Debata nad koncepcją ECFC | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Debata nad koncepcją ECFC

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 05 listopada 2021
Autor: Magdalena Kujawa
prof. Dietmar Eberle podczas debaty

W siedzibie Fundacji Tumult w piątek, 5 listopada 2021 r. odbyła się dyskusja dotycząca konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Spotkanie było otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

W spotkaniu wzięli udział: prof. Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki - przewodniczący jury, zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, prezes Fundacji Tumult i dyrektor Festiwalu Camerimage Marek Żydowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała i architekt Piotr Sobociński, prezes toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na spotkaniu obecny był również profesor Dietmar Eberle, reprezentant biura architektonicznego Baumschalger Eberle Lustenau, które wygrało konkurs, oraz jego współpracownicy.

- Wiele lat zajęło nam dojście do tego miejsca. Myślę, że przed nami kolejne trudne lata, ale już z konkretnym projektem. Mamy wsparcie ministerstwa, miasta, liczymy na wsparcie mieszkańców Torunia. Mam nadzieję, że kultura w tym miejscu będzie się bardzo dobrze rozwijała – mówił na początku spotkania dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała.

Podczas debaty zaprezentowano wszystkie wyróżnione i nagrodzone koncepcje, które nadeszły na konkurs.

- Po bardzo burzliwych, wielodniowych dyskusjach wybraliśmy ten projekt, jako najbardziej odpowiadający przyjętym założeniom. A trzeba powiedzieć, że założenia te były niezwykle skomplikowane i trudne do realizacji. Pan Marek Żydowicz dokładnie wie, jakiego potrzebuje instrumentu, aby realizować swoje wspaniałe pomysły – podsumował prace sądu konkursowego prof. Bolesław Stelmach.

Przedstawiciele biura architektonicznego Baumschalger Eberle Lustenau zaprezentowali podczas spotkania szczegóły swojej koncepcji.

- Przy tworzeniu przyświecały nam trzy najważniejsze cele. Po pierwsze chcieliśmy, aby ten budynek doskonale oddawał ideę i ducha Festiwalu Camerimage, żeby festiwal czuł się w nim dobrze i by mógł się dzięki temu obiektowi rozwijać. Drugą ważną dla nas kwestią było, żeby ten obiekt nie stał w opozycji do miasta, żeby je wzbogacał, ale nie był elementem dominującym. Trzecia rzecz, na której bardzo nam zależało, to by ten obiekt był w miarę tani w utrzymaniu. Będzie to możliwe dzięki temu, że jego poszczególne części mogą być wykorzystywane niezależnie. Stąd właśnie podział na mniejsze elementy – relacjonował prof. Dietmar Eberle.

- Kiedy zmierzyliśmy się z tematem, stwierdziliśmy, że pewnym problemem będzie zmieszczenie wszystkich funkcji w jednym obiekcie, że to może być zbyt ciężkie dla tej przestrzeni. Chcieliśmy też zachować istniejące elementy, choćby sąsiadujący z budynkiem pas zieleni. Mówiąc poetycko, nasze założenie to rozrzucone w zielonej przestrzeni kamienie lub kryształy. Zależało nam, by zieleń, która wkrada się pomiędzy poszczególne budynki, współgrała z nimi i sprawiała, że nie będą one przytłaczające. Przygotowując się do pracy, kilkakrotnie odwiedziliśmy Toruń. Uderzyły nas mocne elementy w krajobrazie miasta, jak chociażby czerwone budynki starówki. Zieleń jest dobrym kontrastem do czerwieni, stąd kolor ścian w naszym pomyśle – mówił Hugo Herrera Pianno z Baumschalger Eberle Lustenau.

W środowisku architektów prof. Eberle to postać doskonale znana, jest laureatem ponad 150 konkursów architektonicznych i wykładowcą na uczelniach w Europie i Ameryce Północnej. Polskę odwiedzał wielokrotnie, podejmowany m.in. w charakterze gościa w ramach cyklu „Mistrzowie Architektury” organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Założone przez niego wraz z Carlo Baumschlagerem biuro architektoniczne słynie z projektów zrównoważonych, w najszerszym tego słowa znaczeniu. Można w nich dostrzec nie tylko dbałości o energooszczędność projektowanych obiektów, ale także wrażliwość na aspekty społeczne, kulturowe i estetyczne. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych projektów biura, jest budynek jego austriackiej siedziby „2226”, w którym mimo braku wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, temperatura utrzymuje się przez cały rok na poziomie 22-26 °C.

Wydarzenie było otwarte dla publiczności. W dyskusji wzięli udział m.in. toruńscy radni. Debatujących interesowały kwestie związane z materiałami, z jakich ma powstać budynek, zagadnienia komunikacji w obiekcie, dojazd do niego oraz strefa parkingowa. Pytano również o budżet przedsięwzięcia w kontekście rosnących cen materiałów budowlanych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Kultura, Miasto
    Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...