Dach nad głową dla kolejnych 229 osób | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dach nad głową dla kolejnych 229 osób

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

Pierwszych kilka rodzin otrzymało klucze od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego do mieszkań w nowo powstałym budynku mieszkalnym przy ul. Poznańskiej 294 c na Osiedlu Glinki, gdzie inwestorem jest spółka miejska Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. - Mam nadzieję, że to miejsce będzie dla Państwa dobrym toruńskim domem - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Uroczystość przekazania kluczy przyszłym najemcom mieszkań wynajmowanych od Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przez miasto Toruń i podnajmowanych najemcom uprawnionym do lokalu komunalnego odbyła się w piątek 30 czerwca 2023 r. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Michał Zaleski, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia Kamila Popiela, prezes TTBS Beata Żółtowska oraz przedstawiciele 3 rodzin, którym prezydent przekazał klucze.

Gmina Miasta Toruń w ramach realizacji polityki mieszkaniowej kontynuuje budowę lokali mieszkalnych wspólnie z TTBS sp. z o.o. w formule finansowania 80% z Funduszu Dopłat i 10% z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Lokale te są wynajmowane przez Gminę od TTBS sp. z o.o. i podnajmowane najemcom ubiegającymi się o lokal w mieszkaniowym zasobie Gminy Miasta Toruń.

Jak zauważył prezydent Michał Zaleski: – Miasto się zmienia, rozbudowuje, rozrasta, budujemy nowe trasy komunikacyjne. Nowe Osiedle, którego inwestycja od początku do końca jest w rękach spółki miejskiej w 100% kontrolowanej przez miasto, a więc Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Wybudowanych i wciąż realizowanych jest tyle obiektów, że już 450 rodzin będzie mogło w nich mieszkać. Z tego zdecydowana większość, 399 mieszkań to najem na podstawie list mieszkaniowych przygotowanych przez miasto, natomiast 50 mieszkań TTBS buduje w systemie tzw. partycypacji, czyli trzeba wnieść istotny własny wkład 30%, a później można korzystać z mieszkania spłacając kredyt - powiedział prezydent.

- Ten budynek został wybudowany dzięki możliwości pozyskania środków z budżetu państwa. Fundusz dopłat i fundusz rozwoju mieszkalnictwa – łącznie prawie 17 mln zł to środki, które otrzymaliśmy z budżetu państwa, natomiast do całego kosztu, do 18,5 mln zł dołożyliśmy już środki własne, które są w dyspozycji spółki - podkreslił włodarz miasta.

- Dziękuję, iż nasza miejska spółka – TTBS podjęła się realizacji inwestycji finansowanej ze środków budżetu państwa oraz realizowanej przez Miasto Toruń. Dziękuję również wykonawcy. Lokatorom życzę dobrego zamieszkania i cierpliwości, bo zawsze na początku trzeba się do nowego przyzwyczaić, ale myślę że z czasem okaże się, że sąsiedztwo lasu jest miłe i spacer do przystanku autobusowego tez nie jest taki zły, jak i ewentualna podróż rowerem do innego miejsca w mieście też jest przyjemna, szczególnie latem. Mam nadzieję, że to miejsce będzie dla Państwa dobrym toruńskim domem - dodał prezydent Michał Zaleski.

Budowa budynku przy ul. Poznańskiej 294 c rozpoczęła się 23 listopada 2021 r. W budynku znajduje się 75 lokali mieszkalnych dla 229 osób o łącznej powierzchni użytkowej 3.645,42 m2 (15 lokali o powierzchni od 37,31 m2 do 37,91 m2, 30 lokali o powierzchni od 45,91 m2 do 48,26 m2 oraz 30 lokali o powierzchni od 52,40 m2 do 57,64 m2). W łazienkach 47 lokali są kabiny prysznicowe, a w 28 lokalach wanny.

Generalnym wykonawcą budynku była firma budowlana Vimag z Torunia. Budynek ma nowoczesną bryłę z dachem płaskim. Kolorystyka stonowana kremowo-szara z niewielkimi akcentami kolorystycznymi w postaci pasów międzyokiennych. Stolarka okienna PCV w kolorze białym (lokale mieszkalne, pomieszczenia na poziomie piwnic) oraz w kolorze grafitowym (przeszklenia klatek schodowych).

Budynek posiada windy, na każdej kondygnacji jest łatwy dostęp do lokali dla osób mniej sprawnych. Komunikację pionową w budynku zapewniają klatki schodowe oraz dźwigi osobowe hydrauliczne o udźwigu 630 kg z kabiną 8-osobową o wymiarach wewnętrznych 140x110 cm dostosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Dźwigi zapewniają dostęp z poziomu wejścia do budynku (terenu) na parter oraz inne kondygnacje nadziemne, jak również na kondygnację podziemną.

W części podziemnej znajdują się pomieszczenia, tj. wózkownie (z możliwością przechowywania również rowerów), suszarnie, pomieszczenia gospodarcze oraz komórki lokatorskie. Minimum jedna komórka na mieszkanie. mieszkanie. Mieszkania i woda ogrzewana jest gazem, w każdym lokalu jest piec gazowy.

Inwestycja mieszkaniowa jest eksploatowana na zasadach najmu, zgodnie z przepisami ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie  gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z  2023 r.  poz. 725). Łączny koszt przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego, w celu realizacji którego obejmowane są udziały w spółce, wynosi 18.492.728 zł (koszt inwestycji bez gruntu). Z Funduszu Dopłat Gmina Miasta Toruń otrzymała na wybudowanie tego budynku 15.001.855 zł, a z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa 1.849.272 zł.

Na Osiedlu Glinki razem TTBS wybudowała 449 lokali mieszkalnych, w tym 399 dla najemców gminnych i 50 dla partycypantów. TTBS rozpoczął już II etap budowy osiedla (3 budynki). Po zakończeniu II etapu osiedle będzie liczyło ponad 1000 mieszkań.

- Osiedle będzie jeszcze się rozrastało, są miejsca pod budowę kolejnych budynków mieszkalnych, także będą pojawiały się na osiedlu usługi. Jest sklep, ale kolejne mam nadzieję się znajdą. Ten etap drugi, który przed nami – przygotowania terenu, a następnie zainwestowania to także etap z zaplanowaniem miejscowym budowy obiektu edukacyjnego, czyli zapewne będzie to przedszkole, jak i szkoła. Obiekty, które będą realizowane w nowym systemie współpracy z podmiotami niepublicznymi - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
  Miasto
  Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
 • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
 • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...