toruniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage, po tym jak w pobliżu Jordanek powstanie wielofunkcyjne Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage.

Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zadeklarował akceptację działań zmierzających do wybudowania Centrum Festiwalowo-Kongresowego, a także w miarę możliwości utworzenia tam państwowej instytucji kultury oraz ocenę możliwości wsparcia inwestycji, szczególnie przy udziale środków unijnych.

Prezydent Torunia Michał Zaleski zadeklarował w imieniu Gminy Miasta Toruń podjęcie się roli inwestora Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage, doprowadzenia do udziału finansowego Gminy Miasta Toruń w inwestycji, prowadzenie w porozumieniu z pozostałymi sygnatariuszami prac przygotowawczych dla inwestycji i zapewnienie rezerwacji ok. 7000 m2 gruntu w lokalizacji Jordanek na cel budowy Centrum.

 

 

Ze strony Prezesa Fundacji Tumult Marka Żydowicza w liście intencyjnym zapisana została deklaracja udzielenia prawa do marki Camerimage do nazwy nadanej Centrum Festiwalowo-Kongresowemu oraz organizowanie w obiekcie Festiwalu Camerimage, promowanie Centrum w Polsce i za granicą, podjęcie starań o zdobycie funduszy na tę inwestycję oraz wniesienie do inwestycji cesji do umowy na projekt architektoniczny Centrum Festiwalowo-Kongresowego istniejącej już koncepcji Camerimage Łódź Center wraz ze zgodą architekta na dostosowanie projektu do potrzeb inwestycji w Toruniu.

Podpisany w środę list intencyjny jest wstępną deklaracją. Ewentualne kolejne zobowiązania będą zawierane w odrębnych dokumentach.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.