Dach nad głową dla kolejnych 229 osób | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dach nad głową dla kolejnych 229 osób

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

Pierwszych kilka rodzin otrzymało klucze od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego do mieszkań w nowo powstałym budynku mieszkalnym przy ul. Poznańskiej 294 c na Osiedlu Glinki, gdzie inwestorem jest spółka miejska Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. - Mam nadzieję, że to miejsce będzie dla Państwa dobrym toruńskim domem - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Uroczystość przekazania kluczy przyszłym najemcom mieszkań wynajmowanych od Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przez miasto Toruń i podnajmowanych najemcom uprawnionym do lokalu komunalnego odbyła się w piątek 30 czerwca 2023 r. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Michał Zaleski, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia Kamila Popiela, prezes TTBS Beata Żółtowska oraz przedstawiciele 3 rodzin, którym prezydent przekazał klucze.

Gmina Miasta Toruń w ramach realizacji polityki mieszkaniowej kontynuuje budowę lokali mieszkalnych wspólnie z TTBS sp. z o.o. w formule finansowania 80% z Funduszu Dopłat i 10% z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Lokale te są wynajmowane przez Gminę od TTBS sp. z o.o. i podnajmowane najemcom ubiegającymi się o lokal w mieszkaniowym zasobie Gminy Miasta Toruń.

Jak zauważył prezydent Michał Zaleski: – Miasto się zmienia, rozbudowuje, rozrasta, budujemy nowe trasy komunikacyjne. Nowe Osiedle, którego inwestycja od początku do końca jest w rękach spółki miejskiej w 100% kontrolowanej przez miasto, a więc Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Wybudowanych i wciąż realizowanych jest tyle obiektów, że już 450 rodzin będzie mogło w nich mieszkać. Z tego zdecydowana większość, 399 mieszkań to najem na podstawie list mieszkaniowych przygotowanych przez miasto, natomiast 50 mieszkań TTBS buduje w systemie tzw. partycypacji, czyli trzeba wnieść istotny własny wkład 30%, a później można korzystać z mieszkania spłacając kredyt - powiedział prezydent.

- Ten budynek został wybudowany dzięki możliwości pozyskania środków z budżetu państwa. Fundusz dopłat i fundusz rozwoju mieszkalnictwa – łącznie prawie 17 mln zł to środki, które otrzymaliśmy z budżetu państwa, natomiast do całego kosztu, do 18,5 mln zł dołożyliśmy już środki własne, które są w dyspozycji spółki - podkreslił włodarz miasta.

- Dziękuję, iż nasza miejska spółka – TTBS podjęła się realizacji inwestycji finansowanej ze środków budżetu państwa oraz realizowanej przez Miasto Toruń. Dziękuję również wykonawcy. Lokatorom życzę dobrego zamieszkania i cierpliwości, bo zawsze na początku trzeba się do nowego przyzwyczaić, ale myślę że z czasem okaże się, że sąsiedztwo lasu jest miłe i spacer do przystanku autobusowego tez nie jest taki zły, jak i ewentualna podróż rowerem do innego miejsca w mieście też jest przyjemna, szczególnie latem. Mam nadzieję, że to miejsce będzie dla Państwa dobrym toruńskim domem - dodał prezydent Michał Zaleski.

Budowa budynku przy ul. Poznańskiej 294 c rozpoczęła się 23 listopada 2021 r. W budynku znajduje się 75 lokali mieszkalnych dla 229 osób o łącznej powierzchni użytkowej 3.645,42 m2 (15 lokali o powierzchni od 37,31 m2 do 37,91 m2, 30 lokali o powierzchni od 45,91 m2 do 48,26 m2 oraz 30 lokali o powierzchni od 52,40 m2 do 57,64 m2). W łazienkach 47 lokali są kabiny prysznicowe, a w 28 lokalach wanny.

Generalnym wykonawcą budynku była firma budowlana Vimag z Torunia. Budynek ma nowoczesną bryłę z dachem płaskim. Kolorystyka stonowana kremowo-szara z niewielkimi akcentami kolorystycznymi w postaci pasów międzyokiennych. Stolarka okienna PCV w kolorze białym (lokale mieszkalne, pomieszczenia na poziomie piwnic) oraz w kolorze grafitowym (przeszklenia klatek schodowych).

Budynek posiada windy, na każdej kondygnacji jest łatwy dostęp do lokali dla osób mniej sprawnych. Komunikację pionową w budynku zapewniają klatki schodowe oraz dźwigi osobowe hydrauliczne o udźwigu 630 kg z kabiną 8-osobową o wymiarach wewnętrznych 140x110 cm dostosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Dźwigi zapewniają dostęp z poziomu wejścia do budynku (terenu) na parter oraz inne kondygnacje nadziemne, jak również na kondygnację podziemną.

W części podziemnej znajdują się pomieszczenia, tj. wózkownie (z możliwością przechowywania również rowerów), suszarnie, pomieszczenia gospodarcze oraz komórki lokatorskie. Minimum jedna komórka na mieszkanie. mieszkanie. Mieszkania i woda ogrzewana jest gazem, w każdym lokalu jest piec gazowy.

Inwestycja mieszkaniowa jest eksploatowana na zasadach najmu, zgodnie z przepisami ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie  gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z  2023 r.  poz. 725). Łączny koszt przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego, w celu realizacji którego obejmowane są udziały w spółce, wynosi 18.492.728 zł (koszt inwestycji bez gruntu). Z Funduszu Dopłat Gmina Miasta Toruń otrzymała na wybudowanie tego budynku 15.001.855 zł, a z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa 1.849.272 zł.

Na Osiedlu Glinki razem TTBS wybudowała 449 lokali mieszkalnych, w tym 399 dla najemców gminnych i 50 dla partycypantów. TTBS rozpoczął już II etap budowy osiedla (3 budynki). Po zakończeniu II etapu osiedle będzie liczyło ponad 1000 mieszkań.

- Osiedle będzie jeszcze się rozrastało, są miejsca pod budowę kolejnych budynków mieszkalnych, także będą pojawiały się na osiedlu usługi. Jest sklep, ale kolejne mam nadzieję się znajdą. Ten etap drugi, który przed nami – przygotowania terenu, a następnie zainwestowania to także etap z zaplanowaniem miejscowym budowy obiektu edukacyjnego, czyli zapewne będzie to przedszkole, jak i szkoła. Obiekty, które będą realizowane w nowym systemie współpracy z podmiotami niepublicznymi - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.